reklama

Budoucnost dopravy po městě? Známá automobilka představila elektrickou „pračku na kolečkách“

Dvoumístný Citroën Amy (zdroj: maison-vignaux @ Continental Productions)
Zdroj: Barbara Vávrová

Citroën představil novinku v podobě malého elektromobilu Ami. S konkurencí chce francouzská automobilka bojovat především cenou, která by se měla pohybovat okolo v přepočtu 150 tisíc korun. Na evropském trhu by vozidlo mělo být brzy k dostání.

reklama

Dojezd 70 kilometrů na jedno nabití, maximální rychlost 45 kilometrů za hodinu, výkon osm koní a tak trochu vzhled pračky. Řeč je o novém městském vozítku, které představila automobilka Citroën a pojmenovala ho Ami. Toto auto bylo do začátku projektované tak, aby bylo co nejdostupnější – a opravdu, cena by neměla přesáhnout šest tisíc eur, v přepočtu tedy něco přes 150 tisíc korun. Elektrický motor má tak malý výkon, že vozítko v řadě evropských budou moct řídit i šestnáctiletí bez plnohodnotného řidičského průkazu.

Citroën Ami bude cenově dostupný elektromobil (maison-vignaux @ Continental Productions)
Citroën Ami bude cenově dostupný elektromobil (maison-vignaux @ Continental Productions)

Web americké televize CNN uvádí, že Ami trochu připomíná ikonický model Citroën 2CV, který také byl zamýšlený jako levné a snadno opravitelné auto. Designéři se snažili vyrobit vůz z co nejméně specifických dílů, aby se tak neprodražila případná oprava. Důležitou roli při řízení pak hraje řidičův chytrý telefon, který pomocí aplikace například ukazuje zbývající kapacitu baterie. Ta se mimochodem nabije za zhruba tři hodiny.

Legendární model Citroën 2CV
Legendární model Citroën 2CV

Automobilka model Ami představila loni na ženevském autosalonu. A zároveň vysvětila, proč se na pole elektromobility pustila právě s „pračkou na kolečkách“. Francoui nechtěli začít s drahými auty, jak to udělala například automobilka Tesla. Citroën naopak usiloval o to, uvést na trh levné vozidlo na elektrický pohon. Objednávky budou francouzské pobočky Citroënu přijímat od 30. března, v dalších měsících se prodej Ami rozšíří do dalších evropských zemí jako je Německo, Belgie, Španělsko, Portugalsko či Itálie.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama