reklama

Na svahu s rouškou? Skiareály znají termín otevření, pravidla ale zatím chybí

České lyžařské areály se otevřou v pátek 18. prosince, tedy o šest dní dříve, než se původně zvažovalo. Potvrdil to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ukončil tak spekulace o termínu jejich otevření. Střediska ale zatím neznají pravidla, za jakých budou moci fungovat. A tak počítají i s tím, že se na některých místech budou muset nosit roušky.

reklama

Ještě při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně mluvil premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s lyžařskými areály o Štědrém dni. V pátek ráno ale připustil, že se otevřou dřív. „Otevřou se nejspíše v nějaký pátek. Tam šlo o management front u vleků, aby lidé při čekání na vleky dodržovali odstupy,“ uvedl Babiš pro Rádio Z.

Některým provozovatelům vleků už ale dochází trpělivost. Například na sjezdovkách v Branné na Jesenicku už je v průměru půl metru sněhu. Lyžovat by se tu mohlo už několik týdnů, zatím ale vleky i lanovky stále stojí. „Celkem mi vadí zmatečné rozhodování. Vypadá to, jak kdyby se rozhodoval Spejbl a Hurvínek a měli k tomu psa Žeryka, který jim radí. Já už se v tom nevyznám,“ řekl pro CNN Prima NEWS majitel skiareálu Branná Rostislav Procházka.

Co nejdřív chtějí otevřít také skiareály v Krkonoších. Jejich provoz bude v úplně jiném režimu než minulé roky a lyžaři budou muset dokonce používat na určitých místech roušky.

Na hory za sportem, ne za zábavou

„My bychom především potřebovali jasnou zprávu o tom, kdy k otevření dojde. Protože ty skiareály samozřejmě stříkají sníh, nabírají zaměstnance a v momentě, kdy chcete celosezónního zaměstnance a v podstatě mu nemůžete říct, kdy má nastoupit, tak to samozřejmě vůbec nefunguje,“ uvedl Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR.

Spekulace o otevření ukončil v pátek odpoledne ministr zdravotnictví, vleky se rozjedou v pátek 18. prosince. „Důvod, proč k tomu nedojde později, je snaha, aby se lidé, kteří chtějí lyžování využít, měli možnost na hory dostat ještě před Vánocemi. Věříme, že tam jedou opravdu za sportem, a ne za večerní zábavou,“ řekl Blatný.

Jak budou areály regulovány a jaká se budou muset dodržovat hygienická opatření, probere v pondělí vláda.

Tagy:
lyžování hory Vánoce Andrej Babiš lyžařské středisko ministr zdravotnicví Jan Blatný Libor Knot vlek skiareál lyžařské areály
KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše
Názory

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce
OH 2021

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce

Společně se staly světovými jedničkami, dvakrát vyhrály Roland Garros, jednou Wimbledon. A teď i olympijské hry v Tokiu. Tenisové deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou si za velkého dojetí navzájem předaly zlaté medaile. „Budeme si to připomínat. Na každém turnaji si řekneme: Pamatuješ si, zlato, jak jsme byly na olympiádě? Doufám, že nás to bude spojovat dál,“ vyprávěla Krejčíková.

Kritizovala Lukašenkův režim. Běloruskou běžkyni funkcionáři donutili vrátit se z OH domů

Běloruská běžkyně, kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská byla podle svých slov donucena vrátit se z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská měla závodit v pondělí v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji odvezl na letiště. Agentuře Reuters sprinterka řekla, že byla z olympijského týmu vyhozena po stížnostech na trenéry.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: České tenistky braly zlato. Králem sprintu se stal Ital

Aktualizováno

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama

Domácí zpravodajství

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

reklama