CNN Prima News primárky

primárky

Výpis příspěvků ke štítku „primárky“

Biden zvítězil v primárkách v Jižní Karolíně. Jsem připraven opět porazit Trumpa, míní

Americký prezident Joe Biden podle očekávání jasně vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně a nechal se slyšet, že stejně jako před čtyřmi roky i letos v listopadových volbách porazí pravděpodobného republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Napsala to v neděli agentura AP, která připomíná, že v roce 2020 právě primárky v Jižní Karolíně Bidenovi výrazně pomohly na cestě do Bílého domu.

MAPY, GRAFY, PRŮZKUMY: Výsledky primárek v USA 2024 podle pohlaví, rasy i náboženství

Spojené státy se pomalu připravují na opakovaný prezidentský souboj Joea Bidena a Donalda Trumpa. Oba jsou zatím výrazní favorité svých stran, ale na nominaci si ještě musí počkat. O tom, kdo se za republikány a demokraty bude ucházet o Bílý dům, definitivně rozhodnou až výsledky primárek. A právě velký přehled jejich výsledků najdete v tomto článku.

Trump zvítězil i v primárkách v New Hampshire. Ještě není konec klání, vzkázala mu oponentka

Bývalý americký prezident Donald Trump podle očekávání zvítězil v úterních republikánských primárkách ve státě New Hampshire a přiblížil se tak stranické nominaci do listopadových prezidentských voleb ve Spojených státech. Na základě svých odhadů to uvedla agentura AP. Trumpova hlavní soupeřka, bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová, exprezidentovi pogratulovala k vítězství, klání však podle ní zdaleka není u konce. V demokratických primárkách zvítězil prezident Joe Biden. Podle AP se čím dál zřetelněji rýsuje možnost reprízy jeho volebního souboje s Trumpem z roku 2020.

DeSantis se Trumpovi nepostaví. Nevidím cestu k vítězství, vzdal se boje v primárkách

Guvernér amerického státu Florida Ron DeSantis, který byl před rokem považován za hlavního vyzyvatele exprezidenta Donalda Trumpa, odstoupil v neděli z boje o nominaci Republikánské strany do listopadových prezidentských voleb. Rozhodnutí oznámil ve videu publikovaném na sociální síti X. Tak jako další neúspěšní kandidáti i DeSantis podpořil kampaň Trumpa.

Trump ovládl hlasování republikánů o nominaci v Iowě. Ramaswamy z voleb odstoupil

Americký exprezident Donald Trump si připsal drtivé vítězství na úvod procesu, který určí kandidáta Republikánské strany pro listopadové prezidentské volby v USA. Podle téměř kompletních výsledků při takzvaných volebních shromážděních ve státě Iowa získal zhruba polovinu hlasů, v souboji o druhé místo floridský guvernér Ron DeSantis porazil bývalou velvyslankyni USA při OSN Nikki Haleyovou. Podnikatel Vivek Ramaswamy, který obsadil čtvrté místo, z dalšího boje o nominaci odstoupil.

MAPA: Vysvětlení nevysvětlitelného. Jak fungují prezidentské primárky v USA 2024

Primárky prezidentských voleb v USA? Komplikované, nepřehledné, nepochopitelné, nevysvětlitelné. Z úst komentátorů i politologů zaznívají daleko tvrdší slova, mnoho let se navíc mluví o reformě volebního systému. Přesto se – ovšem bez přílišných detailů – o stravitelné vysvětlení amerických prezidentských primárek pokusíme. Získáte přehled o volbě delegátů, pravidlech nominace, termínech hlasování a budete mít přehled i o průběžných výsledcích.

Donald Trump se odvolal proti zákazu kandidovat v primárkách ve státě Maine

Bývalý americký prezident Donald Trump podal v úterý odvolání proti rozhodnutí, které mu znemožňuje kandidovat v primárkách ve státě Maine, píše agentura AP. Nejvyšší volební úřednice tohoto amerického státu Shenna Bellowsová zakázala Trumpovi se zúčastnit republikánských primárek v souvislosti s jeho zapojením do útoku na sídlo amerického Kongresu z 6. ledna 2021.