Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má pevné místo ve vládě, zdůraznil v úterý před neformálním jednáním vlády na zámku Liblice u Mělníka premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj není důvod, aby nevěřil ministrovi kvůli šéfovi civilní rozvědky Petru Mlejnkovi, který čelí kritice kvůli kontaktům se stíhaným lobbistou Michalem Redlem. Rakušan zopakoval, že odstoupit ze svého postu kvůli tomu nehodlá.
„Vít Rakušan má pevné místo ve vládě. Nevidím důvod pro to, abych mu nevěřil,“ řekl před jednáním kabinetu novinářům Fiala. Podle něj je hlavním cílem, aby se „zpravodajské služby těšily důvěře“. O situaci se šéfem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se s ministrem vnitra budou radit odpoledne během neformálního setkání vlády.
Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér
Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.
Rakušan ještě před tím zopakoval, že on sám ze svého postu určitě neodstoupí. „Nevidím pro to důvod,“ podotkl. Mlejnek má jeho důvěru. „Postup při jeho výběru i jmenování byl řádný, z bezpečnostní komunity jsem žádné varovné signály nedostal,“ zdůraznil s tím, že Mlejnka prověřil Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) na stupeň tajné a má prověrku i NATO Secret.
Pokud by vláda či premiér vyjádřili jiný názor, mohou podle Rakušana přijít určitá rozhodnutí. Sám ale na svém postupu při Mlejnkově výběru nespatřuje nic pochybného. Úkoly, které mu dosud vláda nebo přímo ministr vnitra udělil, šéf ÚZSI podle Rakušana plnil velmi dobře.
Mlejnek by se navíc měl příští týden zúčastnit jednání sněmovního bezpečnostního výboru i komise pro kontrolu ÚZSI a na otázky poslanců v důvěrném režimu odpovědět.
Mlejnek čelí kritice kvůli kontaktům se stíhaným lobbistou Michalem Redlem v pražské korupční kauze Dozimetr. V té je obviněný i mimo jiné bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček. Opoziční hnutí ANO kvůli tomu vyzvalo Fialu k odvolání ministra vnitra, jinak chce ve Sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.
Rakušan o stycích Redla s Mlejnkem věděl
O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval minulý týden web Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace. Inspekce se v pátek proti těmto informacím ohradila a uvedla, že kvůli úniku informací v kauze Dozimetr šéfa rozvědky neprověřuje ani nevede trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI.
Rakušan už dříve uvedl, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadily mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Nového ředitele ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem a nesdílí názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by podle něj bylo to, kdyby Mlejnek nezískal prověrku na stupeň přísně tajné.
Mlejnek sdělil Seznam Zprávám, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V té době pracoval Mlejnek ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, žádnou ale jeho prostřednictvím nezískal.