Bém: Ideálního primátora v žádné straně nevidím. Spor cyklistů a motoristů je absurdní

Do komunálních voleb v Česku zbývá necelý měsíc a tradičně velmi sledovanými budou výsledky v Praze. Bývalý primátor hlavního města za ODS Pavel Bém v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že silného kandidáta na nového primátora, jakého by si přál, mezi stranami nevidí. Podotkl, že další vedení Prahy se musí zaměřit hlavně na infrastrukturu a spor mezi cyklisty a motoristy označil za absurdní.

„Nejdůležitější je, aby se vedení města konečně chopil člověk, který po dvanácti letech bude něco dělat a bude vnímat město jako živý organismus, ovšem bez dokončené základní infrastruktury. Něco se v tomto směru musí udělat, jinak bychom se museli vystěhovat. Už toho bylo dost,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Bém, který byl primátorem Prahy mezi lety 2002 a 2010.

Modlí se, aby do Prahy vstoupil člověk, který si bude stát za svým, nenechá se politicky oblbnout a nebude politikařit. „Kdybych někoho takového viděl, pojmenuji ho,“ uvedl. „Silného kandidáta, jakého bych si přál, v žádné straně nevidím. Vizionář to být nutně nemusí, velké vize už jsou dávno vysloveny,“ dodal překvapivě Bém. Nepřímo tak pro něj není silným kandidátem ani stranický kolega a rovněž lékař Bohuslav Svoboda, kterého trojkoalice Spolu postavila do čela pražské kandidátky.

Co se týče oblasti dopravy, exprimátor se domnívá, že tranzitní přeprava nemá v historickém centru metropole co dělat a prosazuje, aby ti, kteří nemají v úmyslu zastavit, do centra Prahy vůbec nemuseli přijet. Současný spor mezi motoristy a cyklisty na úrovni osobní dopravy označil za absurdní.

„Praha není městem, kde je možné respektovat zákon, že motorista musí dodržovat metr a půl od cyklistů. Kdo si to myslí, je cvok a blázen. Motoristé mají jezdit po silnicích, cyklisté nikoli po namalovaných nebo dlážděných cyklotrasách, ale po cyklostezkách, kde nejsou auta,“ konstatoval Bém.

Nemluvme o parkovacích místech

Druhý host pořadu, bývalý zastupitel Prahy a exposlanec za ČSSD Petr Dolínek, si přeje, aby předvolební kampaň byla poslední měsíc o tématu, kterým je nedostupnost řady věcí.

„Velká část zejména pravice mluví o parkovacích místech. Musí se debatovat o tom, aby v metropoli Pražané mohli hlavně žít. Jestli kandidáti budou dál říkat nesmysly, město nedopadne dobře. Bude z něj pustina opuštěných domů s mnoha parkovacími místy,“ apeloval.

Tagy: