reklama

Vyplatí se auto na CNG? I ceny plynu rapidně rostou, upozorňují experti

Rostoucí ceny pohonných hmot v posledních dnech výrazně pocítili i majitelé vozů na stlačený zemní plyn. Energetická krize vystřelila na něketrých pumpách ceny do astronomických výšin. Zatímco ještě před týdnem byla průměrná cena CNG pod hranicí třiceti korun, teď se na některých místech v Česku prodává až za šedesát korun.

reklama

Podle expertů je to proto, že některé čerpací stanice ještě prodávají staré zásoby, zatímco jiné už nakupují za aktuální, mnohem vyšší ceny. Tomáš Honzejk z Liberce provozuje s kamarády malou firmu na rozvoz jídla. Aby udrželi nízké ceny, nakoupili auta na CNG. Až dosud se jim to vyplácelo, teď ale přišla při tankování studená sprcha.

„Jeden den jsme tankovali za 28,20 korun a druhý den už za 33,50. Ze dne na den cena stoupla o dvacet procent. Jestli to takhle vydrží, tak to bez zdražení rozvozu neustojíme,“ říká.

Ondřej Bašus z Jablonce nad Nisou používá auto na CNG k soukromým účelům. Ani jemu se rostoucí ceny nelíbí, pořád se prý ale stlačený zemní plyn jako pohon vyplatí. „Za čtyři roky, co mám tohle auto, už cena CNG vzrostla asi o devět korun, z toho ale o pět korun za poslední týden. Ve srovnání s benzínovým motorem je ovšem spotřeba nižší, takže je to stále výhodné. Hodně pochopitelně záleží, kolik toho člověk ročně najde,“ vysvětluje motorista.

Jak se situace vyvine dál, nikdo neodhadne

Srovnávat ceny benzínu a CNG není úplně jednoduché, zatímco benzín se prodává na litry, CNG na kilogramy. Podle odborníků poskytuje jeden kilogram CNG zhruba tolik výkonu co 1,4 litru benzínu. To znamená, že srovnatelné auto potřebuje na sto kilometrů sedm litrů benzínu nebo pět kilogramů zemního plynu.

Motoristé ale musejí započítat i vyšší pořizovací cenu auta na CNG, která je obvykle vyšší o několik desítek tisíc než u auta s běžným benzínovým motorem. Důvodem rostoucích cen je razantní nárůst hodnoty zemního plynu na světových burzách. „Plyn je vstupní komodita, kterou musíme do plniček nakoupit, a jeho ceny na burzách vystoupaly na burzách od začátku letošního roku na více než trojapůlnásobek,“ upozorňuje Roman Šperňák, mluvčí společnosti EON, která zatím na svých plničkách zdražila o necelé čtyři koruny. „Jak se situace bude vyvíjet dál, nedokáže nikdo odhadnout,“ dodává.

Tagy:

Hlavní zprávy

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
Rozhovor

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných
Koronavirus

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa

Nová varianta covidu – omikron – dělá vrásky vládám po celém světě. Podle imunologa Zdeňka Hela však nezáleží na tom, zda infekčnější varianta doputuje až do Česka, nejhorší scénář nás čeká tak či tak. „Dá se očekávat, že nás na začátku prosince čeká humanitární krize, humanitární katastrofa. Nemocnice nebudou stíhat, lidem se nedostane péče. Musíme dělat vše, abychom to co nejvíce omezili,“ uvedl v pořadu 360°.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

reklama