V pondělí 13. prosince odstartuje přihlašování dětí od pěti let k očkování proti koronaviru. Jak přesně potomky registrovat, jakou vakcínu dostanou a kdy a kam jít? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky rodičů.
Od kdy lze děti registrovat?
Od půlnoci na 13. prosince. „Systém bude spuštěn o půlnoci. Očkování můžeme všem dětem jen doporučit,“ prohlásil minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle informací ČTK se do registrace dalo nicméně přihlásit už v neděli večer.
Kde děti registrovat?
Na webu registrace.mzcr.cz. Jde o stejnou stránku, kde se k očkování registrují dospělí.
Kdy může jít dítě na očkování?
První dávky vakcíny by měly dorazit právě v pondělí. Následně by se měly rozvážet na očkovací místa a k praktickým lékařům. Nejdřívější termín je podle ministra Vojtěcha 16. prosince.
Kde mohu své dítě nechat naočkovat?
U pediatra nebo ve vybraných očkovacích centrech. Realita u doktorů je ale taková, že už nyní mají ordinace přehlcené covid pozitivními dětmi. Je tak otázkou, zda zrovna váš pediatr bude mít před Vánoci na očkování čas a zda vůbec očkovat bude.
Očkování dětí rozděluje rodiny. Máme strach, dejte nám více informací, žádají rodiče
Už v pondělí startuje registrace dětí od pěti let k očkování proti covidu. Velká část oslovených rodičů ale zatím stále váhá, zda na něj své potomky pošle. Shodují se, že mají málo informací a chvíli raději počkají. Vakcinace nejmenších často rodiny štěpí a je zdrojem hádek a sporů.
V první řadě je třeba pediatrovi zavolat a poradit se s ním nejen o tom, zda dítě očkovat, ale také kde je v daném regionu nejbližší očkovací místo.
V Praze například očkování dětí už předem avizovala nemocnice v Motole nebo Thomayerova nemocnice. Především v první fázi před Vánoci je velmi pravděpodobné, že očkování bude probíhat právě v nemocnicích a ve větších očkovacích centrech.
Co s sebou?
Kartičku pojištěnce. U věkové skupiny 5 až 11 let je při aplikaci očkování nezbytná přítomnost zákonného zástupce a také nutnost vyplnit před očkováním dotazník (k dispozici je v očkovacím centru). Zákonný zástupce udělí informovaný souhlas s očkováním (písemná forma není nutná, avšak očkovací místo si ho může v této formě vyžádat).
Jakou látkou se bude očkovat?
Aktuálně je v Evropské unii pro děti schválená pouze vakcína Pfizer. „U dětí ve věku od 5 do 11 let bude dávka přípravku Comirnaty nižší než dávka používaná u osob ve věku 12 let a starších (10 µg ve srovnání s 30 µg). Stejně jako u starší věkové skupiny se podává ve formě dvou injekcí do svalů nadloktí s odstupem tří týdnů,“ uvádí na svých stránkách Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Moje dítě covid prodělalo, kdy ho očkovat?
Pokud vaše dítě koronavirus prodělalo v posledním půl roce, s očkováním bystě měli určitě počkat. Platí velmi podobná pravidla jako u dospělých, u kterých by imunita měla vydržet cca půl roku.
„Hodně dětí v poslední době nemoc prodělalo, takže by skutečně od pozitivního testu měly děti mít nějaký čas imunitu. Z informací, které mám, se hovoří o intervalu 3 až 6 měsíců,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky Ilona Hülleová.
Co na očkování říkají odborníci?
Zatímco Evropská léková agentura, české ministerstvo zdravotnictví i česká vakcionologická společnost očkování dětí jednoznačně podporují, epidemiologové, lékaři a další odborníci už tak jasno nemají.
Hostomský: Vakcíny jsou bezpečné, dětem nic nehrozí. Je ale otázka, jestli je potřebují
Rodiče nechávají očkovat děti čistě z byrokratických důvodů, míní biochemik Zdeněk Hostomský. V Partii Terezie Tománkové řekl, že vakcíny jsou pro děti bezpečné, je však otázkou, jestli je vůbec potřebují.
V první řadě uvádí, že děti nemají tak těžké průběhy jako dospělí a i přesto, že se naočkují, tak zůstanou infekční. Pokud se na něčem shodnou, tak že očkovat by se měly primárně ty děti, které mají nějaké chronické onemocnění, nadváhu nebo sníženou imunitu.
„Nedám vám jednoznačnou odpověď, jestli očkovat děti, či nikoliv. My se můžeme snažit rodičům jen poskytnout veškeré možné informace, ale rozhodnout se musí sami. Řekl bych, že jsem rád, že pro ně máme nějakou vakcínu už v této době, protože pravdou je, že někteří rodiče jsou úzkostlivější a přejí si to. A je dobře, že takovou šanci mají. Rovněž je ale dobře, že se výhledově nabídka vakcín rozšíří,“ uvedl již dříve pro CNN Prima NEWS vakcionolog Marek Petráš.
S očkováním dětí by počkal například i epidemiolog Roman Prymula nebo biochemik Zdeněk Hostomský. Není podle nich možné suplovat čísla proočkovaných tím, že místo rizikových skupin se budou očkovat právě děti.
„Máme spoustu starších lidí, kteří se očkovat odmítají, tak úplně nevidím prioritu u malých dětí. Opakovaně jsem vyjádřil názor, že samozřejmě děti nad 12 let jednoznačně ano. Tam je imunita zcela vyvinutá a není žádný problém. A mezi těmi 5 až 11 roky, tam bych opravdu posečkal na dobu, kdy výrazněji proočkujeme zbytek populace,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Prymula.
Jak se k očkování dětí staví jinde ve světě?
Například v Německu ale plošné očkovaní dětí doporučeno není. Podle zástupců očkovací komise Stiko nelze vzhledem k omezené dostupnosti dat odhadnout riziko vzácných vedlejších účinků, které pro ně může očkování mít. Podobně se vyjádřil i finský Institut národního zdraví.
Pokud nějaké děti očkovat, tak právě ty, které jsou chronicky nemocné nebo mají oslabenou imunitu.