Bradáčová nepotvrdila, že by Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr

Tisková konference po jednání vlády

Vrchní státní zástupkyně nepotvrdila slova premiéra Petra Fialy, že ředitel rozvědky Petr Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr. Informoval o tom Deník N.

„O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo,“ řekla Deníku N vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Mluvčí vlády Václav Smolka v reakci na její slova trval na svém. „Podle nám předložených informací Petr Mlejnek sehrál v kauze Dozimetr pozitivní roli před zahájením a mimo rámec trestního řízení,“ konstatoval.

K Mlejnkovi se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS vyjádřili také bývalí ministři zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Mlejnek nemůže být mužem na svém místě. Pokud má prověrku, tak ji má možná od svého bývalého zaměstnavatele. Já nevím – a to není tajná informace – k čemu je určena, k jakému typu informací. V žádném případě nemůže být určena ke styku s informacemi přísně tajnými, protože nemá prověrku přísně tajné. Z toho důvodu nemůže být v čele zpravodajské služby,“ pronesl Svoboda.

„Šťourá“ se někdo ve spisu?

Svoboda upozornil na možný problém. „Pokud zde Mlejnek sehrál pozitivní roli, tak je to jeho verze, kterou říká. Pokud by ji někdo potvrdil, tak to znamená, že ten někdo zná spis. To znamená politici. Spis má ale znát jen policie. To znamená, že je to nešťastné,“ doplnil.

Se slovy Svobody souhlasil také Zaorálek. „Je to neuvěřitelné. Jsme svědky degradace personálního výběru na funkci jedné ze základních zpravodajských služeb Česka. Způsob, jakým je ministr Rakušan vybral – dejte mi tipy, vyberu si, reference přečtu v SMS a provalím lidi, jejichž jména nejsou určena veřejnosti. To je jako nebezpečný pracovník z povídky Jaroslava Haška, který říká: ‚Varujte se k tomuto člověku přiblížil, jinak vás zlikviduje,‘“ mínil.

Dodal, že mu to připadá, jako by se Mlejnek stal obětí. „Ale toho, jakým způsobem se dělá personální politika. Celý postup je od začátku vadný. Bojím se, že to není jen tento problém. Vezměte si Rakušana, jak zlikvidoval policejního ředitele. Zlikvidoval ho ještě dříve, než se dostal do funkce, a už říkal, že nemá jeho důvěru,“ uzavřel.

Tagy: