reklama
CNN Prima News Si Ťin-pching

Si Ťin-pching

Výpis příspěvků ke štítku „Si Ťin-pching“

Zeman příští rok navštíví Čínu. Domluvil se na tom s prezidentem Si Ťin-pchingem

Prezident Miloš Zeman v roce 2022 navštíví Čínu. Pražský hrad to oznámil po středečním telefonátu Zemana s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Hovořili spolu také o ekonomické spolupráci. Si Ťin-pching podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka považuje ČR za klíčového partnera v rámci Evropské unie. Vyjádřil Česku také solidaritu v souvislosti s nedávným tornádem.

Biden uspořádá klimatický summit, zve i Putina a Si Ťin-pchinga. Má prý ambiciózní plán

Americký prezident Joe Biden plánuje na 22. a 23. duben virtuální klimatický summit za účasti světových lídrů včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga. Celkem je pozváno 40 státníků, informoval v prohlášení Bílý dům. Avizoval, že do konání rozhovorů oznámí „ambiciózní“ cíl ohledně snižování emisí skleníkových plynů v nejbližších letech.

Trump hrozí zastavit financování WHO. Organizace by tak přišla o pětinu rozpočtu

Prezident USA Donald Trump v pondělí večer pohrozil, že trvale zruší financování Světové zdravotnické organizace (WHO), pokud do 30 dnů neprokáže „zásadní změny“ ve svém fungování. V dopise adresovaném šéfovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi navíc uvedl, že Spojené státy zváží své členství v této organizaci. Vadí mu zejména „znepokojující nedostatek nezávislosti“ na Číně. Pokud by Trump své hrozby splnil, WHO by přišla zhruba o 22 procent svých finančních zdrojů.

Jak vnímá Čína prezidentské volby v USA? Trump ji zklamal, drží palce Bidenovi

Když v roce 2016 Donald Trump zvítězil v prezidentských volbách, čínské politické špičky si mnuly ruce, že získaly spojence. Během čtyř let Trumpovy vlády je ale radost přešla. Vztahy mezi oběma mocnostmi se vyhrotily kvůli vzájemné obchodní válce a Trumpově kritice čínského boje s koronavirem. Čínská administrativa tak s napětím vyhlíží nového šéfa Bílého domu, který by pro ni byl vhodnějším spojencem – Joea Bidena.

reklama