reklama

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

reklama

Na čtvrtečních interpelacích Babiš nečelil pouze ostrým dotazům opozice. Nekonfrontační otázky na něj měli poslanci jeho vlastního hnutí ANO. Premiér na ně reagoval velmi vstřícně, přičemž na některé z nich odpovídal čtením z papíru.

Šéf poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek konstatoval, že dotazy od poslanců ANO byly nahrávkou na sebechválu. „Vypadalo to jako třídní schůzka Hujerových,“ připodobnil Bartošek situaci ke slavné scéně z filmu Marečku, podejte mi pero! Kromě toho řekl, že mu takový postup ze strany Babišova hnutí přišel „zbabělý a nesportovní“. „Každý, kdo dělá svou práci dobře, se nebojí otázek. Dnes se ANO nepříjemných otázek bálo,“ zdůraznil.

Zároveň Bartošek poukázal na to, že Babiš na interpelace mnohdy vůbec nechodí. Jeho absence podle šéfa lidoveckých poslanců činí kolem 45 procent. „On Poslaneckou sněmovnu nebere vážně. Premiér nás opakovaně ignoruje,“ pravil. Nedávno prý Babiš navíc prohlásil, že už na ně chodit nebude a nezajímají ho.

Nacher: Jednací řád ANO neporušilo, opozice dělá obstrukce

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher, který vede partaj v říjnových sněmovních volbách v Praze, uvedl, že jeho kolegové měli na interpelace na vlastního premiéra a stranického šéfa plné právo. „Za mě je třeba dodat, že podle jednacího řádu se může ptát každý poslanec,“ řekl Nacher s tím, že i on sám se ministrů za hnutí ANO během tohoto volebního období rovněž několikrát ve Sněmovně na leccos ptal.

Bartošek připustil, že ptát se premiéra či ministra může podle jednacího řádu kterýkoliv poslanec. Vadilo mu ovšem to, že na posledních sněmovních interpelacích v tomto volebním období vládní šéf odpovídá na příjemné dotazy svých vlastních lidí.

Podle Nachera šlo ovšem o konkrétní věcné otázky například na digitalizaci či dopravu. Pražský volební lídr ANO pak naopak zkritizoval opozici. „Využívá jednací řád beze zbytku a bez skrupulí,“ vyčetl Bartoškovi a dodal, že opozice často dělá obstrukce.

Zároveň připomněl, že se u podaných interpelací jejich pořadí losuje. „Opozice jich měla nahlásit více, aby poslanci ANO byli v menšině. Pak je to více výsledek náhody,“ dodal Nacher na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama