reklama

Na svahu s rouškou? Skiareály znají termín otevření, pravidla ale zatím chybí

České lyžařské areály se otevřou v pátek 18. prosince, tedy o šest dní dříve, než se původně zvažovalo. Potvrdil to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ukončil tak spekulace o termínu jejich otevření. Střediska ale zatím neznají pravidla, za jakých budou moci fungovat. A tak počítají i s tím, že se na některých místech budou muset nosit roušky.

reklama

Ještě při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně mluvil premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s lyžařskými areály o Štědrém dni. V pátek ráno ale připustil, že se otevřou dřív. „Otevřou se nejspíše v nějaký pátek. Tam šlo o management front u vleků, aby lidé při čekání na vleky dodržovali odstupy,“ uvedl Babiš pro Rádio Z.

Některým provozovatelům vleků už ale dochází trpělivost. Například na sjezdovkách v Branné na Jesenicku už je v průměru půl metru sněhu. Lyžovat by se tu mohlo už několik týdnů, zatím ale vleky i lanovky stále stojí. „Celkem mi vadí zmatečné rozhodování. Vypadá to, jak kdyby se rozhodoval Spejbl a Hurvínek a měli k tomu psa Žeryka, který jim radí. Já už se v tom nevyznám,“ řekl pro CNN Prima NEWS majitel skiareálu Branná Rostislav Procházka.

Co nejdřív chtějí otevřít také skiareály v Krkonoších. Jejich provoz bude v úplně jiném režimu než minulé roky a lyžaři budou muset dokonce používat na určitých místech roušky.

Na hory za sportem, ne za zábavou

„My bychom především potřebovali jasnou zprávu o tom, kdy k otevření dojde. Protože ty skiareály samozřejmě stříkají sníh, nabírají zaměstnance a v momentě, kdy chcete celosezónního zaměstnance a v podstatě mu nemůžete říct, kdy má nastoupit, tak to samozřejmě vůbec nefunguje,“ uvedl Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR.

Spekulace o otevření ukončil v pátek odpoledne ministr zdravotnictví, vleky se rozjedou v pátek 18. prosince. „Důvod, proč k tomu nedojde později, je snaha, aby se lidé, kteří chtějí lyžování využít, měli možnost na hory dostat ještě před Vánocemi. Věříme, že tam jedou opravdu za sportem, a ne za večerní zábavou,“ řekl Blatný.

Jak budou areály regulovány a jaká se budou muset dodržovat hygienická opatření, probere v pondělí vláda.

Tagy:
lyžování hory Vánoce Andrej Babiš lyžařské středisko ministr zdravotnicví Jan Blatný Libor Knot vlek skiareál lyžařské areály

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama