reklama

Bernie Sanders odstoupil z boje o demokratickou nominaci, Biden má umetenou cestu k souboji s Trumpem

Senátor Bernie Sanders, jeden ze dvou kandidátů, kteří ještě reálně bojovali o nominaci Demokratické strany na prezidentského kandidáta, ukončil ve středu svou kampaň a v podstatě tak poslal svého dosavadního soupeře, bývalého viceprezidenta Joea Bidena do souboje o Bílý dům.

reklama

Biden se velmi pravděpodobně utká o čtyři roky úřadu v Bílém domě s úřadujícím prezidentem Donaldem Trumpem. Jejich souboj by po sérii televizních debat měl vyvrcholit prezidentskými volbami 3. listopadu. Je ale otázkou, zda termín prezidentského klání nezmění v USA stále sílící pandemie koronaviru.

Bernie Sanders, představitel levicového křídla Demokratické strany, který sám sebe často označuje jako socialistu, svému týmu a voličům vzkázal: „Přál bych si, abych vám mohl sdělit lepší zprávy, ale myslím, že znáte pravdu. Pravdou je, že ztrácím přes tři sta delegátů na bývalého viceprezidenta Bidena a cesta k vítězství je v podstatě nemožná. Takže zatímco vyhráváme ideologický souboj a získáváme podporu tolika mladých lidí a pracujících napříč celou zemí, došel jsem k závěru, že tato bitva o demokratickou nominaci nebude úspěšná. A proto dnes oznamuji zastavení své kampaně.“ Na další část Sandersova projevu s českými titulky se podívejte v našem videu.

Odstupující Sanders zároveň podpořil i svého protikandidáta Joe Bidena, když uvedl, že společnými silami porazí Donalda Trumpa, „nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii Spojených států“.

Radil se i s exprezidentem Obamou

Joe Biden v reakci na konec kampaně svého protikandidáta řekl, že senátor Sanders představuje „silný hlas pro spravedlivější Ameriku“. Sandersovým voličům vzkázal: „Vidím vás, slyším vás a rozumím naléhavé potřebě společně změnit naší zemi… Doufám, že se k nám připojíte. Jste více než vítáni. Potřebujeme vás.“

Donald Trump reagoval po svém. Zveřejnil tweet, ve kterém „poděkoval“ demokratické kandidátce Elizabeth Warrenové, že „pomohla“ k prohře Berniemu Sandersovi tím, že mu vzala hlasy podobně smýšlejících voličů. A příznivcům Bernieho Sanderse vzkázal, aby raději volili republikány.

Sanders zmínil, že se před tím, než učinil definitivní rozhodnutí o ukončení své kampaně, opakovaně radil mimo jiné i s exprezidentem Barackem Obamou. Pikantní je to v tom, že Joe Biden, který se díky Sandersovu odstoupení stane kandidátem demokratů na prezidenta, byl pravou rukou v úřadu právě Obamovi, kterému dělal viceprezidenta v letech 2009 až 2017.

Bernie Sanders (78) je už třináctým rokem senátorem za svůj domovský stát Vermont. O nominaci do prezidentských voleb usiloval už v roce 2016, kdy ho v primárkách Demokratické strany porazila Hillary Clintonová, která později neuspěla ve volbách proti Donaldu Trumpovi.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Soud zrušil uzavření obchodů i omezení setkávání. Vláda postupovala špatně, rozhodl

Soud zrušil uzavření obchodů i omezení setkávání. Vláda postupovala špatně, rozhodl

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah však má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí. Ministerstvo tedy může opatření ještě změnit tak, aby odpovídalo nárokům soudu. Rozhodnutí NSS padlo neveřejně, soudci výsledek ve čtvrtek oznámili na tiskové konferenci.

Rusko

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1 200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47
Ve středu přibylo nejméně nakažených od září. Vláda rozhodne o rozvolnění
Další články
reklama
reklama