reklama

Budeme mít obličeje s bílými pruhy? Hygienici připomínají, jak smíme na koupaliště

Koupání
Koupání bez roušky, ale na břehu bez ní ani krok. Takové jsou pokyny hygieniků pro letošní koupací sezonu (ilustrační foto).
Foto: Pexels

Koupání bez roušky, ale na břehu bez ní ani krok. Takové jsou pokyny hygieniků pro letošní koupací sezonu. Mezi dekami či ručníky pak počítejte s povinnými rozestupy dva metry. Středočeská hygienická stanice, která jako každoročně začíná sledovat kvalitu vody v koupalištích, na svých stránkách zároveň vydala upozornění, že letos musí lidé počítat s řadou omezení. „Pokyny budou pro návštěvníky přírodních koupališť vyvěšeny i na všech informačních panelech v koupacích oblastech,“ píší na svém webu hygienici.

reklama

S čím tedy musíme počítat? Před vstupem do areálu bude nutné dezinfikovat si ruce přípravkem s virucidními účinky, který bude na místě od provozovatele k dispozici.

V případě, že se necítíte dobře nebo trpíte nějakým infekčním onemocněním, neměli byste s ohledem na ostatní vstupovat do vody „zejména v situacích, kdy nelze vyloučit kýchání, smrkání a podobně,“ definuje hygiena. V případě takových zdravotních problémů nejlépe areály koupališť do uzdravení vůbec nenavštěvujte, žádají odborníci.

Žádné shlukování a bez roušek jen do vody

Musíte počítat s povinností dodržovat mimořádná opatření, především co se týká shlukování na veřejně dostupných místech a nošení roušek či jiných ochranných prostředků dýchacích cest. V areálu koupaliště se také budete moci pohybovat nejvýše v aktuálně předepsaném počtu osob a dodržovat mezi sebou patřičné odstupy.

Při odpočinku by jednotlivé skupiny návštěvníků / rodinných příslušníků měly dodržovat odstup na vzdálenost dva metry.

Roušku nebo jinou ochranu nosu a úst musíte mít při jakémkoliv pohybu v areálu koupaliště s výjimkou pobytu na podložce nebo lehátku u přírodních a nekrytých (venkovních) umělých koupališť a také s výjimkou „chůze k dosažení vstupu do vody za účelem koupání a vlastního koupání“, definují hygienici. Roušku máte odkládat na podložku nebo lehátko. V případě pouhého pobytu na břehu koupaliště a bazénu, třeba kvůli dohledu nad koupajícími se dětmi, si musíte roušku či šátek nechat nasazené.

Další porce zostřené hygieny vás čeká při použití WC. Je nutné důkladné omytí rukou mýdlem s dezinfekčním účinkem nebo použití dezinfekčního prostředku. Koupaliště ho jsou povinny dát k dispozici.

K osušení rukou pak mají sloužit jednorázové ručníky nebo bezdotykové vzduchové vysoušeče rukou.

Pokud je to možně, žádají hygienici, abyste upřednostnili v areálech koupališť bezkontaktní platby.

Kvalita vody je většinou zatím výborná, jen občas hladinu znečišťuje pyl z kvetoucích stromů, konstatuje zpráva hygieny. „Převážná část lokalit, včetně nejfrekventovanějších rekreačních oblastích Středočeského kraje – vodních nádrží Orlík a Slapy, má však vodu výbornou a přímo vybízející ke koupání. Snad jen by měla být o něco málo teplejší,“ uvádí hodnocení.

Ještě detailnější pokyny čekají na provozovatele koupališť. Podrobnosti naleznete na stránkách hygienické stanice.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

USA

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil násilnosti, ke kterým dochází při protestech proti rasismu a policejní brutalitě. Demonstrace napříč Amerikou zažehla smrt Afroameričana George Floyda. Obama vyzval k politickému řešení a uvedl, že skutečná změna rasové nespravedlnosti začíná u volebních uren. Volba podle něj netkví mezi protestem a politikou, ale je třeba obojího a „ospravedlnitelný hněv“ je pak potřeba proměnit v mírovou, udržitelnou a efektivní akci.

reklama
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama