
Zákaz potratů v Česku? Šlo by o návrat do středověku, nedopustíme to, slibují poslanci
Velké drama se šťastným koncem obletělo svět. Americká akvabela Anita Alvarezová po závěru svého vystoupení na mistrovství světa v Budapešti ztratila vědomí a její bezvládné tělo kleslo až na dno bazénu, odkud ji hrdinsky vytáhla trenérka. Nebylo to poprvé, co plavkyně na závodech zkolabovala. Kolaps ji potkal už loni při olympijské kvalifikaci. I tehdy jí zachraňovala život její koučka.
Plavčíci jen přihlíželi tomu, jak americká plavkyně Anita Alvarezová na mistrovství světa v Budapešti ztratila vědomí a začala se potápět ke dnu bazénu. Pasivní osoby, které v tu chvíli měly konat, rychle zastoupila trenérka – svoji bezvládnou svěřenkyni vytáhla z vody a má velký podíl na tom, že je akvabela v pořádku.
Slovensko a Maďarsko nepodpoří energetické sankce, které proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu připravuje Evropská unie. Bratislava a Budapešť jsou totiž na ruských dodávkách příliš závislé a neexistují za ně žádné okamžité alternativy, napsala agentura AP.
Válka na Ukrajině trvá už šest týdnů. Západ varuje, že boje na Ukrajině mohou trvat ještě dlouho. Kyjev se podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v novém návrhu mírové dohody odchýlil od bodů, na nichž se shodly před časem delegace obou zemí v Istanbulu. Moskva nově připustila, že počty ruských padlých vojáků jsou obrovské. NATO poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc. V Rusy zničené Borodjance u Kyjeva se podle úřadů po stažení okupantů našla v troskách dvou domů těla 26 lidí. Panují obavy z opakování Buči.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých projevech mnohdy nešetří kritikou, ať už jde o Rusko, nebo o Západ. Tentokrát si však vzal na paškál vlastní poslance z ukrajinského parlamentu. Někteří z nich totiž začali měnit slova národní hymny. „Co jste v životě dokázali, abyste měli morální právo měnit slova hymny? Zchlaďte emoce a přestaňte si hrát na blázny,“ vzkázal prezident.
Ukrajinu, která 32. dnem vzdoruje ruské invazi, připomněly demonstrace a happeningy v Budapešti, Varšavě, Vilniusu a v dalších evropských městech, ale také v ruské metropoli Moskvě a v Petrohradu. V Rusku ovšem jejich účastníky zadržela policie. Maďarský premiér Viktor Orbán při nedělním setkání s voliči hájil zdrženlivé postoje své vlády k válce na Ukrajině jako správné.
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).
V kardiologickém ústavu v Budapešti dostalo omylem 12 pacientů šestinásobnou dávku vakcíny proti nemoci COVID-19. Podle informací maďarského webu 24.hu ji příslušný pracovník ústavu před podáním nezředil.
Psi dokážou rozlišit jazyk, ve kterém byli vycvičeni, od neznámé cizí řeči. Ve studii, kterou vydal časopis NeuroImage, to uvádí tým vědců z Univerzity Loránda Eötvöse v Budapešti. Vědci sledovali aktivitu mozku u osmnácti psů, když jim předčítali pasáže z Malého prince ve dvou odlišných jazycích, informovala agentura EFE.
S ostatními premiéry se ještě loučit nebudu, řekl před odletem na jednání V4 s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem český předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO). Přeje si, aby na středeční a čtvrteční Evropské radě už Česko reprezentoval designovaný premiér Petr Fiala (ODS). Kdy bude nový kabinet jmenován, zatím není jasné.
Francouzský prezident Emmanuel Macron navštíví v pondělí Budapešť a setká se s premiéry zemí Visegrádské skupiny (V4), tedy i s Andrejem Babišem. Co český předseda vlády od setkání, které se má týkat nadcházejícího francouzského předsednictví v Evropské unii, čeká? Sledujte Babišovo vyjádření od 14:45 živě v tomto článku.
O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.