Bahno ochromilo pumpu a „splavná“ D1. Českem se prohnaly silné bouřky, kroupy měly i 2 cm

Silné bouřky dorazily do Česka v pátek večer. Doprovázelo je krupobití. Nejsilnější srážky postupovaly večer od jihu do Středočeského kraje. Kromě Prahy zasáhly i Příbramsko, Rokycansko a Plzeňsko. Hasiči odčerpávali vodu z lagun, které se tvořily, protože voda nestíhala stékat z veřejných komunikací.

V hlavním městě voda zatopila několik míst. „V souvislosti s vydatným deštěm jsme zasahovali zatím u několika případů. Jednalo se o čerpání vody ze zatopených prostor a lagun na komunikaci,“ uvedli pražští hasiči na Twitteru.

„Po 22. hodině nebylo například u benzinové pumpy u Průhonic téměř možné natankovat. Kolem stojanu se vylilo bahno. Do akce musela obsluha, která s hrablem na sníh místo rychle čistila,“ popsal CNN Prima NEWS jeden z řidičů.

Vydatný déšť zkomplikoval i dopravu na dálnici D1 u Prahy. Na pátém kilometru se vytvořila laguna, která omezila provoz. „Budeme čistit odtokové kanály podél dálnice,“ oznámili pražští hasiči na Twitteru hodinu před půlnocí. Později doplnili, že voda již z dálnice odtéká, jedno uvízlé auto museli odtáhnout. Řidiči na sociálních sítích ironicky sdíleli záběry „splavné“ dálnice.

Celkem vyjížděli hasiči v hlavním městě do pátečních 23:00 k více než 20 zásahům vyvolaným počasím. Ve většině případů čerpali vodu.

Takřka 80 výjezdů

Středočeští hasiči v noci zasahovali téměř u 80 případů souvisejících s bouřkami. Většinou odstraňovali popadané stromy, nejvíce na Benešovsku. Další výjezdy souvisely s technickou pomocí a čerpáním vody, řekl v sobotu mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Z celkového počtu výjezdů v regionu bylo 46 u popadaných stromů a 15 odstranění nebezpečných stavů, jako jsou uvolněné části střech, poletující předměty a podobně. „Mezi další zásahy související s počasím patřilo i čerpání vody. U tohoto typu zásahu jsme zasahovali během noci sedmnáctkrát, nejvíce na Příbramsku,“ uvedl Sýkora.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) silné bouřky na řadě míst přešly spíše do intenzivního trvalého deště. „Na stanici v Hrádku u Rokycan jsme za poslední tři hodiny zaznamenali extrémní srážky, a to 128,8 mm, z čehož jen 90 mm spadlo za poslední hodinu. V oblasti na Rokycansku stále prší,“ uvedli hydrometeorologové na Twitteru.

Za 24 hodin pršelo nejvíce v jihozápadní polovině Čech a v okolí Prahy. Některé řeky dosáhly 2. povodňových stupňů. Hladiny mohou stoupat i v sobotu.

Na Plzeňsku se kolem 21. hodiny místy vyskytovaly velmi silné bouřky s úhrny kolem 50 milimetrů za hodinu, nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu a kroupami o průměru kolem dvou centimetrů. Velmi silné bouřky postupovaly podle ČHMÚ také přes Benešov a Prahu dále k severu až severozápadu.

V oblasti Táborska na stanici Olší v bouřce spadlo během hodiny kolem 50 mm srážek, v bouřce se vyskytovaly také kroupy o průměru kolem dvou centimetrů a nárazy větru kolem 70 km/h.

Výstraha zůstavá v platnosti

Výstraha před velmi silnými bouřkami s vysokým stupněm nebezpečí byla vyhlášena s platností od pátečních 14:00 do sobotních 2:00 hodin, a to pro Prahu, střední Čechy, Plzeňský kraj, jižní Čechy a část Vysočiny. Přívalový déšť mohl rozvodnit malé toky, zatopit podjezdy nebo podemlít komunikace. V Plzeňském a části Jihočeského kraje proto od 15:00 do sobotního poledne platí také povodňová bdělost. Znamená to riziko vzestupu hladin, kdy se ale voda ještě nevylévá z břehů.

Meteorologové rovněž upozornili, že v bouřkách mohou nárazy větru vyvracet stromy a lámat větve, nebezpečné jsou i kroupy a blesky. „Je nutné zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty a podobně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ uvedli. Nabádali i k opatrnosti při řízení.

⚡️Dnes nás čeká významná, ale složitá bouřková situace. Nad naším územím se totiž vlní studená fronta a během dne přes...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Friday, August 19, 2022

V Jihomoravském, Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji byla rovněž vyhlášena výstraha před bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí, a to od pátečních 20:00 do sobotního dopoledne. Úhrny v těchto bouřkách mohou být asi 30 milimetrů. Také na těchto místech ale hrozí kroupy i silné nárazy větru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde
Energetika

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů
Politika

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:07

Maďarský nejvyšší soud shledal bývalého europoslance Bélu Kovácse vinným ze špionáže ve prospěch Ruska

20:33

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, míní Francie

20:13

Ukrajina zakázala veškerý vývoz zboží do Ruska

19:37

Ve frontě na hranici mezi Ruskem a Gruzií se čeká i čtyři dny, uvádí Meduza

Nord Stream poškodily masivní výbuchy, potvrdili seismologové. Krizové štáby řeší únik plynu

Aktualizováno

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Oznámilo to v úterý švédské seismologické středisko. Kvůli únikům svolaly na dnešek obě severské země krizové štáby, uvedla agentura DPA. Švédští a dánští seismologové později potvrdili, že podvodní otřesy způsobily výbuchy, a nikoli zemětřesení nebo sesuvy.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.