reklama
CNN Prima News Jakub Němec
Jakub Němec

Jakub Němec

šéfeditor CNN Prima News

Jako novinář působí od roku 2006. Začínal v novinách, dělal šéfredaktora několika časopisů i webeditora. Do CNN Prima NEWS přišel z Reflexu.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

20 let poté stále cítím vděk, že jsem přežila, říká novinářka, která byla u pádu Dvojčat
Rozhovor

20 let poté stále cítím vděk, že jsem přežila, říká novinářka, která byla u pádu Dvojčat

Když letadlo narazilo do první věže newyorských Dvojčat, zrovna se několik set metrů odtamtud ve svém studentském bytě sprchovala. Když se dostala před dům, obě věže už hořely. A Veronika Bednářová, jediná česká novinářka, která zažila teroristický útok 11. září 2001 v New Yorku na vlastní oči, se vydala směrem k nim. V rozhovoru vzpomíná na první hodiny po nárazu letadel do Dvojčat, ale mluví i o tom, jak svou dramatickou zkušenost vstřebávala a jak podle ní 11. září změnilo USA i celý svět.

Další příspěvky autora

Miami v obrazech: Pláže, streetart, Halloween i překvapivá fauna ve městě

Floridské Miami nabízí spoustu lákadel. Legendární pláže, zajímavé kousky streetartu nebo pestrobarevnou kubánskou čtvrť. V zátoce přístavu můžete pozorovat delfíny, jak skáčou nad hladinu oceánu, a když budete mít štěstí, zahlédnete ve městě někdy i aligátora. Město, kde je stále teplo, navíc pandemie zatím nezastavila a lidé tu žijí víceméně nezměněným tempem dál. Ostatně – podívejte se sami.

Americké volby v kostce: Drama, vzpoura Hispánců, covidové dýchánky i rekordní účast

Letošním americkým prezidentským volbám nechyběla velká očekávání vyhnaná do výšin agresivní předvolební kampaní, dramatický průběh, historicky rekordní účast, mnohá překvapení, ale třeba i nárůst nákupu zbraní nebo napadání regulérnosti voleb ze strany Donalda Trumpa. Dovolím si z pestré volební mozaiky vybrat několik aspektů, které mě osobně na letošních volbách zaujaly nejvíc.

Volič na Floridě: Nerozhoduji se o Bidenovi, ale pro Trumpa, nebo proti němu

Toho sympatického chlapíka jsem potkal v Miami při čekání na autobus. Dali jsme se do řeči a ta se brzy stočila na politiku a prezidentské volby, do kterých teď už zbývá jen několik hodin. Dwaynu Jonesovi je 42 let a žije celý život v Miami. Není přesvědčený demokrat ani republikán a těsně před volbami nemá jasno ani o tom, koho bude letos volit. Ale říká věc, kterou jsem tady na Floridě slýchal opakovaně – že se voliči nerozhodují o Joeu Bidenovi. Volby spíš berou jako referendum o pokračování Donalda Trumpa v úřadu.

Kampaň vrcholí: Trump cestuje více než Biden, tématem číslo jedna je koronavirus

Poslední předvolební neděli vystoupil Donald Trump v Michiganu, Iowě, Severní Karolíně, Georgii a na Floridě. Zatímco současný prezident objel pět států, jeho protikandidát Joe Biden se soustředil jen na Pensylvánii, která se pro demokraty jeví jako klíčový stát. Současný prezident připustil, že by po volbách mohl vyhodit uznávaného epidemiologa Fauciho. Biden se naopak pochválil, že na rozdíl od svého protikandidáta nešíří mezi lidmi koronavirus.

Zásah v Miami: Policie je na Floridě rychlá a lidé jsou tu na její výjezdy zvyklí

Sedím před desátou večer v hotelovém pokoji a píšu článek. Najednou za okny slyším vytrvalé houkání. Podívám se ven a vidím přijíždět první policejní auta. Za zhruba dvě minuty je jich před parkem, který sousedí s mořským pobřežím, už deset. Lidé normálně okolo policistů dál chodí a jezdí na elektrických koloběžkách, jako by se nechumelilo (a ono taky nechumelí, je tu 28 stupňů).

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama