reklama

Na svahu s rouškou? Skiareály znají termín otevření, pravidla ale zatím chybí

České lyžařské areály se otevřou v pátek 18. prosince, tedy o šest dní dříve, než se původně zvažovalo. Potvrdil to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ukončil tak spekulace o termínu jejich otevření. Střediska ale zatím neznají pravidla, za jakých budou moci fungovat. A tak počítají i s tím, že se na některých místech budou muset nosit roušky.

reklama

Ještě při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně mluvil premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s lyžařskými areály o Štědrém dni. V pátek ráno ale připustil, že se otevřou dřív. „Otevřou se nejspíše v nějaký pátek. Tam šlo o management front u vleků, aby lidé při čekání na vleky dodržovali odstupy,“ uvedl Babiš pro Rádio Z.

K tématu

Některým provozovatelům vleků už ale dochází trpělivost. Například na sjezdovkách v Branné na Jesenicku už je v průměru půl metru sněhu. Lyžovat by se tu mohlo už několik týdnů, zatím ale vleky i lanovky stále stojí. „Celkem mi vadí zmatečné rozhodování. Vypadá to, jak kdyby se rozhodoval Spejbl a Hurvínek a měli k tomu psa Žeryka, který jim radí. Já už se v tom nevyznám,“ řekl pro CNN Prima NEWS majitel skiareálu Branná Rostislav Procházka.

Co nejdřív chtějí otevřít také skiareály v Krkonoších. Jejich provoz bude v úplně jiném režimu než minulé roky a lyžaři budou muset dokonce používat na určitých místech roušky.

Na hory za sportem, ne za zábavou

„My bychom především potřebovali jasnou zprávu o tom, kdy k otevření dojde. Protože ty skiareály samozřejmě stříkají sníh, nabírají zaměstnance a v momentě, kdy chcete celosezónního zaměstnance a v podstatě mu nemůžete říct, kdy má nastoupit, tak to samozřejmě vůbec nefunguje,“ uvedl Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR.

Spekulace o otevření ukončil v pátek odpoledne ministr zdravotnictví, vleky se rozjedou v pátek 18. prosince. „Důvod, proč k tomu nedojde později, je snaha, aby se lidé, kteří chtějí lyžování využít, měli možnost na hory dostat ještě před Vánocemi. Věříme, že tam jedou opravdu za sportem, a ne za večerní zábavou,“ řekl Blatný.

Jak budou areály regulovány a jaká se budou muset dodržovat hygienická opatření, probere v pondělí vláda.

K tématu

Tagy: lyžování hory Vánoce Andrej Babiš lyžařské středisko ministr zdravotnicví Jan Blatný Libor Knot vlek skiareál lyžařské areály

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama