CNN Prima News Budapešť

Budapešť

Výpis příspěvků ke štítku „Budapešť“

Kyjev podal stížnost na Slovensko, Polsko a Maďarsko. Vadí mu embargo na dovoz obilí

Kyjev podal u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich rozhodnutí pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí. S odvoláním na dnešní prohlášení ukrajinského ministerstva pro ekonomiku a obchod o tom informovala agentura Reuters. Embargo trojici středoevropských zemí, ale i Rumunsku a Bulharsku povolila zavést letos v květnu Evropská komise, zákaz ale skončil minulý pátek.

Nerozumím můj pocit. Japonka je hitem internetu, po zlatu z oštěpu zvládla rozhovor v češtině

Japonská oštěpařka Haruka Kitagučiová, která zvítězila v hodu oštěpem na mistrovství světa v atletice v Budapešti, si závěrečný šestý pokus, který jí přinesl triumf, nepamatuje. Po dlouhém interview s japonskými médii to řekla v mix zóně českým novinářům, s nimiž zvládla rozhovor v češtině. Téměř pět let spolupracuje s českým trenérem Davidem Sekerákem. Bydlí v Domažlicích a je členkou kladenského atletického klubu, aby mohla v Česku podobně jako jiní profesionální sportovci pobývat prakticky trvale.

Finálové drama v Evropské lize. Sevilla opět slaví, o jejím triumfu rozhodly až penalty

Fotbalisté Sevilly porazili ve finále Evropské ligy po penaltovém rozstřelu AS Řím a sedmým triumfem potvrdili pozici nejúspěšnějšího týmu v historii soutěže. Skóre otevřel ve 35. minutě útočník italského celku Paulo Dybala, v 55. minutě si ale dal vlastní gól Gianluca Mancini. Zápas v Budapešti další branku nenabídl ani v prodloužení a za stavu 1:1 rozhodly penalty. Vítěznou trefu v rozstřelu na 4:1 obstaral ve čtvrté sérii Gonzalo Montiel.

Žádné ovoce a šunka jako luxus, potraviny v Maďarsku prudce zdražily. Co je důvodem?

Ceny potravin v posledních měsících vzrostly dramaticky napříč celou Evropou, v březnu se meziročně zvýšily o 19,6 procenta, a staly se tak hlavní hnací silou inflace, zatímco náklady na energie klesly. V Maďarsku ale podle unijního statistického úřadu Eurostat ceny potravin za poslední rok vzrostly o více než 45 procent. Značně tak převyšují druhý nejvyšší nárůst, který má u potravin Slovensko a který nepatrně přesáhl 29 procent.

Už jste také nepřátelé. Rusové zařadili „vstřícné“ Maďarsko na černou listinu zemí

Rusko zařadilo Maďarsko na listinu nepřátelských zemí. Informují o tom zahraniční média s odkazem na prohlášení ruského velvyslance v zemi Jevgenije Stanislavova pro agenturu RIA Novosti. Jedná se o poněkud překvapivý krok, neboť vláda dlouholetého premiéra Viktora Orbána byla vůči Rusku v souvislosti s invazí na Ukrajinu vstřícnější než jiné státy Evropské unie.

Bizarní stezka v korunách stromů, které vykáceli. Les nikdo nevyžadoval, hájí se starosta

Starosta obce Nyírmártonfalva na východě Maďarska nechal za peníze z Evropské unie (v přepočtu bezmála čtyři miliony korun) postavit 50 metrů dlouhý dřevěný chodník v korunách stromů. Háček je v tom, že ještě dříve okolní les zcela vykáceli, a tak se teď dřevěná konstrukce turistické atrakce tyčí uprostřed pouště, uvedl web Átlátszó.