Bourání vybydleného paneláku v Litvínově. Stal se bezpečnostním rizikem

Dlouhé roky byl trnem v oku místním – teď jde konečně po pěti letech k zemi. Panelový dům v litvínovské čtvrti Janov zničili bývalí nájemníci. Na jeho místě vznikne park.

Takovou podívanou obyvatelé Janova ještě nezažili. Do zdevastovaného paneláku, kde někteří z nich v minulosti bydleli, se zakousnul speciální stroj s demoličními nůžkami, které mají dosah až 32 metrů.

„Velký stroj bude bourat tady svrchu, a to do druhého podlaží, potom vycouvá ven, najede menší stroj, který vybourá další dvě podlaží plus sklepní prostor,“ uvedl Roman Tureček, vedoucí demoliční čety. „Objekt je řádně oplocen. Bude tady chodit hlídka, která bude kontrolovat, jestli nejsou v plotě nějaké díry,“ dodal.

Demolice za osm milionů

Dům je prázdný už zhruba pět let. Litvínov ho koupil od soukromé společnosti za 345 tisíc korun. Srovnat ho se zemí bude stát necelých osm milionů korun, polovinu pokryje ministerská dotace. „Historie celého sídliště je poměrně krátká, protože je ze 70. let. Jde o dům, který je naprosto zdevastovaný, neopravitelný a je bezpečnostním a hygienickým rizikem,“ řekla Jitka Pavlíková, mluvčí města Lítvínov.

O výstavbě nového domu město prozatím neuvažuje. „Z částí suti se zasypou sklepy, ta půda se zarovná, a bude zde klasická parková úprava, zelená plocha, nějaké keříky,“ dodala Jitka Pavlíková, mluvčí města Lítvínov.

Celá demolice potrvá zhruba tři až čtyři týdny. Další místní vybydlený panelový dům hodlá město zbourat na podzim.

Tagy: