Basketbalistka Březinová se vrátila z Izraele. Popsala, z čeho měla největší strach

Z Izraele přiletěli další Češi i basketbalistka Březinová

Basketbalistka Renáta Březinová se již v bezpečí vrátila do Česka na palubě nejnovějšího repatriačního letu z Izraele, který v pražských Kbelích přistál ve čtvrtek po třetí hodině ráno. Největší strach měla z toho, aby se dokázala dostat domů, svěřila se CNN Prima NEWS. Některé problémy s návratem do vlasti byly ohledně komunikace, popsal další z Čechů. Na palubě vládního speciálu bylo 45 lidí, včetně několika dětí.

V Izraeli podle Březinové nepanoval chaos, tamní obyvatelé jsou totiž na podobné situace svým způsobem zvyklí, popsala pro CNN Prima NEWS. „Spoluhráčky mě uklidňovaly, že je to v pohodě. Ale to, co se dělo, v pohodě nebylo, ani ony to potom nezvládaly. Nás se to úplně netýkalo, ale rakety a schovávání v krytu ano. Největší strach jsem měla z toho, jak se dostat domů,“ popsala.

K TÉMATU: Nechápu, že mě Lipavský nevzal do letadla, říká Březinová. Zavolala pozdě, tvrdí ministerstvo

Basketbalistka dříve kritizovala přístup české vlády ke snahám o návrat Čechů z židovského státu. Sama se měla vrátit již v úterý, její let byl ale nakonec zrušen. „Děkuji panu Janstovi, Bytelovi a Šebkovi a všem, kteří se starali,“ ocenila nakonec zástupce sportovních asociací.

Nebyl prostor cokoliv řešit

Dalším z Čechů na palubě letadla prý nebylo do posledních chvil jasné, kdy se jim povede vrátit se do Česka. „Informace o tom, zda let bude, nebo nebude, byly různé. Problém byl, že aplikace DROZD nám nějakou dobu nefungovala, nedařilo se nám zaregistrovat. Nakonec se to ale vyřešilo,“ vylíčil štábu jeden z nich. „Přeplněné letiště, nejistota, co k tomu dodat. Bylo těžké se dostat do letadla. Lidé určitě čekají na pomoc České republiky, každý chce být doma. V Izraeli nechce být v téhle situaci nikdo,“ přidal se další.

Poté, co dostali informace od zastupitelských úřadů, prý vše proběhlo rychle. „Ve středu ráno nám poslali SMS zprávu. Hned jsme volali na ambasádu a jeli na letiště,“ vysvětlil další z mužů po přistání na vojenském letišti v pražských Kbelích. „Dopoledne jsme se to dozvěděli, běželi jsme se sbalit a jeli na letiště. Vůbec nebyl prostor cokoliv řešit,“ doplnila další.

Ministerstvo: Objednané lety pro Čechy mají dostatečnou kapacitu

Premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání vlády oznámil, že během 24 hodin odletí tři vládní speciály do Izraele k evakuaci občanů, kteří se chtějí vrátit do Česka a v zemi uvázli po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů.

Kapacity dosud objednaných speciálů pro repatriaci českých občanů (včetně letu, který již přistál, pozn. red.) by měly stačit zhruba pro 450 lidí. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake ve středu odpoledne sdělil, že po rozeslání oznámení o připravovaných repatriacích se počet registrovaných v cestovatelském systému Drozd zvýšil na 250 Čechů v Izraeli. Ve středu ráno jich podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) bylo 181.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry jako z akčního filmu. Izraelský policista na motorce zlikvidoval dva teroristy

Tagy:
letadlo Izrael lidé letiště Češi Česko basketbal Kbely basketbalista Vláda ČR Renáta Březinová