Očkovat či neočkovat své dítě? Otázka, kterou v posledních dnech řeší každý zodpovědný rodič. Jenže se na tom neshodnou ani přední čeští epidemiologové a vakcionologové. Souhlasí spolu jedině v tom, že rozhodnutí bude na samotných rodičích. Abyste si mohli udělat co nejlepší obrázek, přinášíme odpovědi jak odborníků, tak i bývalých a budoucích ministrů zdravotnictví.
To, že očkování proti koronaviru zachraňuje životy především seniorům a lidem s chronickými onemocněními, už ví zřejmě každý. Denně prezentovaná čísla ukazující, že na JIP končí neočkovaní, to jen potvrzují.
U dětí je ale situace trochu odlišná. Většině z nich především nehrozí těžký průběh onemocnění. Přesto ho ale nelze vyloučit a i v Česku jsou doložené případy tzv. multisystémového selhání organismu poté, co dítě covid prodělalo. To je jeden z důvodů, proč se nyní Česko rozhodlo zahájit dobrovolné očkování i malých dětí. Druhým je snaha zvýšit proočkovanost populace ve chvíli, kdy řada seniorů i dospělých vakcinaci odmítá.
Za očkování dětí bojuje především ministerstvo zdravotnictví a Česká vakcionologická společnost, někteří odborníci ale nadšení krotí a vyzývají k tomu, aby rodiče s vakcinací svých dětí počkali. Přečtěte si názory těch nejpovolanějších.
Adam Vojtěch – ministr zdravotnictví
„Očkování napříč populací má smysl a vysoká proočkovanost může velmi výrazně omezit cirkulaci viru. Dostáváme celou řadu dotazů od rodičů, kteří své děti nechat očkovat chtějí. Je to samozřejmě vždy na jejich rozhodnutí, ale chceme jim to umožnit. Myslím si, že by to mohlo přispět i k větší stabilizaci škol,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Společně s šéfem České vakcionologické společnosti (ČVS) Romanem Chlíbkem zdůrazňuje, že očkování proběhne vakcínou schválenou Evropskou lékovou agenturou (EMA) a ČVS.
Roman Chlíbek – šéf České vakcionologické společnosti
„I děti mohou onemocnět a mít závažné průběhy. A zejména s příchodem nových variant se ukazuje, že možná budou nebezpečnější pro děti. U nás mělo covid zhruba 290 tisíc dětí, 1 300 bylo hospitalizováno a 140 skončilo na JIP,“ říká šéf vakcinologů Roman Chlíbek.
„Tvrdit, že u dětí nákaza probíhá mírně a že si s ní dětský organismus hravě poradí, je téměř až rouhání. Nikdo si asi netroufne říct, které dítě se s ní vypořádá. Nehazardoval bych s tvrzením, že koronavirus je pro děti zcela bezpečný,“ dodává.
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví, epidemiolog
Jinak celou situaci vidí epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vakcína od společnosti Pfizer, kterou pro děti doporučila EMA, není podle něj tou nejbezpečnější.
„Přidaná hodnota očkování není tak vysoká jako u dospělých, takže bychom měli zvážit všechna pro a proti. U inaktivovaných vakcín je riziko komplikací naprosto minimální. Proto je toto za mě cesta. Obecně jsou inaktivované vakcíny proti covidu bezpečnější,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Tzv. inaktivovaná neboli živá oslabená vakcína, o které Prymula hovoří, se vyznačuje tím, že používá usmrcený vir. Takový vir nezpůsobuje onemocnění, přesto vytváří imunitní odpověď. Mezi živé vakcíny patří například očkovací látky proti příušnicím, zarděnkám nebo spalničkám. U vakcín proti COVID-19 jde například o čínskou vakcínu Sinopharm nebo novou francouzskou vakcínu Valneva. Právě ta by podle Prymuly byla pro děti vhodnější.
Vlastimil Válek – budoucí ministr zdravotnictví
Podle budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je očkování dětí správnou cestou a pokud je vakcína schválená EMA, není podle něj naprosto o čem pochybovat.
„EMA povolila očkování od pěti let a je potřeba říct, že je velmi přísná a daleko více zvažuje případné nevýhody. V případě dětí musí být na 150 procent spolehlivá. A to v tomto případě je. Pokud ji EMA doporučila, jde o bezpečný způsob, jak zabránit vážnému průběhu u dětí. I ony na covid umírají. Proto je očkování u dětí správná cesta,“ řekl CNN Prima NEWS.
Vakcíny pro děti ve věku 5 - 11 let dorazí již 13. prosince. To je skvělá zpráva.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) December 1, 2021
Rád bych apeloval na rodiče, aby své děti nechali očkovat. Nelze donekonečna spoléhat na to, že děti mají lehký průběh, navíc očkování nám pomůže do budoucna i k tomu, aby zůstaly otevřené školy.
Přesto dodává, že Prymulovým argumentům rozumí a pokud bude ministrem, bude se snažit, aby rodiče měli na výběr, čím nechají děti naočkovat. „Rozumím panu profesorovi, protože věří v klasickou vakcínu, jakou jsme znali před 40 lety, ale vakcína Pfizer v žádném případě není experimentální. Je de facto tím nejlepším z tradičních vakcín zkoncentrovaným do moderní vakcíny,“ dodal Válek.
Aktuálně jsou ve schvalovacím procesu jako vakcíny pro děti další dvě – Moderna a Valneva. Do Česka by mohly dorazit v první polovině roku 2022.
Marek Petráš – vakcinolog a autor projektu české vakcíny
S tím, že s klasickou inaktivovanou vakcínou má svět větší zkušenosti a je tedy prozkoumanější, souhlasí i vakcionolog Marek Petráš, který dlouhou dobu pracoval na vývoji české vakcíny právě na podobném principu.
„Co zatím o vakcíně Valneva vím, tak její princip se mi líbí, protože koresponduje s tím, co jsme se také snažili vyvinout. Obecně jde o vakcínu, které víc rozumíme. Není pro nás nová a tak se jí třeba tolik nebojíme. Z tohoto principu kolegu Prymulu chápu,“ řekl Petráš CNN Prima NEWS. Zároveň ale dodal, že ve chvíli, kdy je Pfizer schválený a rodiče si očkování přejí, není důvod čekat. K tomu, aby dal jasné doporučení, zda očkovat a jakou vakcínu, byl ale velmi obezřetný.
„Nedám vám jednoznačnou odpověď, jestli očkovat děti, či nikoliv. My se můžeme snažit rodičům jen poskytnout veškeré možné informace, ale rozhodnout se musí sami. Řekl bych, že jsem rád, že pro ně máme nějakou vakcínu už v této době, protože pravdou je, že někteří rodiče jsou úzkostlivější a přejí si to. A je dobře, že takovou šanci mají. Rovněž je ale dobře, že se výhledově nabídka vakcín rozšíří,“ doplnil Petráš s tím, že si rodiče budou moci vybrat, kterou zvolí.
Ilona Hülleová – předsedkyně dětských lékařů
Vlastní zkušenost s očkováním přidává i předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky Ilona Hülleová, která sama ve své ordinaci ve Zlínském kraji očkuje – zatím ale pouze dospělé.
„Vidíme, že se to nelepší a objevují se různé nové varianty viru. I my lékaři vnímáme, že je samozřejmě žádoucí, když se budou moct očkovat děti, které mají nějaké chronické onemocnění nebo u nich průběh covidu může být rizikovější. A i rodiče se nás na to často ptají,“ uvedla pro CNN Prima NEWS. Za největší chybu ale považuje, že nejsou naočkovaní ti dospělí, kteří by to skutečně potřebovali, protože jsou rizikoví. Pokud by se vakcinaci nebránili, na očkování dětí by podle ní ani nemuselo dojít.
Registrace dětí na očkování by měla začít 13. prosince, samotné očkování pak v týdnu od 20. prosince. Už dnes je ale jasné, že u praktiků budou místa nejdříve po novém roce a podobně to vypadá ve větších očkovacích centrech, která opět znovu pomalu vznikají.