Biden nazval čínského prezidenta diktátorem. Je to politická manipulace, reagoval Peking

Biden nazval čínského prezidenta diktátorem

Americký prezident Joe Biden krátce po společném jednání v Kalifornii nazval čínskou hlavu státu Si Ťin-pchinga diktátorem. Informovaly o tom ve čtvrtek agentura Reuters a stanice CNN. Peking to označil za extrémně chybné tvrzení a nezodpovědnou politickou manipulaci. Podle vyjádření šéfa Bílého domu na platformě X státníci v jednáních „učinili pokrok“.

Biden po čtyřhodinovém jednání nedaleko San Franciska uspořádal samostatnou tiskovou konferenci, v jejímž závěru byl dotázán, zda stále zastává názor, že současný čínský prezident je diktátor, popsal Reuters.

„Podívejte se, on jím je. Je diktátorem v tom smyslu, že je to člověk řídící zemi, která je komunistickým státem, jenž je založen na zcela jiné formě vlády než ta naše,“ odvětil Biden.

K TÉMATU: Biden hostí Si Ťin-pchinga. Oba prezidenti hledají cesty, jak se vyhnout konfliktu USA a Číny

„Takovéto výroky jsou extrémně chybné a představují nezodpovědnou politickou manipulaci. Čína proti tomu rezolutně protestuje,“ prohlásila v reakci mluvčí čínské diplomacie Mao Ning. „Vždy se najdou lidé se špatnými úmysly, kteří se snaží vrazit klín mezi čínsko-americké vztahy. To se jim ale nepodaří,“ dodala mluvčí.

Čínského prezidenta tak označil už v červnu, kdy hovořil o únorovém přeletu čínského špionážního balónu nad Spojenými státy, který nakonec americké stíhačky sestřelily. Důvodem, proč se podle něj tehdy Si rozčílil, když byl balón plný špionážního vybavení sestřelen, bylo to, že nevěděl, kde se přesně nachází. „To je pro diktátory velká ostuda. Když nevědí, co se stalo,“ podotkl. Peking na jeho slova reagoval pobouřeně.

Tehdejší roztržka však oběma stranám nezabránila v rozhovorech zaměřených na zlepšení napjatých vztahů, které vyvrcholily středečním jednáním mezi státníky, poznamenal Reuters. Biden přitom krátce po kalifornském summitu označil jednání za jedny z nejkonstruktivnějších a nejproduktivnějších, které spolu prezidenti vedli.

Čínský parlament letos v březnu zvolil do čela země Si Ťin-pchinga už potřetí a podle Reuters je tento muž po desetiletí upevňování své moci považován za nejmocnějšího čínského vůdce od dob Mao Ce-tunga.

Podle vyjádření šéfa Bílého domu na platformě X státníci v jednáních „učinili pokrok“. Čína a Spojené státy se dohodly na obnovení komunikace na vysoké úrovni mezi svými dvěma armádami, včetně pracovních schůzek mezi ministerstvy obrany, uvedla podle agentury Reuters čínská státní média s odkazem na prezidenta Si Ťin-pchinga.

Tagy: