Biden chce položit tvrdé otázky ohledně Gazy. Ptát se ale bude jako skutečný přítel Izraele

Americký prezident Joe Biden chce izraelským představitelům během své návštěvy této blízkovýchodní země položit i tvrdé otázky, řekl novinářům bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Ptát se ale bude jako skutečný přítel Izraele, poznamenal podle agentury DPA také na palubě speciálu Air Force One směřujícího i s Bidenem do Izraele.

Americký prezident se chce podle Kirbyho dozvědět více o cílech a plánech Izraele pro příští dny a týdny. Všeobecně se očekává, že Izrael zahájí pozemní operaci v Pásmu Gazy. O humanitární situaci v tomto úzkém pobřežním pásu, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, se Biden s izraelskými činiteli chce také bavit. Kirby věří, že se do oblasti, která je teď prakticky odříznutá od světa, brzy podaří dostat humanitární pomoc.

ČTĚTE DÁL: Jordánsko zrušilo summit s Bidenovou účastí. Mělo se jednat o tom, jak zastavit válku

Biden se podle aktualizovaného programu, který Kirby podle serveru BBC News poskytl médiím, setká s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a poté se zúčastní zasedání válečného kabinetu. Čeká ho také setkání s lidmi, kteří zasahovali při útoku radikálů z Hamásu ze 7. října, a s těmi, kteří při něm přišli o své blízké. Biden pak bude jednat i s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem.

Po návštěvě Izraele měl původně Biden pokračovat na summit do Jordánska, kde bylo plánované jednání s jordánským králem Abdalláhem II., egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím a šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Po úterním zásahu nemocnice v Pásmu Gazy, který si vyžádal stovky životů, byl ale summit zrušen. Kirby poznamenal, že se tak stalo na základě vzájemné dohody. Jak s Abbásem, tak se Sísím chce ale Biden mluvit, až poletí z Izraele zpět.

Tagy: