Bentley Flying Spur přejel Island na jednu nádrž. Její obsah ale obvyklý nebyl

Vedle Rolls-Roycu je Bentley nejaristokratičtější značkou luxusních aut, která přišla s alternativním pohonem. Ve svém modelu Flying Spur se rozhodla otestovat plug-in hybridní kombinaci elektrického pohonu a klasického benzinového motoru. Ten ovšem nebude spalovat tradiční tekutinu.

Island je dlouhodobě považován za symbolické místo zdravého životního prostředí a symbiózy člověka a jeho produktů s přírodou a přírodními materiály. I proto Bentley zavítalo právě tam a testovací trasu dlouhou 733 kilometrů zdolalo na jedno nabití a jednu nádrž. Čeho? Biopaliva vyrobeného z obyčejné slámy!

Sláma nesmrdí

Jízda s biopalivem ze slámy přitom vytvořila o 45 % méně CO2. Největší úspory nastaly při samotné výrobě paliva. Sláma jako vedlejší produkt pěstování nespotřebovala žádné zdroje navíc. Benzin z biomasy navíc splňuje standardy stanovené i pro ta technicky nejkomplikovanější auta jako právě Flying Spur.

Použité biopalivo bylo vyrobeno kvašením slámy, při kterém mimo jiného vzniká ethanol. Ten se dehydruje na ethylen, ze kterého se oligomerizací vyrobí benzin. Pod kapotou plug-in hybridního Bentley bublá 2,9litrový řadový šestiválec a elektromotor o celkovém výkonu 536 koní. Z 0 na 100 km/h se dostane za 4,1 vteřiny.

Tagy: