CNN Prima News primárky

primárky

Výpis příspěvků ke štítku „primárky“

Prezidentské volby v USA 2020: Jak a kdy se volí prezident a které státy rozhodnou?

2. července 2020 16:50

Volba amerického prezidenta je dvoufázový proces, který vždy začíná již na začátku volebního roku. Lidé v USA nevolí prezidenta přímo, ale prostřednictvím takzvaných volitelů. Kdo jsou to volitelé, proč existují primárky, jaké má hlava USA pravomoci a které státy vlastně rozhodují o zvolení prezidenta? Vše se dozvíte ve speciálu Prezidentské volby v USA 2020 na webu CNN Prima NEWS.

Biden už je jistým kandidátem demokratů pro souboj s Trumpem

6. června 2020 08:55

Bývalý americký viceprezident Joe Biden už má jistou nominaci pro nadcházející volební souboj s Donaldem Trumpem. Před srpnovým sjezdem Demokratické strany totiž na svou stranu získal potřebný počet delegátů, uvedla v sobotu agentura AP. Biden v úterý ovládl primárky v sedmi státech a podle propočtů AP nasbíral 1 993 delegátů, pro automatický zisk nominace jich potřeboval 1 991 z celkových 3 979.

Hrozí kvůli koronaviru odklad amerických voleb? Stalo by se tak poprvé v dějinách

28. května 2020 23:58

Zajištění svobodných a spravedlivých amerických voleb letos v listopadu nebude jednoduché ani levné. Některé státy směřují ke korespondenčnímu hlasování, jiné přesouvají datum primárek. Dojde nakonec i k odložení volby prezidenta? V americké historii by se jednalo o první takový případ. Termín voleb se totiž v minulosti nezměnil ani kvůli událostem jako první a druhá světová válka, teroristický útok 11. září 2001 a dokonce ani španělská chřipka.

Hra o Bílý dům: Bernie Sanders překvapivě brzy podpořil Joea Bidena

14. dubna 2020 17:27

Bernie Sanders minulou středu odstoupil z klání o prezidentskou kandidaturu za demokraty. Stranická nominace tak spadla do náručí Bidena. Sanders v pondělí vyjádřil Bidenovi oficiální podporu a označil Donalda Trumpa za nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii. Jde o překvapivý tah. Politologové očekávali, že zástupce levého křídla demokratů bude s vyjádřením podpory otálet. Ostatně v minulých volbách podpořil protikandidátku Hillary Clintonovou až na poslední chvíli.

Rozhovor bratrů Cuomových: Vtipné interview guvernéra a reportéra baví sociální sítě

1. dubna 2020 20:58

Guvernér státu New York Andrew Cuomo v předchozích dnech několikrát ostře zkritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho laxnímu a chaotickému přístupu k pandemii koronaviru. A mezi demokraty se začal šířit názor, že by tento charismatický politik mohl ještě zasáhnout do stranických primárek a zkomplikovat vítězství jejich současného favorita Joe Bidena. Když se Andrewa Cuoma na jeho případnou kandidaturu na amerického prezidenta začal v rozhovoru pro CNN vyptávat reportér této stanice, guvernérův mladší bratr Christopher, bylo odpovědí několikrát zopakované „ne“. Vtipný rozhovor se následně stal hitem sociálních sítí.