CNN Prima News Jakub Němec
Jakub Němec

Jakub Němec

šéfeditor CNN Prima News

Jako novinář působí od roku 2006. Začínal v novinách, dělal šéfredaktora několika časopisů i webeditora. Do CNN Prima NEWS přišel z Reflexu.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Volby

Maďarské volby v kostce: Orbánovo drtivé vítězství, sázka na mír i selhání průzkumů

Předvolební průzkumy a odhady většiny expertů predikovaly mimořádně vyrovnaný souboj vládního uskupení Viktora Orbána a široké opoziční koalice. Stalo se ovšem něco zcela jiného. Orbán v nedělních volbách zvítězil počtvrté v řadě zcela drtivě, dokonce ještě posílil svou už tak v podstatě neomezenou pozici vládce Maďarska. Proč se tak stalo a co o situaci v Maďarsku víkendové volby ukázaly?

Ukrajina

ON-LINE: Stahování vojsk je trik, varuje Ukrajina. Ze země utekly téměř 4 miliony lidí

Rusko může chtít vytvořit iluzi, že upustilo od plánu obklíčit Kyjev, varuje Ukrajina. Sirény se v noci rozezněly v mnoha ukrajinských městech, střely údajně létaly z Běloruska. Podle aktuálních informací si ruské ostřelování v Černigově vyžádalo 400 mrtvých. V Istanbulu skončily mírové rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem. Ukrajina za určitých podmínek připustila neutralitu. Z okolí Kyjeva se stahuje část ruských jednotek, míří však na sever, tvrdí Pentagon. Nedaleko hranic s Ukrajinou u ruské vesnice údajně došlo k výbuchu muničního skladu. Belgie, Nizozemsko i Česko vyhošťuje ruské diplomaty.

Další příspěvky autora

Při ostřelování Černigova zemřelo 10 lidí, pod palbou i Charkov a Kyjev

Při ostřelování Černigova zemřelo podle Ukrajinců 10 lidí. V noci na úterý otřásly výbuchy i Charkovem a Kyjevem. Prezident Zelenskyj ve svém nejnovějším projevu promluvil i k ruským vojákům a ocenil čin dívky, která narušila vysílání ruské televize. Ta je podle jejích právníků nezvěstná. Zelenskyj také napsal rodině zabitého amerického novináře. Více než 40 tisíc Syřanů chce po boku Rusů bojovat na Ukrajině. Při pondělním ostřelování Kyjeva zemřeli minimálně tři lidé. Ukrajinci na oplátku zničili ruský konvoj nedaleko hlavního města.

Z Dubaje přímo do války. Nechci, aby Ukrajina zmizela z mapy, říká tenista Stachovskij

Velmi silný rozhovor poskytl CNN Sergej Stachovskij. V lednu uzavřel svoji tenisovou kariéru na grandslamovém turnaji Australian Open. Ve chvíli, kdy jeho zemi násilně napadla ruská armáda, byl na dovolené v klidné Dubaji. Po důkladném promyšlení se vydal bránit Ukrajinu. „Žena byla zoufalá, a i když rozumí mé motivaci, bere můj odchod do boje jako zradu,“ řekl už z ostřelovaného Kyjeva otec tří dětí.

Bití, urážky a ponižování. Zahraniční studenti popsali, co zažili při útěku z Ukrajiny

S tím, jak kulminuje válka na Ukrajině, se stovky tisíc lidí každý den snaží uprchnout ze země. Kromě domorodců je mezi nimi i mnoho zahraničních studentů, kteří navštěvují ukrajinské univerzity. Mnohým z nich ale vytoužený úprk před válkou ještě více zhořkl na hranicích. Podle výpovědí studentů tmavé barvy pleti, které shromáždila americká CNN, se totiž k části z nich strážci ukrajinsko-polských hranic chovali rasisticky.

Ruské celebrity proti válce a Putinovi: Chceme okamžitý konec tohoto odporného činu

I když podle průzkumů souhlasí s útokem na Ukrajinu více než polovina Rusů, najdou se i miliony těch, kteří Putinovu vojenskou operaci neschvalují. Krom mnoha Rusů, kteří nejen v Moskvě a Petrohradu vyšli do ulic (a nesetkali se se vstřícnou reakcí režimu – policie údajně ve čtvrtek zadržela 1675 protestujících v 53 městech), se proti rozhodnutí svého prezidenta postavily i některé slavné ruské osobnosti a celebrity. Sociální sítě zaplavily černé čtverce, fotografie černého dýmu na obloze. Ozvali se slavní umělci, ale třeba i dcera ruského majitele Chelsea nebo moderátorka, o níž se mluví jako o Putinově kmotřence. Podívejte se na nejzajímavější reakce.

Ruské banky kvůli hrozbě sankcí stahují hotovost ze zahraničí, klesají akcie i rubl

Podle odhadů ruské ratingové agentury ACRA importovaly ruské banky v prosinci ze zahraničí v přepočtu přes sto milard korun v hotovosti, šlo přitom především o hotovost v amerických dolarech. Informovala o tom americká CNN. Jde o nezvykle vysokou sumu a dvojnásobný meziroční nárůst. Ruské banky se obávají tvrdých sankcí, které by je mohly odstřihnout od provádění transakcí v dolarech, omezit export ropy a plynu a vést i k dalším negativním ekonomickým jevům. Dramaticky na současnou krizi reaguje i akciový trh, výrazný pokles zaznamenává i rubl.

KOMENTÁŘ: Biden rok od zvolení – naděje slábnou. Stane se totéž i nové české vládě?

Je to rok od chvil, kdy jsem v ulicích Miami sledoval bouřlivé oslavy příznivců Joea Bidena – a často spíše „jen“ odpůrců Donalda Trumpa – jak se radují z volebního vítězství svého kandidáta v prezidentských volbách. V jejich tvářích se tehdy zračilo mnohé, převládala ale naděje. Dobro zvítězilo nad zlem, lepší zítřky přicházejí. V dalších měsících ale tahle radost slábla, až u mnohých zcela vyprchala. Stane se něco podobného i příznivcům v tuzemských volbách vítězných koalic – a často spíše „jen“ odpůrcům Andreje Babiše?