Na zdravotní péči nebudou peníze, varuje Kubek. Znovu by zavedl poplatky u lékaře
drahé potraviny
Výpis příspěvků ke štítku „drahé potraviny“
Češi by se měli připravit na zdražení potravin, říká chovatel drůbeže. Dojde na něj
Letošní sezóna je druhá nejhorší za posledních sedmnáct let, hlásili nedávno zemědělci. Nejhůře se i kvůli náhlým jarním mrazům dařilo při pěstování ovoce, především jablek nebo vinné révy. A situace se týká také obilovin. Hodnocení přitom přišlo ještě před povodněmi, které v uplynulém týdnu ochromily části Čech i Moravy. Jak pohroma ovlivní už tak chudou sklizeň a jak vše zmíněné pocítí Češi jako koncoví spotřebitelé? Je prvním poslíčkem předznamenávajícím opětovné zdražení potravin máslo, jehož cena se vyšplhala k sedmdesáti korunám? O tom v pořadu Co na to vaše peněženka diskutovali David Bednář, generální ředitel Drůbežářského závodu Klatovy a Michal Kučera, předseda sněmovního Zemědělského výboru z TOP 09, podle kterého je vysoká cena másla nesmyslná.
Drahé potraviny? Zemědělci zlevnili, na řadě jsou supermarkety, zdůrazňují ekonomové
Jako horký brambor si vinu za vysoké ceny potravin mezi sebou přehazují zemědělci, potravináři a obchody. Rozsoudit se je snaží ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který míní, že na současném problému má svůj podíl každá skupina. Podle aktuálních dat jsou ovšem ceny od zemědělců meziročně o 16 procent nižší. Ekonomové tak ukazují na výrobce a supermarkety. Tah se zlevněním potravin je teď prý na nich.
Ceny ovoce jsou oproti loňsku rekordní. Češi zaplatí za jahody přes 160 korun
Ceny potravin v Česku letí nahoru. V minulém měsíci nejvíce zdražilo ovoce. V porovnání s minulým rokem dokonce o jednu čtvrtinu. Za kilo jahod zaplatíme v průměru o 30 korun víc než v minulém roce. Vysoké ceny jsou patrné i u jablek. Za brambory zaplatíme naopak méně.
Během deseti let se cena vepřového masa zvedla o 50 procent. Letos je nejdražší
Vepřové maso je nejdražší za posledních deset let. Cena stoupá dlouhodobě a momentálně na ni mají vliv i další dva faktory: prasečí mor v Číně a grilovací sezóna. „Jelikož je hlavní grilovací sezóna, šla cena jako každý rok nahoru. Je velká poptávka a nedostatek masa,“ vysvětluje řezník Pavel Voborský.
Potraviny zdraží. Pro zemědělce je lepší pěstovat řepku než zeleninu, míní ekonom
Pandemie, omezený mezinárodní obchod, nedostatek pracovní síly a sucho. To jsou faktory, které ženou ceny potravin v tuzemsku strmě vzhůru. Jak situaci vyřešit? Na tuto otázku odpovídali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové agrární analytik Petr Havel, ekonom Tomáš Prouza a manažer restaurace V Kolkovně Jiří Windsor.