Balaštíková: Hrozí fiasko ministra a horší protesty zemědělců. Bendl zmínil chystané změny

Margita Balaštíková (ANO) a Petr Bendl (ODS)

360° (53)

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) si připravuje půdu, aby zemědělcům sdělil, že vláda jejich požadavkům nevyjde vstříc, obává se poslankyně Margita Balaštíková (ANO). V takovém případě by podle ní šlo o fiasko, jež by vedlo k horším protestům. Exministr zemědělství Petr Bendl (ODS) pohnutkám farmářů a jejich podnětům dle svých slov rozumí. „Bereme je vážně a chceme jim pomoci,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Ministr Výborný podpořil některé požadavky protestujících zemědělců, chce je tlumočit v Bruselu. „Domnívám se, že měl vyjednávat už dříve. Nechci to úplně kritizovat, počkám si, jak jednání dopadne,“ okomentovala jeho příslib Balaštíková v pořadu 360°.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: EK vykročila vstříc protestujícím zemědělcům. Chce snížit byrokracii a tlak na farmáře

Poslankyně je však skeptičtější k možnému vývoji na tuzemské úrovni. „Přislíbil změny i na naší straně, které dělat může. Počkám si, co vyjedná na vládě. Ale když jsem poslouchala jeho čtvrteční tiskovou konferenci, trochu jsem cítila, že si připravuje parket, že to nevyjde. Že nám sdělí, že vláda pro změny nehlasovala. To by bylo velké fiasko i pana ministra. Myslím, že to ty zemědělce určitě nepotěší a mohli bychom možná očekávat horší protesty,“ poznamenala.

Podle poslance Bendla se zemědělci potýkají s množstvím zbytečné byrokracie. „Ministr Výborný teď přišel s tím, že chce dát dohromady všechny podněty a podklady z antibyrokratické komise, případně ty, které chodí ze zemědělského výboru, s tím, že uděláme balíček opatření. Pokusíme se jít nejenom do zákonných norem, ale i do těch podzákonných. Tam si na sebe často šijeme velký bič, a často to po nás ani Evropská unie nechce. V této věci jsme odhodlaní udělat maximum a taky se tam už i něco odehrálo – konečně snad budeme mít možnost porážky na pastvině. Přichází veterinární zákon, který to umožňuje, a řada dalších takových věcí,“ uvedl.

Podle Bendla by vládní snahy směřovaly ke snížení byrokracie i bez zemědělských protestů. „Nejsem si jistý, že se problémy mají řešit s traktorem na silnici, traktor patří na pole, ale rozumím tomu. V zásadě rozumím i těm podnětům, které přicházejí, a myslím si, že je všichni bereme vážně a chceme jim pomoci,“ doplnil.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ze zemědělce se stal papírový drak, řekl Zdechovský. Jen strašení Green Dealem, namítla Gregorová

Tagy: