reklama

Plýtvání s jídlem: Nejčastěji v koši končí ovoce, zelenina a balené pečivo

Nejčastěji lidé vyhazují do popelnic ovoce a zeleninu. Mezi další potraviny, které pravidelně končí na třídicích linkách, patří například balené pečivo. Ukázal to výzkum Mendelovy univerzity v Brně, který začal loni a při kterém vědci sledovali, jak se zachází s jídlem ve více než devíti stovkách domácností.

reklama

Podle vědců z Mendelovy univerzity vyhodí každý Čech průměrně 37 kilogramů potravin ročně do koše. „Nejvíce se nám tam projevuje kategorie ovoce a zelenina, pečivo a na dalším místě to potom budou asi hotová jídla. Ovoce a zelenina zřejmě proto, že lidé nejsou schopni v určitých obdobích zpracovat celou úrodu nebo toho nakoupí víc,“ řekla vědkyně Lucie Veselá. „Nejčastější chybou spotřebitelů je, že neumí uskladňovat. Vezměte si například rajčata – dávají je do lednice, přitom tam nepatří, patří do spižírny,“ doplnila ji kolegyně Marcela Tuzová.

K tématu

Výzkumníci zhruba rok vybírali jídlo z devíti stovek popelnic na sídlištích, ve vilových čtvrtích a v blízkém okolí Brna. A nestačili se divit hlavně při prohlížení hnijících odpadků u paneláků, kde podle průzkumu lidé plýtvají z prověřovaných oblastí nejvíce. „Tam to celkové množství tvořilo 53,6 kilogramu na osobu za rok,“ sdělila Veselá.

Lidé potravinami nešetřili ani v období koronakrize. Stejně jako jinde v republice i Brňané začali skupovat kvasnice na pečení, jenže ne všechny spotřebovali. „Při posledních rozborech, které probíhaly těsně po karanténě, bylo zajímavé, že jsme nacházeli strašně moc droždí. Předtím droždí nebylo, všichni ho strašně vykoupili a pak ho vyhodili,“ řekl člen výzkumného týmu.

Výzkumníci momentálně začnou provádět další sčítání a pak spustí kampaň, aby ověřili, jestli se lidé dokážou chovat šetrněji. Ucelené výsledky budou mít vědci v rukou nejdříve v roce 2022.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama