CNN Prima News Si Ťin-pching

Si Ťin-pching

Výpis příspěvků ke štítku „Si Ťin-pching“

Čína staví obří izolační tábory. Bude tam zavírat občany, kteří se nakazili koronavirem

29. listopadu 2022 23:01

Čína se v boji proti pandemii koronaviru rozhodla vydat cestou nulové tolerance. I jen pro pouhá podezření z možné nákazy tak neváhala uzavřít celé bloky a dokonce i města. Vláda v Pekingu se také rozhodla vytvořit unikátní izolační střediska, která mohou pojmout až desítky tisíc nakažených a potenciálně infikovaných osob. Údajně největší z těchto izolačních táborů se nachází poblíž města Kanton na jihovýchodě země.

Kontroly mobilů a jejich obsahu? Policejní represe v čínských městech sílí

29. listopadu 2022 05:46

Velká přítomnost policie v centrech několika čínských měst včetně Pekingu, Šanghaje, Kantonu či Chang-čou brání novým protestům proti vládní politice nulové tolerance vůči covidu. V mnoha případech příslušníci bezpečnostních složek zastavují kolemjdoucí, kteří se snaží ukazovat své mobilní telefony, zda v nich není podezřelý obsah nebo programy na obcházení cenzury. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Krvavé protesty v Číně: Demonstranti likvidují barikády, policisté zbili i britského novináře

28. listopadu 2022 19:18

Čína zažívá nebývalou vlnu protestů proti vládnoucí komunistické straně a tamnímu autoritářskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Demonstrace neprobíhají pouze v ujgurském městě Urumči, kde kvůli covidovým restrikcím při požáru bytového domu zahynulo několik lidí, ale i na řadě dalších míst. Mají tisíce odpůrců opatření a režimu šanci něco změnit?

Protesty v Číně: Lidé volají po pádu diktatury. Demonstrace se ale mohou otočit proti nim

27. listopadu 2022 14:17

Protesty proti covidovým opatřením a politice tzv. nulové tolerance se rozhořely v řadě čínských měst. Jedním z nich je i město Šanghaj, kde protestující uctívali památku nejméně deseti lidí, kteří zahynuli při požáru výškové budovy v západočínské provincii Sin-ťiang. Protestující provolávali hesla jako: „My chceme svobodu“ nebo „Pryč s komunistickou stranou Číny“. Podle amerického profesora Ja-šenga Chuanga z ekonomické fakulty univerzity v Massachusetts ale demonstrace mohou přinést i utažení šroubů ze strany komunistického režimu.

Čína hlásí rekordní počet nakažených covidem. Lidé protestují proti tvrdým opatřením

27. listopadu 2022 05:49

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3 709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Polsko zvyšuje připravenost svých jednotek. Prezident Duda jednal se šéfem NATO

15. listopadu 2022 06:44

V úterý odpoledne zemřeli při výbuchu vojenských raket na území Polska dva lidé. Podle nejmenovaného vysoce postaveného představitele amerických tajných služeb na místo dopadly ruské rakety, informuje agentura AP. Polský premiér večer svolal krizové zasedání nejdůležitějších bezpečnostních činitelů v zemi. Následně úřady oznámily zvýšení bojové připravenosti některých polských jednotek. Prezident Duda mezitím telefonoval s generálním tajemníkem NATO Stoltenbergem. Rusko odpovědnost za útok odmítlo, USA zprávy z Polska nepotvrdily. Polsko může NATO požádat o aktivaci čl. 4 – konzultaci reakce s ostatními členy aliance, popř. čl. 5, který se týká kolektivní obrany.

Schůzka Bidena se Si Ťin-pchingem? Vzkaz Moskvě a Kyjevu, že je řešení možné, míní historik

14. listopadu 2022 22:49

Americký prezident Joe Biden v pondělí hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Oba státníci projednávali téma ukrajinsko-ruského konfliktu či Tchaj-wan. Shodli se na tom, že vzájemné soupeření obou velmocí nesmí sklouznout ke konfliktu. Podle historika Martina Kováře USA s Čínou schůzkou ale především vyslaly vzkaz Moskvě i Kyjevu, že se lze vždy domluvit.

Překonejme neshody, vyzval Biden Si Ťin-pchinga. Oba odsoudili harašení jadernými zbraněmi

14. listopadu 2022 11:00
Aktualizováno

Americký prezident Joe Biden a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se v pondělí shodli na tom, že jaderná válka by nikdy neměla nastat a že ji ani nelze vyhrát. Zdůraznili také svůj odpor vůči použití nebo hrozbě použití jaderných zbraní na Ukrajině. Oznámil to Bílý dům po první schůzce obou prezidentů na indonéském ostrově Bali, kde se v úterý a ve středu koná summit skupiny velkých světových ekonomik G20.

Biden se setká se Si Ťin-pchingem. Na stole bude Tchaj-wan i vztahy Číny k Rusku

10. listopadu 2022 17:39

Americký prezident Joe Biden se v pondělí osobně sejde se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Oznámil to ve čtvrtek Bílý dům. Oba prezidenti budou v Indonésii na summitu skupiny velkých světových ekonomik G20. První osobní setkání za Bidenova prezidentského mandátu se uskuteční v době rostoucího napětí mezi USA a Čínou, zejména kvůli Tchaj-wanu a vzájemným obchodním vztahům. Vedle toho by oba státníci měli debatovat i o vztazích Číny k Rusku.