Svaz zhatil sen ženské štafety. Limit ME jsme splnily, přesto nedostaneme šanci, smutní Bendová

Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst

  • Bendová kritizuje svaz za neúčast štafety na ME.

  • Kvartetu chyběla k limitu svazu jediná desetina.

  • Proč dostali někteří atleti výjimku a jiní ne?

  • Sprinterky si chtěly cestu na šampionát uhradit samy, nebylo jim to povoleno.

Více

Hořkosladké vítězství na domácím šampionátu vystřídalo pro Nikolu Bendovou velké zklamání. Česká sprinterka se na sociálních sítích ohradila proti rozhodnutí atletického svazu, který nepřihlásil ženskou štafetu na 4×100 metrů na mistrovství Evropy v Birminghamu. České kvarteto přitom splnilo mezinárodní kvalifikační podmínky a v evropském rankingu se dostalo mezi postupovou šestnáctku. Od svazem požadovaného potvrzovacího výkonu mu přitom chyběla pouze jediná desetina sekundy.

„Nejvíc mě nemrzí to, že jsme neuspěly. Nejvíc mě mrzí, že jsme nedostaly šanci uspět,“ napsala Bendová na sociální sítě. Štafeta ve složení Pavla Kvasničková, Tereza Lamačová, Nikola Bendová a Jolana Mitysková zaběhla v červenci v Banské Bystrici čas 43,80 sekundy. Na potvrzovací limit Českého atletického svazu jí přitom scházelo 0,10 sekundy.

ČTĚTE TAKÉ: Ostuda Sparty v Boleslavi. Ani jednou nevystřelila na bránu, doplatila na třesk v sestavě

„Jediná desetina. Ve sprintu je to doslova pár centimetrů v cíli. Okamžik, který lidské oko téměř nezachytí. Tak malý byl rozdíl mezi tím, zda dostaneme možnost reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy, nebo zůstaneme doma,“ uvedla.

Mezinárodní podmínky přitom česká štafeta splnila. Díky kumulativnímu času 87,45 sekundy ze dvou nejlepších závodů posledních dvou sezon se v evropském rankingu dostala na postupovou pozici. Pomohlo jí také odhlášení Francie. Přesto český svaz štafetu do Birminghamu nepřihlásil.

Bendová nyní zdůrazňuje, že nejde pouze o její vlastní zklamání. „Myslím na všechny ostatní české atlety, kteří byli jen malý krok od vrcholné soutěže. Na ty, kteří splnili mezinárodní kvalifikační podmínky nebo byli jen těsně pod interními limity, a přesto nedostali šanci. Vím, jaké to je věnovat tomu roky života a pak sledovat vrcholnou akci jen z gauče,“ zdůraznila.

Ani ona na mistrovství Evropy nepostoupila, ani na 200 metrů, kde jí ke svazovému potvrzovacímu limitu chybělo 0,13 sekundy. Podle svých slov ale kvůli štafetě v průběhu sezony často upřednostňovala tým před individuální disciplínou. „Protože jsem věřila, že reprezentace je víc než individuální úspěch,“ vysvětlila.

Proč svaz Češky nepustil?

Český atletický svaz argumentuje předem stanovenými nominačními kritérii. Štafeta podle něj sice splnila podmínky Evropské atletiky, nesplnila však český potvrzovací výkon. Šéftrenér Pavel Sluka upozornil, že stejný princip dopadl také na mužskou štafetu na 4×100 metrů a dalších deset atletů, kteří se pohybovali na hraně kvalifikace. „Jsou jasná pravidla hry, podle kterých jsme nominovali,“ vysvětlil Sluka podle deníku iSport.cz.

Rozhodnutí ale Bendová považuje za těžko pochopitelné zejména vzhledem k tomu, že v nominaci se objevili i sportovci, kteří české kritérium nesplnili. Svaz u nich zohlednil další okolnosti, například zdravotní stav nebo potřeby štafety. Bendová podle iSportu dříve zmiňovala například čtvrtkařku Ladu Vondrovou, která se po únavové zlomenině v letní sezoně ještě ani nezapojila do závodů. Přesto byla nominována do štafety na 4×400 metrů. „Pro mě je frustrující, že na čtvrtkařskou štafetu jede Lada. Nemyslím to proti ní. Já bych taky brala, kdyby mě tam poslali. Ale po únavové zlomenině ještě nevyběhla,“ podotkla Bendová.

Svaz však její nominaci zdůvodnil tím, že Vondrovou pro štafetu potřebuje a je zdravotně v pořádku.

Nejde mi o to někomu něco brát, říká Bendová

Právě rozdílný přístup je podle Bendové důvodem, proč se k celé věci rozhodla veřejně vyjádřit. „Je zvláštní přijmout situaci, kdy v některých případech byla nominace možná v podobě divokých karet. Člověk si nemůže nepoložit otázku, proč jsme zrovna my – štafeta, která splnila kvalifikační podmínky Evropské atletiky a byla tak kousek – tuto podporu nedostala?“ ptá se.

Zároveň zdůrazňuje, že nechce zpochybňovat výkony ostatních nominovaných atletů. „Jde mi jen o to, aby každý sportovec dostal stejnou příležitost,“ napsala.

České sprinterky byly dokonce připravené uhradit si cestu a pobyt v Birminghamu samy. Ani to však jejich účasti nepomohlo. Podle Sluky předsednictvo svazu takový postup neumožňuje.

Na evropském šampionátu tak nakonec poběží například Slovenky, jejichž tým měl v kvalifikačním rankingu horší čas než Češky. Do Birminghamu se dostaly také Dánky.

Deník iSport navíc připomíná, že svaz dostává významné prostředky z veřejných zdrojů, které míří právě na to, aby atleti reprezentovali Česko na vrcholných závodech typu právě evropského šampionátu. Jen za letošní rok poskytla Národní sportovní agentura svazu 63 milionů korun na činnost, 86 milionů pro talentovanou mládež a 57 milionů pro zabezpečení státní reprezentace.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Začíná nová éra sportu na Primě. Přichází kanál Prima sport. Co vše nabídne?