reklama

Bernie Sanders odstoupil z boje o demokratickou nominaci, Biden má umetenou cestu k souboji s Trumpem

Senátor Bernie Sanders, jeden ze dvou kandidátů, kteří ještě reálně bojovali o nominaci Demokratické strany na prezidentského kandidáta, ukončil ve středu svou kampaň a v podstatě tak poslal svého dosavadního soupeře, bývalého viceprezidenta Joea Bidena do souboje o Bílý dům.

reklama

Biden se velmi pravděpodobně utká o čtyři roky úřadu v Bílém domě s úřadujícím prezidentem Donaldem Trumpem. Jejich souboj by po sérii televizních debat měl vyvrcholit prezidentskými volbami 3. listopadu. Je ale otázkou, zda termín prezidentského klání nezmění v USA stále sílící pandemie koronaviru.

Bernie Sanders, představitel levicového křídla Demokratické strany, který sám sebe často označuje jako socialistu, svému týmu a voličům vzkázal: „Přál bych si, abych vám mohl sdělit lepší zprávy, ale myslím, že znáte pravdu. Pravdou je, že ztrácím přes tři sta delegátů na bývalého viceprezidenta Bidena a cesta k vítězství je v podstatě nemožná. Takže zatímco vyhráváme ideologický souboj a získáváme podporu tolika mladých lidí a pracujících napříč celou zemí, došel jsem k závěru, že tato bitva o demokratickou nominaci nebude úspěšná. A proto dnes oznamuji zastavení své kampaně.“ Na další část Sandersova projevu s českými titulky se podívejte v našem videu.

Odstupující Sanders zároveň podpořil i svého protikandidáta Joe Bidena, když uvedl, že společnými silami porazí Donalda Trumpa, „nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii Spojených států“.

Radil se i s exprezidentem Obamou

Joe Biden v reakci na konec kampaně svého protikandidáta řekl, že senátor Sanders představuje „silný hlas pro spravedlivější Ameriku“. Sandersovým voličům vzkázal: „Vidím vás, slyším vás a rozumím naléhavé potřebě společně změnit naší zemi… Doufám, že se k nám připojíte. Jste více než vítáni. Potřebujeme vás.“

Donald Trump reagoval po svém. Zveřejnil tweet, ve kterém „poděkoval“ demokratické kandidátce Elizabeth Warrenové, že „pomohla“ k prohře Berniemu Sandersovi tím, že mu vzala hlasy podobně smýšlejících voličů. A příznivcům Bernieho Sanderse vzkázal, aby raději volili republikány.

Sanders zmínil, že se před tím, než učinil definitivní rozhodnutí o ukončení své kampaně, opakovaně radil mimo jiné i s exprezidentem Barackem Obamou. Pikantní je to v tom, že Joe Biden, který se díky Sandersovu odstoupení stane kandidátem demokratů na prezidenta, byl pravou rukou v úřadu právě Obamovi, kterému dělal viceprezidenta v letech 2009 až 2017.

Bernie Sanders (78) je už třináctým rokem senátorem za svůj domovský stát Vermont. O nominaci do prezidentských voleb usiloval už v roce 2016, kdy ho v primárkách Demokratické strany porazila Hillary Clintonová, která později neuspěla ve volbách proti Donaldu Trumpovi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?
Zahraničí

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kamarův právník opět na scéně: Fanoušci Rangers, nejezděte do Prahy. Hrozí tragédie

Incident údajně obnášející rasismus, který se odehrál v březnu mezi Glenem Kamarou a Ondřejem Kúdelou, má dozvuky ještě nyní. Právník hráče skotských Rangers a aktivista Aamer Anwar varuje fanoušky z Glasgow, aby se nevydávali do Prahy – 30. září k tomu budou mít příležitost, protože jejich klub bude hrát zápas skupiny Evropské ligy se Spartou. To, že Rangers nenarazí na znepřátelenou Slavii, podle Anwara nehraje roli – Anwar má pocit, že v české metropoli jim může jít o život.

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama