reklama

Bourání vybydleného paneláku v Litvínově. Stal se bezpečnostním rizikem

Dlouhé roky byl trnem v oku místním – teď jde konečně po pěti letech k zemi. Panelový dům v litvínovské čtvrti Janov zničili bývalí nájemníci. Na jeho místě vznikne park.

reklama

Takovou podívanou obyvatelé Janova ještě nezažili. Do zdevastovaného paneláku, kde někteří z nich v minulosti bydleli, se zakousnul speciální stroj s demoličními nůžkami, které mají dosah až 32 metrů.

„Velký stroj bude bourat tady svrchu, a to do druhého podlaží, potom vycouvá ven, najede menší stroj, který vybourá další dvě podlaží plus sklepní prostor,“ uvedl Roman Tureček, vedoucí demoliční čety. „Objekt je řádně oplocen. Bude tady chodit hlídka, která bude kontrolovat, jestli nejsou v plotě nějaké díry,“ dodal.

Demolice za osm milionů

Dům je prázdný už zhruba pět let. Litvínov ho koupil od soukromé společnosti za 345 tisíc korun. Srovnat ho se zemí bude stát necelých osm milionů korun, polovinu pokryje ministerská dotace. „Historie celého sídliště je poměrně krátká, protože je ze 70. let. Jde o dům, který je naprosto zdevastovaný, neopravitelný a je bezpečnostním a hygienickým rizikem,“ řekla Jitka Pavlíková, mluvčí města Lítvínov.

O výstavbě nového domu město prozatím neuvažuje. „Z částí suti se zasypou sklepy, ta půda se zarovná, a bude zde klasická parková úprava, zelená plocha, nějaké keříky,“ dodala Jitka Pavlíková, mluvčí města Lítvínov.

Celá demolice potrvá zhruba tři až čtyři týdny. Další místní vybydlený panelový dům hodlá město zbourat na podzim.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama