Bernie Sanders odstoupil z boje o demokratickou nominaci, Biden má umetenou cestu k souboji s Trumpem

Bernie Sanders svou kandidaturu vzdal.

Bernie Sanders odstoupil z demokratických primárek. Poslechněte si jeho projev...

Senátor Bernie Sanders, jeden ze dvou kandidátů, kteří ještě reálně bojovali o nominaci Demokratické strany na prezidentského kandidáta, ukončil ve středu svou kampaň a v podstatě tak poslal svého dosavadního soupeře, bývalého viceprezidenta Joea Bidena do souboje o Bílý dům.

Biden se velmi pravděpodobně utká o čtyři roky úřadu v Bílém domě s úřadujícím prezidentem Donaldem Trumpem. Jejich souboj by po sérii televizních debat měl vyvrcholit prezidentskými volbami 3. listopadu. Je ale otázkou, zda termín prezidentského klání nezmění v USA stále sílící pandemie koronaviru.

Bernie Sanders, představitel levicového křídla Demokratické strany, který sám sebe často označuje jako socialistu, svému týmu a voličům vzkázal: „Přál bych si, abych vám mohl sdělit lepší zprávy, ale myslím, že znáte pravdu. Pravdou je, že ztrácím přes tři sta delegátů na bývalého viceprezidenta Bidena a cesta k vítězství je v podstatě nemožná. Takže zatímco vyhráváme ideologický souboj a získáváme podporu tolika mladých lidí a pracujících napříč celou zemí, došel jsem k závěru, že tato bitva o demokratickou nominaci nebude úspěšná. A proto dnes oznamuji zastavení své kampaně.“ Na další část Sandersova projevu s českými titulky se podívejte v našem videu.

Odstupující Sanders zároveň podpořil i svého protikandidáta Joe Bidena, když uvedl, že společnými silami porazí Donalda Trumpa, „nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii Spojených států“.

Radil se i s exprezidentem Obamou

Joe Biden v reakci na konec kampaně svého protikandidáta řekl, že senátor Sanders představuje „silný hlas pro spravedlivější Ameriku“. Sandersovým voličům vzkázal: „Vidím vás, slyším vás a rozumím naléhavé potřebě společně změnit naší zemi… Doufám, že se k nám připojíte. Jste více než vítáni. Potřebujeme vás.“

Donald Trump reagoval po svém. Zveřejnil tweet, ve kterém „poděkoval“ demokratické kandidátce Elizabeth Warrenové, že „pomohla“ k prohře Berniemu Sandersovi tím, že mu vzala hlasy podobně smýšlejících voličů. A příznivcům Bernieho Sanderse vzkázal, aby raději volili republikány.

Sanders zmínil, že se před tím, než učinil definitivní rozhodnutí o ukončení své kampaně, opakovaně radil mimo jiné i s exprezidentem Barackem Obamou. Pikantní je to v tom, že Joe Biden, který se díky Sandersovu odstoupení stane kandidátem demokratů na prezidenta, byl pravou rukou v úřadu právě Obamovi, kterému dělal viceprezidenta v letech 2009 až 2017.

Bernie Sanders (78) je už třináctým rokem senátorem za svůj domovský stát Vermont. O nominaci do prezidentských voleb usiloval už v roce 2016, kdy ho v primárkách Demokratické strany porazila Hillary Clintonová, která později neuspěla ve volbách proti Donaldu Trumpovi.

Tagy: