reklama

Budoucnost dopravy po městě? Známá automobilka představila elektrickou „pračku na kolečkách“

Citroën představil novinku v podobě malého elektromobilu Ami. S konkurencí chce francouzská automobilka bojovat především cenou, která by se měla pohybovat okolo v přepočtu 150 tisíc korun. Na evropském trhu by vozidlo mělo být brzy k dostání.

reklama

Dojezd 70 kilometrů na jedno nabití, maximální rychlost 45 kilometrů za hodinu, výkon osm koní a tak trochu vzhled pračky. Řeč je o novém městském vozítku, které představila automobilka Citroën a pojmenovala ho Ami. Toto auto bylo do začátku projektované tak, aby bylo co nejdostupnější – a opravdu, cena by neměla přesáhnout šest tisíc eur, v přepočtu tedy něco přes 150 tisíc korun. Elektrický motor má tak malý výkon, že vozítko v řadě evropských budou moct řídit i šestnáctiletí bez plnohodnotného řidičského průkazu.

Web americké televize CNN uvádí, že Ami trochu připomíná ikonický model Citroën 2CV, který také byl zamýšlený jako levné a snadno opravitelné auto. Designéři se snažili vyrobit vůz z co nejméně specifických dílů, aby se tak neprodražila případná oprava. Důležitou roli při řízení pak hraje řidičův chytrý telefon, který pomocí aplikace například ukazuje zbývající kapacitu baterie. Ta se mimochodem nabije za zhruba tři hodiny.

Automobilka model Ami představila loni na ženevském autosalonu. A zároveň vysvětila, proč se na pole elektromobility pustila právě s „pračkou na kolečkách“. Francoui nechtěli začít s drahými auty, jak to udělala například automobilka Tesla. Citroën naopak usiloval o to, uvést na trh levné vozidlo na elektrický pohon. Objednávky budou francouzské pobočky Citroënu přijímat od 30. března, v dalších měsících se prodej Ami rozšíří do dalších evropských zemí jako je Německo, Belgie, Španělsko, Portugalsko či Itálie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama