České zdravotnictví covid ustálo, řekl na čtvrtečním brífinku k začátku dvoudenní konference Zdravotnictví 2022 šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO). Podobnými slovy situaci zhodnotil i premiér Andrej Babiš (ANO), který pochválil vládu za výši vyplacených odměn během pandemie. Někteří odborníci ale už dříve poukázali, že ne vše fungovalo tak dobře, jak vládní představitelé tvrdí.
„Naše zdravotnictví ustálo těžkou zkoušku covidem na výbornou. Stalo se něco, co si nikdo nedokázal desítky let představit. Je tady nemoc, která umí zahltit české nemocnice. Napříč zdravotnictvím se udělalo velké množství práce,“ řekl na tiskové konferenci ministr Vojtěch.
Premiér Babiš dodal, že „v rámci covidu jsme viděli, jak robustní a skvělé je české zdravotnictví, máme výborné sestry i lékaře“. Nezapomněl svou vládu pochválit, kolik peněž do zdravotnictví dala a jak velké odměny v celkové výši 14 miliard dala všem, kteří se starali o pacienty s covidem.
Někteří odborníci ale poukazují, že i když čeští zdravotníci opravdu dělali maximum, byla pro právě vláda Andreje Babiše, kdo zavinil přeplněné nemocnice a smrt více než 30 tisíc lidí, kteří zemřeli v souvislosti s covidem.
Chirurg z pražské Nemocnice na Františku a spolupracovník Lékařů bez hranic Tomáš Šebek ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že covid odhalil v českém zdravotnictví mnoho nedostatků. „Vždy bych se chtěl nechat léčit hlavně v ČR, ale po organizační stránce je to špatné. Navíc únava mezi zdravotníky obecně je významná, byla tady ještě před covidem. Ten byl takovou poslední tečkou. Myslím, že je namístě se nad tím velmi hluboce zamyslet,“ podotkl Šebek a dodal, že české zdravotnictví trápí i nedostatek kvalifikovaného personálu.
Problémem bylo i vyplácení zmíněných odměn, které ke zdravotníkům dorazily během pandemie i s půlročním zpožděním. Nelíbilo se to například prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi. „Je to nevýslovná trapnost, která jde za ministrem Adamem Vojtěchem. Ten byl na tomto postu neschopný. I když byl pro veřejnost populární, pro resort nic neudělal,“ dodal k situaci, která v Česku nastala v na konci roku 2020.
Vojtěch byl tehdy ministrem, následné ho postupně nahradili Roman Prymula, Jan Blatný a Petr Arenberger. Na jaře se Vojtěch do křesla opět vrátil. Problémy s odměnami byly i letos v létě, vše se ale podařilo vyřešit lépe než loni. Prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová redakci CNN Prima NEWs prozradila, že ve veřejné sféře dostali zdravotníci peníze včas, soukromým zařízením ale posílal Vojtěch dopisy s urgencemi.