Badinková: Očkování by neměl být diktát. Jak se k vakcíně staví Jirešová či Vojtek?

Očkovat, nebo neočkovat děti? To je otázka, kterou teď řeší nejen odborníci, ale samozřejmě především rodiče. Herci nejsou výjimkou. Jak se k vakcíně staví například herci Roman Vojtek, Ivana Jirešová nebo Michaela Badinková?

„Myslím, že na očkování by mělo být dítě silné. Ty, které rostou a nejsou na tom s imunitou dobře, bych neočkovala. Ale od těch patnácti let... Sofince je sedmnáct. Zeptala jsem se jí, a kdyby nechtěla, respektovala bych to. Ale říkala, že chce,“ popsala herečka Ivana Jirešová. První dávku tak má její dcera už za sebou.

Opatrnější by byl herec Roman Vojtek. „Proč budeme očkovat naše děti, kterých se ta nemoc z 99 procent netýká? Já vím, že na to nějaké dítě umřelo, ale tak to je. Mám pocit, že je to kvůli tomu, aby nenakazily nás. Lidstvo, které jí cukry, kouří a pije alkohol?“ vyjádřil pochybnosti Vojtek.

Herečce Michaele Badinkové by vadila nedobrovolnost, avšak proti očkování nebrojí. „Pokud někdo věří, že mu očkování pomůže, nebo mu to dokonce nařídil jeho lékař, myslím, že je to namístě. Ale zároveň si myslím, že by měli být respektováni lidé, kteří dělají maximum pro to, aby byli fit, a starají se i o svou psychiku. Myslím, že by tam měla být nějaká vůle, a ne diktát,“ sdělila herečka Badinková.

A co říkají odborníci? Zatímco Evropská agentura pro léčivé přípravky, české ministerstvo zdravotnictví i Česká vakcinologická společnost očkování dětí jednoznačně podporují, epidemiologové, lékaři a další odborníci v tom až tak jasno nemají.

„Nedám vám jednoznačnou odpověď, jestli očkovat děti, či nikoliv. My se můžeme snažit rodičům jen poskytnout veškeré možné informace, ale rozhodnout se musí sami. Řekl bych, že jsem rád, že pro ně máme nějakou vakcínu už v této době, protože pravdou je, že někteří rodiče jsou úzkostlivější a přejí si to. A je dobře, že takovou šanci mají. Rovněž je ale dobře, že se výhledově nabídka vakcín rozšíří,“ uvedl již dříve pro CNN Prima NEWS vakcinolog Marek Petráš.

Tagy: