reklama

Bojoval o život, teď vyrovnal rekord. Krásný dakarský i životní příběh, řekl Michek

Nejen kamionista Martin Macík. Na letošní Rallye Dakar zaválel i Martin Michek, který zaznamenal fenomenální výsledek v nebezpečné disciplíně motocyklistů. A činil se i český veterán Josef Macháček, jenž kraloval mezi lehkými prototypy. 63letý závodník získal už svoji šestou trofej na akci, jejíž historie se píše od roku 1979. Sošku za vítězství přinesl ukázat do pořadu Nový den na CNN Prima NEWS, kam zavítal spolu s Michkem.

reklama

Už to vypadalo, že překoná nejlepší český výsledek mezi motocyklisty na Dakaru. Jenže Martin Michek dostal dodatečnou dvacetiminutovou penalizaci za to, že minul kontrolní bod a „pouze“ vyrovnal 10. místo Stanislava Zlocha z roku 1998.

„Já si letošní Dakar spojím s historií. Povedlo se po 23 letech přepsat tabulky českého motorsportu v oblasti motorek. Česká vlajka vlála opravdu vysoko, za mě je to krásná stopa. Budu mít nádherné vzpomínky – být na nejdrsnějším a nejtěžším závodě v top 10… Na to se nezapomíná,“ uvedl v pořadu Nový den 32letý závodník k náročné pouti ve zrádném – převážně pouštním – terénu.

Na letošní ročník se nedá zapomenout

Podruhé se Dakar konal v Saúdské Arábii, předchozích deset ročníků hostila Jižní Amerika. Až do roku 2007 byl cíl slavného závodu v hlavním senegalském městě, podle kterého se velká událost motorsportu také jmenuje. Několikrát absolvoval trasu po africkém kontinentu také Josef Macháček, poprvé na něm vyhrál v roce 1999. Teď premiérově dostal jako cenu sošku beduína.

„Pokud mám bilancovat, vyhrál jsem Dakar už na třech kontinentech. Na dvou ve čtyřkolkách, teď naposledy v kategorii lehkých prototypů. Jsem jediný člověk na světě, který vyhrál tyto dvě kategorie a vyrovnal jsem Aleše Lopraise (ten šestkrát zvítězil mezi kamiony, pozn. red.) v počtu vítězství, z čehož mám obrovskou radost. Na letošní ročník se nedá zapomenout,“ vyzdvihl své úspěchy Macháček.

Jediným dalším mužem, který dokázal triumfovat ve dvou různých disciplínách, je Francouz Stéphane Peterhansel. Ten dříve zářil mezi motocyklisty, poslední roky – včetně toho letošního – kraloval v kategorii automobilů a dohromady má 14 vítězství. Což je rekord.

Zmíněná „beduínská“ trofej váží kolem osmi kilogramů. „Je to opravdu těžké, je z bronzu, bohužel ne ze zlata. Mám na tyto artefakty speciální poličky, na kterých jsou i plakety za úspěchy ve čtyřkolkách, beduína mám prvního. Například za vítězství v ročníku 2000 s cílem v Káhiře mám bronzovou pyramidu s podstavcem,“ popsal svoji sbírku Macháček.

Dakar vždy něčím překvapí

Stejně jako většina sportovních událostí i Dakar musel ve zvýšené míře upravit mnoho organizačních věcí skrze pandemii koronaviru. Macháček ale pochválil pořadatele, kterým tradičně byla organizace ASO (Amaury Sport Organisation, pozn. red.), jež má na starost i cyklistický svátek Tour de France. „Díky tomu už měli zkušenosti, jak se vypořádat s velkou sportovní akcí za specifických okolností. Myslím, že to proběhlo bez problémů. A když už sednete do auta, jste odříznutí od dění. Mechanici jsou rovněž v autech, takže nebyly žádné komplikace,“ uvedl zástupce týmu Buggyra Zero Mileage Racing.

Zatímco s koronavirem už se učí populace žít, na to, co se stane na obávaném závodu, se často dá jen těžko připravit. „Dakar píše zajímavé příběhy, vždy něčím překvapí a člověk musí improvizovat s tím, co má. Máte poruchu a musíte ji vyřešit na koleni. Ten závod nabízí opravdu vše,“ poznamenal Michek, jezdec stáje ORION – Moto Racing Group.

Jak již bylo zmíněno, Michek se mohl stát nejlepších českým motocyklistou v historii Dakaru. Jenže devátá příčka se nakonec změnila v desátou kvůli časovému trestu. „Kontrolní bod jsem minul o 110 metrů, jak jsem později zjistil podle GPS. Vím o tom. Bylo to v 11. etapě na 14. kilometru, celkem se tam trasa různě točila, takže to bylo složitější,“ poznamenal rodák z Českých Budějovic.

Rozhodně ale neklesá na mysli. „Byli jsme v první desítce, povedlo se nám něco úžasného. V polovině minulého roku jsem vůbec nevěděl, jestli pojedu na Dakar a co se mnou bude. Bojoval jsem o život, takže si myslím, že jsme napsali krásný dakarový i životní příběh,“ zakončil Michek, kterému loni selhala játra a jeho zdravotní stav byl velmi špatný.

Tagy:
Saúdská Arábie Rallye Dakar Martin Macík Stéphane Peterhansel Nový den motorismus sport Martin Michek Josef Macháček Buggyra Zero Mileage Racing ORION – Moto Racing Group

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama