reklama

Bílých Vánoc se zřejmě dočkáme. Sněžit by o svátcích mohlo i v nížinách

Před vánočními svátky to bude venku vypadat spíš jako na jaře. Inverzní charakter počasí skončí v neděli a od západu nás budou přecházet jednotlivé frontální systémy. To znamená, že zaprší i na horách. Na Štědrý den bude ráno ještě teplo a deštivo, postupně se ale bude ochlazovat, sněhu bychom se tedy přece dočkat měli. Vyplývá to z měsíční předpovědi meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Následující období čtyř týdnů od 21. prosince do 17. ledna bude jako celek teplotně slabě nadprůměrné. Nejtepleji bude podle meteorologů právě příští týden, pak by měly teploty zvolna klesat. Meteorologové s ochlazením očekávají sníh nejen na horách, ale i v nížinách.

Ve středu se teploty v Čechách vyšplhají dokonce až ke 13 °C. V druhé polovině týdne k nám bude po zadní straně tlakové níže nad severovýchodní Evropou proudit studený vzduch od severu.

Vypadá to, že Štědrý den bude ještě zpočátku deštivý a teplý, ráno se budou teploty pohybovat kolem 7 °C. Odpoledne se ale bude od severozápadu ochlazovat a postupně se v polohách nad 600 m n. m. se objeví i sněžení. V dalších dnech nás čekají sněhové přeháňky ve všech polohách, na horách bude sněžení četnější.

Na horách sníh vydrží

První lednový týden by měl mít podle ČHMÚ teplotu nad dlouhodobým průměrem. Podobného rázu by měl být i následující týden od 11. do 17. ledna.

Průměrná teplota pro následující čtyři týdny je minus 1,4 stupně Celsia. Vzhledem k předpokládaným teplotám zatím v nižších polohách nelze očekávat trvalejší sněhovou pokrývku. Ta se udrží pouze na horách, kde podle meteorologů začne s vánočními svátky sněhu postupně přibývat.

Měsíční výhled se podle ČHMÚ zaměřuje na týdenní průměry, nepostihuje proto všechny možné výkyvy počasí. Úspěšnost výhledu se u teplot pohybuje kolem 75 procent, u srážek je to zhruba 65 procent.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama