reklama

Bernie Sanders odstoupil z boje o demokratickou nominaci, Biden má umetenou cestu k souboji s Trumpem

Senátor Bernie Sanders, jeden ze dvou kandidátů, kteří ještě reálně bojovali o nominaci Demokratické strany na prezidentského kandidáta, ukončil ve středu svou kampaň a v podstatě tak poslal svého dosavadního soupeře, bývalého viceprezidenta Joea Bidena do souboje o Bílý dům.

reklama

Biden se velmi pravděpodobně utká o čtyři roky úřadu v Bílém domě s úřadujícím prezidentem Donaldem Trumpem. Jejich souboj by po sérii televizních debat měl vyvrcholit prezidentskými volbami 3. listopadu. Je ale otázkou, zda termín prezidentského klání nezmění v USA stále sílící pandemie koronaviru.

Bernie Sanders, představitel levicového křídla Demokratické strany, který sám sebe často označuje jako socialistu, svému týmu a voličům vzkázal: „Přál bych si, abych vám mohl sdělit lepší zprávy, ale myslím, že znáte pravdu. Pravdou je, že ztrácím přes tři sta delegátů na bývalého viceprezidenta Bidena a cesta k vítězství je v podstatě nemožná. Takže zatímco vyhráváme ideologický souboj a získáváme podporu tolika mladých lidí a pracujících napříč celou zemí, došel jsem k závěru, že tato bitva o demokratickou nominaci nebude úspěšná. A proto dnes oznamuji zastavení své kampaně.“ Na další část Sandersova projevu s českými titulky se podívejte v našem videu.

Odstupující Sanders zároveň podpořil i svého protikandidáta Joe Bidena, když uvedl, že společnými silami porazí Donalda Trumpa, „nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii Spojených států“.

Radil se i s exprezidentem Obamou

Joe Biden v reakci na konec kampaně svého protikandidáta řekl, že senátor Sanders představuje „silný hlas pro spravedlivější Ameriku“. Sandersovým voličům vzkázal: „Vidím vás, slyším vás a rozumím naléhavé potřebě společně změnit naší zemi… Doufám, že se k nám připojíte. Jste více než vítáni. Potřebujeme vás.“

Donald Trump reagoval po svém. Zveřejnil tweet, ve kterém „poděkoval“ demokratické kandidátce Elizabeth Warrenové, že „pomohla“ k prohře Berniemu Sandersovi tím, že mu vzala hlasy podobně smýšlejících voličů. A příznivcům Bernieho Sanderse vzkázal, aby raději volili republikány.

Sanders zmínil, že se před tím, než učinil definitivní rozhodnutí o ukončení své kampaně, opakovaně radil mimo jiné i s exprezidentem Barackem Obamou. Pikantní je to v tom, že Joe Biden, který se díky Sandersovu odstoupení stane kandidátem demokratů na prezidenta, byl pravou rukou v úřadu právě Obamovi, kterému dělal viceprezidenta v letech 2009 až 2017.

Bernie Sanders (78) je už třináctým rokem senátorem za svůj domovský stát Vermont. O nominaci do prezidentských voleb usiloval už v roce 2016, kdy ho v primárkách Demokratické strany porazila Hillary Clintonová, která později neuspěla ve volbách proti Donaldu Trumpovi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu
Velká Británie

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama