CNN Prima News Si Ťin-pching

Si Ťin-pching

Výpis příspěvků ke štítku „Si Ťin-pching“

Biden nazval čínského prezidenta diktátorem. Je to politická manipulace, reagoval Peking

Aktualizováno

Americký prezident Joe Biden krátce po společném jednání v Kalifornii nazval čínskou hlavu státu Si Ťin-pchinga diktátorem. Informovaly o tom ve čtvrtek agentura Reuters a stanice CNN. Peking to označil za extrémně chybné tvrzení a nezodpovědnou politickou manipulaci. Podle vyjádření šéfa Bílého domu na platformě X státníci v jednáních „učinili pokrok“.

Biden hostí Si Ťin-pchinga. Oba prezidenti hledají cesty, jak se vyhnout konfliktu USA a Číny

Americký prezident Joe Biden a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching zahájili svou schůzku v historickém sídle Filoli, asi 40 kilometrů jižně od San Franciska. Kalifornské setkání lídrů dvou největších světových ekonomik se koná na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) a rok po jejich posledním jednání v Indonésii. Lídři si před vstupem do honosné vily podali ruce a podle televize CNN bylo přivítání vřelé, ačkoliv setkání přichází v době několika světových krizí. V úvodu jednání, kterého se na obou stranách účastní početné vládní delegace, zazněla slova o americké a čínské zodpovědnosti před zbytkem světa a potřebě vyvarovat se konfliktu.

Prigožinovo osiřelé panství. O Afriku se přetahuje Putin s Čínou, umírají vojáci i domorodci

Jevgenij Prigožin musel podle některých expertů zemřít i kvůli Africe, na kterou si dělal až příliš velké nároky. Vladimir Putin s ní má vlastní plány. Hrozně moc ji potřebuje, což se projevilo i při nedávném summitu s africkými předáky v Petrohradě. Problém je, že na stejném kontinentu posiluje už roky svůj vliv i Čína. A když se zájmy těchto dvou velmocí na kontinentu zkříží, umírají vojáci i domorodci. Proč to došlo tak daleko? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to vysvětluje politický geograf a odborník na Afriku Bohumil Doboš.

Čína chce ukázat, že není jako Rusko. Peking se od Putina vzdaluje, míní analytici

Schůzka představitelů čtyř desítek zemí v saúdskoarabské Džiddě o mírovém plánu pro válku na Ukrajině ukázala rostoucí nesoulad mezi Čínou a Ruskem. Ve své analýze to uvádí americký Institut pro studium války (ISW). Podle deníku Financial Times byli zástupci Pekingu během jednání konstruktivní a snažili se ukázat, že Čína není jako Rusko. Moskva, jejíž představitelé – na rozdíl od Ukrajiny – nebyli pozváni, obvinila západní země, že se prý schůzkou v Džiddě snaží vytvořit „protiruskou koalici“.

V Jihočínském moři to vře: Číňané po Tchaj-wanu začali provokovat Filipínce

V Jihočínském moři opět panuje bouřlivé období. Čína, která si v regionu nárokuje podstatné území, často provokuje okolní země v čele s Tchaj-wanem, který považuje za svoji součást. Naposledy se však pustila do Filipínců. Čínská pobřežní stráž totiž měla zablokovat vojenskou zásobovací loď Filipín a použít při tom i vodní dělo. Peking nyní čelí mezinárodní kritice za agresivní chování v oblasti.

CNN: Rusko už není zemí jako před Prigožinovou revoltou. Ovlivní vzpoura postoj Číny?

Vzpoura žoldnéřů z Vagnerovy skupiny proti vedení ruské armády sice netrvala déle než 24 hodin, přesto moskevskému režimu způsobila obrovské potíže. Ruský prezident Vladimir Putin navíc nyní působí jako slaboch, jehož moc zřejmě nebude tak velká, jak by ještě nedávno mnozí předpokládali. CNN v nové analýze popisuje, jak by víkendové tažení Jevgenije Prigožina mohlo ovlivnit strategické partnerství Ruska s Čínou.

Rusko jako vazal Číny. Kmenový náčelník Putin už není favoritem Pekingu, říká bývalý konzul

Čína z války profituje, Rusko slábne a je více závislé na postavení Pekingu. Tedy, Moskva se proměňuje ve vazala Číny. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek. Prezidenta Ruska mimo jiné označil za „kmenového náčelníka“. Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) upozornil, že možná „přihlížíme určité šachové partii“. Čína podle něj chce globálnímu jihu ukázat, jakou roli ve světe – jako případný mírový tvůrce – hraje.