Baldwin tasil zbraň zbytečně. Ve scénáři žádná střelba nebyla, tvrdí členka štábu

Americký herec Alec Baldwin čelí další žalobě kvůli neúmyslnému zastřelení kameramanky při natáčení westernu Rust. Podle jedné z členek štábu vystřelil ze zbraně bezdůvodně, jelikož scéna, kterou se chystal natáčet, použití pistole nepředpokládala.

„Ve scénáři nebylo nic o tom, že by měl žalovaný Baldwin nebo kdokoliv jiný ze zbraně vystřelit,“ uvádí Mamie Mitchellová v žalobě, která je zatím druhou, jež kvůli incidentu padla. Podle agentury AP se očekává, že řada dalších bude následovat.

Baldwin 21. října při natáčení westernu Rust v Novém Mexiku vystřelil ze zbraně, v níž byl ostrý náboj. Předtím mu však bylo sděleno, že zbraň není nebezpečná. Dvaačtyřicetiletá kameramanka Halyna Hutchinsová přišla o život a 48letý režisér Joel Souza utrpěl zranění ramene.

Žaloba Mitchellové se soustředí především na jednání Baldwina, který hrál hlavní roli a zároveň byl producentem snímku. Mitchellová údajně při incidentu stála asi metr vedle Hutchinsové a byla překvapena, že herec ze zbraně v malém kostele, kde se zrovna natáčelo, vystřelil.

Před scénou se podle ní diskutovalo o natočení tří záběrů. Jeden měl být zblízka na Baldwinovy oči, druhý na skvrnu od krve na jeho rameni a třetí na jeho tělo, zatímco vytahoval zbraň z pouzdra. Baldwin tedy nemusel zbraní na nikoho mířit, ani z ní střílet, uvádí žaloba. Navíc údajně porušil bezpečnostní předpisy tím, že pistoli předtím lépe nezkontroloval.

Baldwin hrál ruskou ruletu, zbraň měl zkontrolovat

„Baldwin hrál ruskou ruletu, když vypálil ze zbraně bez jejího bližšího ohledání a navíc v nepřítomnosti zbrojířky,“ řekla ve středu novinářům právnička Mitchellové Gloria Allredová.

Mitchellová při incidentu utrpěla „vážné tělesné trauma, šok a poranění nervového systému“, uvádí žaloba bez dalších podrobností. Členka štábu proto požaduje kompenzace a odškodnění, jejichž přesnou výši neuvádí. Baldwin ani jeho právníci zatím žalobu nekomentovali.

Herec ve videu natočeném ke konci října prohlásil, že štáb fungoval velmi dobře, dokud natáčení nepřerušila velmi náhodná a nešťastná událost. Někteří členové štábu však již dříve uvedli, že se na místě natáčení nedodržovaly bezpečnostní předpisy a že produkce čelila stížnostem některých pracovníků.

Zbrojířka snímku Hannah Gutierrezová-Reedová tvrdí, že neví, jak se ostrý náboj do zbraně dostal, a její právník uvedl, že se podle jejich názoru jednalo o sabotáž. Prohlásil rovněž, že někdo manipuloval s místem činu před příjezdem policie a že cílem tohoto jednání je dostat Gutierrezovou-Reedovou neprávem za mříže.

Tagy:
nehoda smrt film vyšetřování zbraň žaloba herec natáčení western štáb USA Nové Mexiko okolnosti kameramanka Alec Baldwin Rust Halyna Hutchinsová Joel Souza Mamie Mitchell