reklama

Bartoš nesouhlasí se Zemanem, chaos do řešení přináší Babiš. Vláda některé věci nesplnila

Chaos do řešení koronavirové krize přináší především sám premiér Andrej Babiš (ANO), se sociální demokracií se daří opozici spolupracovat. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Kritice opozice rozumí i první místopředseda ČSSD Roman Onderka, který přiznal, že vláda promrhala jarní sounáležitost obyvatel.

reklama

Bartoš se v Partii, kterou moderovala Markéta Fialová, vyjádřil ke slovům prezidenta Miloše Zemana, podle něhož opozice nespolupracuje a jenom kritizuje. „Pan prezident tohle neřekl poprvé. My jsme v průběhu doby se sociální demokracií řešili krizový zákon a to zafungovalo. Našli jsme řešení, které prošlo Sněmovnou. Chaos přináší především premiér. Když se scházeli jiní zástupci stran, takový chaos nebyl. Bylo to vidět například na politických debatách, kam ovšem Babiš moc nechodí,“ řekl Bartoš.

Šéf Pirátů se prý spolu s opozičními kolegy snaží s ministry diskutovat a radit jim. „Měli jsme možnost v minulosti zatáhnout za brzdu nebo lépe předvídat. Opozice se vládě snažila radit. Vláda několik věcí, na kterých se shodla většina poslanců, nesplnila,“ uvedl Bartoš.

K tématu

Podobně hovořil také předseda lidovců Marian Jurečka. „Vláda se od návrhů opozice kolikrát inspirovala příliš pozdě. Uvítal bych, kdyby si Zeman sem tam pozval všechny předsedy opozičních stran. Havel to dělal,“ prohlásil.

Onderka: Kritice opozice rozumím

Že vláda situaci úplně dobře nezvládla, připustil také první místopředseda ČSSD Roman Onderka. „Kritice opozice rozumím. Na druhou stranu šlo o bezprecedentní záležitost. Když srovnáme ČR s ostatními státy, ten stav je de facto stejný. Opatření nenahradí odpovědnost každého občana. Solidarita během první vlny byla obrovská, to tu dnes není. V březnu a dubnu jsme promrhali tu obrovskou sounáležitost obyvatel a teď platíme daň za podcenění,“ přiznal Onderka v Partii.

A do kritiky premiéra se pustil i sám. „Přísnější opatření naštvou lidi. Pan premiér jedná často podle veřejného mínění, proto nic moc nenavrhuje. Myslím, že nás může zachránit očkování. Opatření jsou natolik přísná, že si moc neumím představit, kam bychom ještě mohli zajít,“ uvedl.

Také předseda komunistů Vojtěch Filip mluvil o zmatcích, které vláda vyvolala. „Působili jsme chaoticky, jednotný postup tady nebyl. Byl jsem kritikem Adama Vojtěcha. Výměny ministrů zdravotnictví ale příliš nepomohly. Chaos můžeme odstranit. Jako předsedové parlamentních stran bychom se mohli scházet sami, nepotřebujeme k tomu prezidenta,“ navrhl.

K tématu

Tagy: Marian Jurečka Andrej Babiš opozice kritika Vojtěch Filip Ivan Bartoš Partie Terezie Tománkové Roman Onderka vláda

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama