Vratislav Mynář čelí obžalobě z dotačního podvodu. Případ souvisí s přestavbou penzionu

Na Pražském hradě jednali 23. února 2023 kancléři Poslanecké sněmovny Martin Plíšek, kancléřka nového prezidenta Jana Vohralíková a kancléř Vratislav Mynář (na snímku) o podobě inaugurace.

Bývalý kancléř Mynář čelí obžalobě z dotačního podvodu

Státní zástupce podal obžalobu na bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli dotaci na přestavbu penzionu v Osvětimanech. Potvrdil to mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Mynáře státní zástupce obžaloval z dotačního podvodu a z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Dotaci ve výši 5,99 milionu korun získala Mynářova společnost Clever Management před 13 lety, později úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Dotaci firma loni v dubnu vrátila.

Na podání obžaloby upozornil web Seznam Zprávy. Mynář je od roku 2021 obviněný z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie. Svou vinu ale popírá. Evropskou dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku přidělil firmě úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU.

ČTĚTE TAKÉ: Feri je jen pouťový balónek, řekl Kulidakis. Podle Schmarcze byl spíš influencer než politik

Po kontrole financování, při níž narazil na pochybnosti, požádal úřad o prověření dotace. Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dříve dotovalo ministerstvo školství.

Ministerstvo školství podle serveru v roce 2008 schválilo 13 milionů korun určených na ubytovny pro sportovce ze Spolku Chřibák, ve kterém byl Mynář hospodářem. Projekt následně převzala firma Clever Management a se spolkem podepsala smlouvu o pronájmu objektu.

Smlouva ale byla podle zjištění webu v rozporu s podmínkami dotace. Spolek nesměl deset let budovu nikomu pronajímat. Podpora tak podle policie byla vyplacena neoprávněně. Policie navrhla obvinit Mynáře již na začátku dubna.

Tagy: