reklama

Bílých Vánoc se zřejmě dočkáme. Sněžit by o svátcích mohlo i v nížinách

Před vánočními svátky to bude venku vypadat spíš jako na jaře. Inverzní charakter počasí skončí v neděli a od západu nás budou přecházet jednotlivé frontální systémy. To znamená, že zaprší i na horách. Na Štědrý den bude ráno ještě teplo a deštivo, postupně se ale bude ochlazovat, sněhu bychom se tedy přece dočkat měli. Vyplývá to z měsíční předpovědi meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Následující období čtyř týdnů od 21. prosince do 17. ledna bude jako celek teplotně slabě nadprůměrné. Nejtepleji bude podle meteorologů právě příští týden, pak by měly teploty zvolna klesat. Meteorologové s ochlazením očekávají sníh nejen na horách, ale i v nížinách.

Ve středu se teploty v Čechách vyšplhají dokonce až ke 13 °C. V druhé polovině týdne k nám bude po zadní straně tlakové níže nad severovýchodní Evropou proudit studený vzduch od severu.

Vypadá to, že Štědrý den bude ještě zpočátku deštivý a teplý, ráno se budou teploty pohybovat kolem 7 °C. Odpoledne se ale bude od severozápadu ochlazovat a postupně se v polohách nad 600 m n. m. se objeví i sněžení. V dalších dnech nás čekají sněhové přeháňky ve všech polohách, na horách bude sněžení četnější.

Na horách sníh vydrží

První lednový týden by měl mít podle ČHMÚ teplotu nad dlouhodobým průměrem. Podobného rázu by měl být i následující týden od 11. do 17. ledna.

Průměrná teplota pro následující čtyři týdny je minus 1,4 stupně Celsia. Vzhledem k předpokládaným teplotám zatím v nižších polohách nelze očekávat trvalejší sněhovou pokrývku. Ta se udrží pouze na horách, kde podle meteorologů začne s vánočními svátky sněhu postupně přibývat.

Měsíční výhled se podle ČHMÚ zaměřuje na týdenní průměry, nepostihuje proto všechny možné výkyvy počasí. Úspěšnost výhledu se u teplot pohybuje kolem 75 procent, u srážek je to zhruba 65 procent.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama