reklama

Během deseti let se cena vepřového masa zvedla o 50 procent. Letos je nejdražší

Vepřové maso je nejdražší za posledních deset let. Cena stoupá dlouhodobě a momentálně na ni mají vliv i další dva faktory: prasečí mor v Číně a grilovací sezóna. „Jelikož je hlavní grilovací sezóna, šla cena jako každý rok nahoru. Je velká poptávka a nedostatek masa,“ vysvětluje řezník Pavel Voborský.

reklama

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy pokryje česká výroba vepřového pouze 40 procent z celkové poptávky. „V Čechách by mohly ceny klesnout, pokud by konečně čeští zemědělci místo planých řečí dokázali navýšit produkci vepřového. Dokud nebude alespoň dvojnásobná, budeme bohužel mít stejné ceny jako jinde v Evropě,“ dodal.

K tématu

Zemědělský svaz ale české producenty brání. Tuzemští zemědělci prý pracují pod cenou a jsou to obchodní řetězce, které tlačí cenu masa nahoru. „Jsme v situaci, kdy je v České republice cena u zemědělců jako v roce 2019, ale v obchodech je maso o 11 procent dražší,“ řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Pro ekonomku Ilonu Švihlíkovou situace s masem není v pořádku. „Každý váš druhý řízek bude dovážen ze zahraničí, to není důstojné pro zemi s takovou historickou tradicí a možnostmi,“ řekla.

V tabulce najdete aktuální ceny vepřového masa na pultech obchodů. Nejlevněji pořídíte bůček, a to za 107 korun. Cena krkovice se blíží 140 korunám. Zákazníci se ale podle řezníka Pavla Voborského začali více zajímat o kvalitu masa než o to, kolik zaplatí. Za poslední rok se cena vepřového zvýšila o 10 procent, za 10 let potom téměř o 50 procent.

Kýta bez kosti 146 Kč / 1 kg
Krkovice 139 Kč / 1 kg
Plec 131 Kč / 1 kg
Bůček 107 Kč / 1 kg
Pečeně 140 Kč / 1 kg

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama