reklama

Omikron obchází monoklonální protilátky. Musíme být připraveni, varuje viroložka

Podle viroložky Ruth Tachezy nesmíme spoléhat na to, že varianta koronaviru nazvaná omikron bude způsobovat lehčí průběh nemoci než v současnosti nejrozšířenější delta. Ve vysílání CNN Prima NEWS upozornila na malou účinnost monoklonálních protilátek, které nemusí být, stejně jako některé vakcíny, proti omikronu odolné. Epidemiolog Roman Prymula navíc varoval před lavinovitým šířením této varianty.

reklama

V Česku je potvrzeno osm případů varianty koronaviru omikron, šest z toho na jižní Moravě. Omikron se objevil u dvou zdravotních sester z jednoho pracoviště Fakultní nemocnice Brno a dvou dětí jedné z nich, dále u dvou jedenáctiletých žáků Základní školy Adamov. Mezi případy z Brna a Adamova není podle hygieniků žádná spojitost.

Epidemiolog Roman Prymula upozornil, že k zastavení šíření omikronu v Česku už nebude stačit omezení letů ze zahraničí. „Je zde větev, která nesouvisí s původním případem. Dojde k šíření v populaci, které bude rychlé a lavinovité,“ podotkl.

Co ale zatím o omikronu víme? „Šíří se rychleji než delta. Je schopen obcházet imunity od infekčních protilátek i očkování. Pozitivní je, že průběhy nemoci zatím nejsou těžké. Pokud se to potvrdí, nemusel by být výskyt omikronu katastrofickou zprávou,“ popsal epidemiolog.

Viroložka Ruth Tachezy uvedla, že alespoň částečnou ochranu proti omikronu poskytuje vakcína od firmy Pfizer. „Kdo prodělal onemocnění, měl by se nechat přeočkovat, aby se chránil proti těžkému průběhu. Ale závažnost u omikronu zatím plně neznáme, data z Jihoafrické republiky jsou zatím malá,“ apelovala.

Dostupné monoklonální protilátky omikron nezastaví

„Bohužel víme, že varianta je rezistentní vůči monoklonálním protilátkám, které jsou v Česku dostupné. Ty od firmy GSK, proti nimž by byla mutace citlivá, u nás zatím nemáme,“ konstatovala Tachezy s tím, že nejlepší ochranou proti omikronu je přeočkování vakcínou od Pfizeru po dokončení dvoudávkového schématu nebo po prodělaném covidu.

Pokud se prokáže, že se omikron ochotně šíří a vyvolává jen mírný průběh, jde o dobrou zprávu. „Dával by nám booster a připomněl našemu imunitního systému, že jsme se covidem setkali. Je však nebezpečné na to spoléhat,“ varovala Tachezy.

Monoklonálními protilátkami, o kterých Tachezy mluvila, je přípravek sotrovimab určený k léčbě dospělých a dospívajících s onemocněním COVID-19, kteří nevyžadují napojení na kyslíkové přístroje a existuje u nich zvýšené riziko těžkého průběhu. Výrobcem je firma GlaxoSmithKline, která přípravek vyvinula společně se společností Vir Biotechnology. Lék je schválený k používání ve Spojeném království.

Tagy:
očkování Roman Prymula děti koronavirus COVID-19 Ruth Tachezy Pfizer mutace Delta monoklonální protilátky omikron

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama