reklama

Bojoval o život, teď vyrovnal rekord. Krásný dakarský i životní příběh, řekl Michek

Nejen kamionista Martin Macík. Na letošní Rallye Dakar zaválel i Martin Michek, který zaznamenal fenomenální výsledek v nebezpečné disciplíně motocyklistů. A činil se i český veterán Josef Macháček, jenž kraloval mezi lehkými prototypy. 63letý závodník získal už svoji šestou trofej na akci, jejíž historie se píše od roku 1979. Sošku za vítězství přinesl ukázat do pořadu Nový den na CNN Prima NEWS, kam zavítal spolu s Michkem.

reklama

Už to vypadalo, že překoná nejlepší český výsledek mezi motocyklisty na Dakaru. Jenže Martin Michek dostal dodatečnou dvacetiminutovou penalizaci za to, že minul kontrolní bod a „pouze“ vyrovnal 10. místo Stanislava Zlocha z roku 1998.

„Já si letošní Dakar spojím s historií. Povedlo se po 23 letech přepsat tabulky českého motorsportu v oblasti motorek. Česká vlajka vlála opravdu vysoko, za mě je to krásná stopa. Budu mít nádherné vzpomínky – být na nejdrsnějším a nejtěžším závodě v top 10… Na to se nezapomíná,“ uvedl v pořadu Nový den 32letý závodník k náročné pouti ve zrádném – převážně pouštním – terénu.

Na letošní ročník se nedá zapomenout

Podruhé se Dakar konal v Saúdské Arábii, předchozích deset ročníků hostila Jižní Amerika. Až do roku 2007 byl cíl slavného závodu v hlavním senegalském městě, podle kterého se velká událost motorsportu také jmenuje. Několikrát absolvoval trasu po africkém kontinentu také Josef Macháček, poprvé na něm vyhrál v roce 1999. Teď premiérově dostal jako cenu sošku beduína.

K tématu

„Pokud mám bilancovat, vyhrál jsem Dakar už na třech kontinentech. Na dvou ve čtyřkolkách, teď naposledy v kategorii lehkých prototypů. Jsem jediný člověk na světě, který vyhrál tyto dvě kategorie a vyrovnal jsem Aleše Lopraise (ten šestkrát zvítězil mezi kamiony, pozn. red.) v počtu vítězství, z čehož mám obrovskou radost. Na letošní ročník se nedá zapomenout,“ vyzdvihl své úspěchy Macháček.

Jediným dalším mužem, který dokázal triumfovat ve dvou různých disciplínách, je Francouz Stéphane Peterhansel. Ten dříve zářil mezi motocyklisty, poslední roky – včetně toho letošního – kraloval v kategorii automobilů a dohromady má 14 vítězství. Což je rekord.

Zmíněná „beduínská“ trofej váží kolem osmi kilogramů. „Je to opravdu těžké, je z bronzu, bohužel ne ze zlata. Mám na tyto artefakty speciální poličky, na kterých jsou i plakety za úspěchy ve čtyřkolkách, beduína mám prvního. Například za vítězství v ročníku 2000 s cílem v Káhiře mám bronzovou pyramidu s podstavcem,“ popsal svoji sbírku Macháček.

Dakar vždy něčím překvapí

Stejně jako většina sportovních událostí i Dakar musel ve zvýšené míře upravit mnoho organizačních věcí skrze pandemii koronaviru. Macháček ale pochválil pořadatele, kterým tradičně byla organizace ASO (Amaury Sport Organisation, pozn. red.), jež má na starost i cyklistický svátek Tour de France. „Díky tomu už měli zkušenosti, jak se vypořádat s velkou sportovní akcí za specifických okolností. Myslím, že to proběhlo bez problémů. A když už sednete do auta, jste odříznutí od dění. Mechanici jsou rovněž v autech, takže nebyly žádné komplikace,“ uvedl zástupce týmu Buggyra Zero Mileage Racing.

K tématu

Zatímco s koronavirem už se učí populace žít, na to, co se stane na obávaném závodu, se často dá jen těžko připravit. „Dakar píše zajímavé příběhy, vždy něčím překvapí a člověk musí improvizovat s tím, co má. Máte poruchu a musíte ji vyřešit na koleni. Ten závod nabízí opravdu vše,“ poznamenal Michek, jezdec stáje ORION – Moto Racing Group.

Jak již bylo zmíněno, Michek se mohl stát nejlepších českým motocyklistou v historii Dakaru. Jenže devátá příčka se nakonec změnila v desátou kvůli časovému trestu. „Kontrolní bod jsem minul o 110 metrů, jak jsem později zjistil podle GPS. Vím o tom. Bylo to v 11. etapě na 14. kilometru, celkem se tam trasa různě točila, takže to bylo složitější,“ poznamenal rodák z Českých Budějovic.

Rozhodně ale neklesá na mysli. „Byli jsme v první desítce, povedlo se nám něco úžasného. V polovině minulého roku jsem vůbec nevěděl, jestli pojedu na Dakar a co se mnou bude. Bojoval jsem o život, takže si myslím, že jsme napsali krásný dakarový i životní příběh,“ zakončil Michek, kterému loni selhala játra a jeho zdravotní stav byl velmi špatný.

K tématu

Tagy: Saúdská Arábie Rallye Dakar Martin Macík Stéphane Peterhansel Nový den motorismus sport Martin Michek Josef Macháček Buggyra Zero Mileage Racing ORION – Moto Racing Group

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Krimi

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Co se stalo v Dolních Chabrech? Záhada, která se udála před půlnocí v rodinném domě v klidné ulici, dostává základní obrysy. Další zdroj totiž potvrdil verzi, kterou redakce Krimi zpráv CNN Prima NEWS už zveřejnila, a navíc přidal podrobnosti. Co bylo na začátku a proč měl vzít teprve čtrnáctiletý hoch do ruky nůž, zatím není jasné. Záchranáři ale bojovali o život dvou lidí.

Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?
Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty
Další články
reklama
reklama