reklama

Za zatajení návštěvy covidové země hrozí Britům i 10 let vězení a mastné pokuty

Kdo přicestuje do Velké Británie a zalže ohledně pobytu v rizikové covidové destinaci, může jít až na 10 let do vězení, informoval web The Sun. Má se dokonce jednat o vyšší trest než pro některé usvědčené sexuální predátory. Za vyhnutí se povinné desetidenní karanténě ve vládou nasmlouvaných hotelích pak lidem hrozí pokuta 10 tisíc liber.

reklama

S cestujícími, kteří budou podvádět úřady a nepřiznají, že se vrací ze zemí, které jsou zařazeny Velkou Británií na takzvaný červený seznam, bude zacházeno jako s kriminálníky. Uvedl to v úterý britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.

Na seznamu je aktuálně 33 „zapovězených zemí“ jako například Portugalsko, Brazílie, Argentina, Venezuela, Spojené arabské emiráty, Jihoafrická republika, Kolumbie, Chile, Panama, Mauricius, Ekvádor, Uruguay, Peru nebo Seychely.

Vysoké pokuty za vyhnutí se testu nebo karanténě

Lidé, kterých se týká povinnost absolvovat testy či karanténu v k tomu určených hotelech, pak mohou čelit pokutám. Sankce až do výše dvou tisíc liber (přes 58 tisíc korun) hrozí za neabsolvování testu na COVID-19 při příjezdu. Pokud budou lidé na odmítnutí testu trvat, pošlou je do delší izolace. Pokuta 10 tisíc liber (293 tisíc korun) pak hrozí těm, kteří z vládou nasmlouvaných karanténních zařízení vyklouznou.

„Tvrdě zakročíme proti lidem, kteří poskytnou nepravdivé informace v příjezdovém formuláři (passenger locator form). „Kdokoliv bude lhát v příjezdovém formuláři a snažit se utajit, že byl v zemi na červeném seznamu během deseti dnů před příjezdem sem, bude čelit trestu odnětí svobody až na deset let,“ uvedl ministr zdravotnictví před britskými poslanci.

„Trojnásobný testovací zámek“ za 300 liber

Hancock rovněž uvedl, že vláda podepsala smlouvy se šestnácti hotely a zajistila na příští týden 4 600 pokojů pro cestující přicházející z červených zemí. Přísnější restrikce mají vejít v platnost příští týden a očekává se, že budou trvat nejméně do 31. března.

Ministerstvo zdravotnictví rovněž uvedlo, že cestující budou muset po příjezdu do Velké Británie absolvovat dva testy, a to druhý a osmý den z desetidenní karantény. Cestující jsou navíc již teď povinni projít testem 72 hodin před příjezdem do země. Takzvaný „triple test lock“ (trojnásobný testovací zámek) bude při návratu do Británie stát okolo 300 liber (asi 8 800 korun).

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident
Zahraničí

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

Na protestu proti opatřením u Berlína zemřel známý hudebník. Demonstranti viní policii

Na demonstraci proti karanténním opatřením v braniborském Wandlitzu nedaleko Berlína zemřel jeden z účastníků. Podle dostupných informací mělo jít o známého hudebníka. Incident se stal v pondělí, do médií se ale dostal až nyní. Část demonstrantů připsala odpovědnost za úmrtí policii, ta to ale odmítá a uvádí, že muž zkolaboval. Příčinu úmrtí určí nařízená pitva.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama