Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

„Pro mě STAN je to nejhorší, co máme ve vládě. Nejhorší. To je hnutí, které zneužívá název STAN, vylezli po (Miroslavu) Kalouskovi navrch, podvedli Piráty,“ prohlásil na tiskové konferenci k představení svého stínového kabinetu Babiš.

Odkazoval na to, že STAN se v minulosti dostalo do Poslanecké sněmovny na kandidátce TOP 09, jehož byl Kalousek dříve předseda a dodnes je ve straně významnou personou. Oním „podvedením Pirátů“ pak Babiš mířil na loňské říjnové sněmovní volby, do kterých šli Piráti a STAN společně, získali společně 37 mandátů, z nichž však 33 získalo právě Rakušanovo hnutí díky tomu, že voliči kroužkovali kandidáty Starostů.

Kromě toho se Babiš, který se před volbami nejvíce strefoval do Pirátů, což má podle odborníků rovněž svůj podíl na volebním neúspěchu partaje, opřel do 1. místopředsedy STAN Jana Farského. Ten před několika dny informoval, že získal několikaměsíční stáž na univerzitě v americkém Oregonu, kvůli čemuž později rezignoval na funkci šéfa sněmovního klubu, nikoliv však na poslanecký post. Po silné vlně kritiky však Farský nakonec ve čtvrtek oznámil, že skončí i jako poslanec.

„Pan Farský je dokonalý příklad toho, proč u nás tito lidé jdou do politiky. Pro sebe. Pan Farský řekl voličům: Já budu pro vás pracovat. A obelhal je,“ pokračoval Babiš.

Expremiér se opřel také do nevyjasněného financování STAN. To přijalo finanční dary od firem, za nimiž mají stát osoby ze zahraničí. Opoziční ANO upozorňuje zejména na kyperské struktury. STAN ale hlásí, že jde o české firmy, které v tuzemsku platí daně. „Ať už konečně ukáže někdo, kde zdanila paní Michalíková svoje příjmy z kyperské firmy,“ prohlásil šéf ANO. Tím narážel na pochyby u dřívějšího nominanta na post ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika (STAN). Zmíněné dary však Rakušanovo hnutí nakonec vrátí. Jde celkem o 3,42 milionu korun.

Babiš jako zhrzený přítel, zní ze STAN

Představitelé hnutí STAN již na Babišovy výroky stihli zareagovat. Partaj na sociálních sítích uvádí, že Babiš může být na STAN naštvaný kvůli tomu, že ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), chce vrátit 100 milionů korun po Agrofertu, který Babiš před lety vlastnil a vložil do svěřenských fondů kvůli vyhnutí se zákonu o střetu zájmů. Dostal je na linku pro toastový chléb u dceřiné společnosti Penam od Evropské unie. Od Evropské komise nyní Síkela žádá podklady.

Někteří poslanci STAN na Babiše odpověděli po svém. „Už tu někdo navrhoval homeopatika na křivdu?“ napsala na sociální sítě poslankyně Barbora Urbanová. Babiš před lety pronesl, že taková homeopatika prý užívá. V dalším příspěvku Urbanová naznačila, že se Babiš kvůli svým prohlášením proti STAN chová jako zhrzený partner po rozchodu.

Jiná zákonodárkyně STAN Lucie Potůčková se chytla Babišových slov, že má „STAN zneužívat název STAN“. „No, já nevím, mně už pár lidí na svatbě řeklo raději JO, aby nemuseli říct ANO,“ napsala na sociálních sítích Potůčková.

Tagy:
politika Andrej Babiš Vít Rakušan STAN Miroslav Kalousek TOP 09 financování Piráti hnutí ANO Jan Farský Věslav Michalik Barbora Urbanová Jozef Síkela Lucie Potůčková stínová vláda

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:00

Rusové se ve videu pochlubili obávanou zbraní. Ukrajinci den poté minomet zdemolovali

09:43

Rusové ostřelují Charkovskou oblast. Zranění utrpělo 8 civilistů

09:23

Moskevský korespondent Jiří Just o aktuální situaci na Ukrajině i v Rusku

09:07

Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Celkem víza dostalo 350 795 běženců.

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.