Budou Pálovy holky opět vládnout světu? Vše o novém „Fed Cupu“ bez čárových rozhodčích

Za poslední dekádu se českým tenistkám povedla zcela výjimečná věc. Hned šestkrát dokázaly ovládnout týmový Fed Cup. Oblíbený turnaj svěřenkyň Petra Pály se kvůli koronaviru dva roky nehrál, v pondělí se vrací. V novém formátu a s novým jménem. Tuzemské hráčky mají velkou šanci navázat na sexteto triumfů, a to i proto, že je bude hnát domácí O2 arena.

Český sport se rozhodně má čím chlubit. Výkladní skříní je za poslední roky ženský tenis. Z hlediska individuálního počínání si hráčky v celkovém součtu zaslouží jedničku a to, co předváděly za posledních 10 let v soutěži reprezentací, je na nejvyšší známku s podtržením.

Ať už zrovna tým Petra Pály táhla Lucie Šafářová, Petra Kvitová, Karolína Plíšková nebo Barbora Strýcová, takřka vždy to byla nadmíru povedená fedcupová jízda. V letech 2011, 2012, 2014, 2015, 2016 a 2018 skončila ziskem trofeje.

V pondělí v Praze ve vysočanské O2 areně a na ní přilepené hale O2 Universum oficiálně začíná nová éra akce, která by mohla nést alternativní název Czech Cup. Fed Cup už není Fed Cupem, loni v září byl turnaj přejmenován na Billie Jean King Cup. Tenis tak vzdává poctu tenisové legendě, která bojovala za rovnost ve sportu, spoluzakládala ženskou asociaci WTA a získala 12 grandslamových titulů. Hlavně ale událost změnila systémový „kabát“, a to po vzoru Davis Cupu.

Dříve byl turnaj rozesetý po celém světě a jednotlivé týmy se během několika víkendů v roce prokousávaly pavoukem. Akce vyvrcholila soubojem dvou reprezentací v domovině jedné z nich. Teď se 12 nejlepších výběrů vydalo na jediné místo a během následujících šesti dní se porvou o pohár. Rozděleny jsou do čtyř skupin, ze kterých do semifinále postoupí jen ty vítězné.

Aby se vše stihlo odehrát, padlo pravidlo o tom, že se každé soupeření hraje na tři vítězné zápasy. V Praze už platí, že na výhru stačí dva získané body – buď po dvou dvouhrách, nebo v případné rozhodující čtyřhře.

Hráčky si mezi sebe rozdělí dohromady 12 milionů dolarů, dalších šest pak poputuje národním asociacím.

Nehrající kapitán Petr Pála při premiéře Billie Jean King Cupu sází na olympijské hrdinky. V Tokiu v singlu zářila Markéta Vondroušová, která navzdory predikcím vybojovala stříbrnou medaili. A debla si na hrách v Japonsku podmanily Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Obě mají v tomto roce na krku nejen zlatou medaili z olympiády, ale také triumf ve čtyřhře na Roland Garros.

Krejčíková pak antukový grandslam v Paříži dokázala senzačně vyhrát i v singlu. Celkově rodačka z Brna zažívá úchvatný rok, během kterého poskočila v žebříčku o 61 míst vzhůru až na současnou čtvrtou pozici na světě. Právě ona je jedničkou české formace, kterou ještě doplňuje matadorka Lucie Hradecká.

Týmu naopak schází obvyklé opory Plíšková a Kvitová, v nominaci rovněž nefiguruje semifinalistka z letošního Australian Open Karolína Muchová.

Skupiny pro Billie Jean King Cup

Skupina A: Francie, Kanada, Rusko

Skupina B: Belgie, Austrálie, Bělorusko

Skupina C: Španělsko, USA, Slovensko

Skupina D: Česko, Německo, Švýcarsko

Los domácím tenistkám do skupiny D přidělil Švýcarky a Němky. Největší hvězdou reprezentace země helvétského kříže je Belinda Bencicová, hráčka se slovenskými kořeny. Momentální světová sedmnáctka se stejně jako Vondroušová letos nejvíce předvedla na hrách v Tokiu, kde se stala její přemožitelkou ve finále a brala zlato. Během životního turnaje se činila i ve čtyřhře a spolu s Viktorijí Golubicovou si po souboji s Krejčíkovou a Siniakovou dokráčela pro stříbrné medaile. Golubicová také nechybí v nominaci týmového šéfa Heinze Günthardta spolu s Jil Teichmannovou a Stephanie Vögelovou.

Druhým soupeřem Češek je Německo, které má ve svých řadách bývalou světovou jedničku a trojnásobnou grandslamovou šampionku Angelique Kerberovou. Sestavu dále tvoří Andrea Petkovicová, Anna-Lena Friedsamová, Jule Niemeierová a Nastasja Schunková.

Chybí dvě nejlepší ženy světa i čároví rozhodčí

V pondělí se utkají Krejčíková a spol. se Švýcarkami (od 17:00), jejich druhý skupinový zápas přijde na řadu ve čtvrtek (také od 17:00). Případné semifinále je na programu v pátek, závěrečný souboj se hraje v sobotu.

Pokud se to vzhledem k pauze, změně formátu i názvu dá tak říct, trofej obhajují hráčky Francie. Teď ale nepatří mezi největší favoritky – těmi jsou ke spokojenosti tuzemských fanoušků podle sázkových kanceláří Češky, následují je Rusky a pak Američanky. I třeba proto, že Austrálii nepomůže zraněná světová jednička Ashleigh Bartyová a Bělorusku zase druhá žena žebříčku Aryna Sabalenková, která by ve spojení se zkušenou personou tenisových kurtů Viktorií Azarenkovou vytvořila velmi silné duo.

Identicky jako Bartyová, Sabalenková nebo Plíšková v Praze chybí čároví rozhodčí. Tenis je čím dál více protkáván systémem Hawk-Eye Live, jakýmsi automatickým jestřábím okem. Už třeba loni na US Open nebo letos na Australian Open byla použita technologie, která díky dvanácti kamerám monitoruje, jestli míček zamíří do autu, nebo ne — a případný dopad mimo vymezené území sám zahlásí. Není tak potřeba žádného člověka. Tato pokroková věc zcela eliminuje občasné chyby, kterých se „lajnoví“ rozhodčí z masa a kostí občas dopouští.

Zajímavé také je, že kvůli zajištění rychlejšího průběhu nebudou ve čtyřhře existovat výhody. To znamená, že za stavu 40:40 získává gem ten tým, který vyhraje příští výměnu. Místo potenciálního třetího setu se pak navíc hraje pouze supertiebreak do deseti bodů.

Novinek je mnoho — stejně jako triumfů za poslední dobu v podání Pálovy smečky. Přidají na domácí půdě další?

Tagy:
tenis Kateřina Siniaková Barbora Krejčíková O2 arena sport Praha Markéta Vondroušová Belinda Bencicová Fed Cup Billie Jean King Cup Lucie Hradecká Petr Pála