reklama

Bývalý ragbista jako zjevení mezi šipkaři. Kdo je namakaný čerstvý mistr světa?

Přezdívku „Iceman“ má sportovní komunita už pevně zažitou ve spojitosti s pilotem formule 1 Kimim Räikkönenem. Poslední roky na sebe ale upozorňuje také jiný „Ledový muž“. Šipkař Gerwyn Price dosáhl o víkendu vrcholu své kariéry, když získal titul mistra světa. Díky tomu bral prémii v hodnotě 500 000 liber (zhruba 14,5 milionu korun) a také post světové jedničky. O úspěšném pětatřicetiletém Velšanovi promluvil pro CNN Prima NEWS přední český hráč Adam Gawlas.

reklama

Ve finále v ikonické londýnské hale Alexandra Palace porazil Gerwyn Price „Létajícího Skota“ Garyho Andersona, který je sám už dvojnásobným světovým šampionem. Na sety zvítězil 7:3, na trůnu vystřídal Petera Wrighta a z pozice světové jedničky po dlouhých sedmi letech odsunul nizozemského hegemona Michaela van Gerwena.

K triumfu dokráčel i díky fantastickému počinu v šestém setu, který se zatím nikomu v historii mistrovství světa nepovedl. V této sadě dosáhl na průměrné skóre na tři šipky v hodnotě 136,64. Pokud jako rekreační hráči jednou várkou tří šipek „naházíte“ skóre přes 130 bodů, jde o velký úspěch. Zkuste ale tento výsledek neustále opakovat po dobu aspoň pěti minut. „To bylo něco neskutečného,“ popisuje pro CNN Prima NEWS osmnáctiletý český šipkař Adam Gawlas, který se postupně prokousává ke světové špičce.

To Price se dostal před mezinárodní terče výrazně později kvůli prostému důvodu. Až do roku 2014 byl totiž velmi úspěšným hráčem ragby. Pak ukončil kariéru. Už tou dobou si pro krácení dlouhých chvil občas zaházel šipkami, a jelikož nebyl úplně marný, začal „reprezentovat“ své domovské město Markham. Lokální úroveň byla pro Price zanedlouho málo, takže zkusil štěstí na oficiálních turnajích organizace PDC. Uspěl. A jeho progres byl bleskový.

Mezi naprostou většinou ostatních hráčů šipek od začátku působil trochu jako zjevení. Profesionálové stojící před terčem běžně svými postavami potvrzují, že u tohoto sportu není potřeba mít dokonalé tělo, ale hlavně odolnou psychiku.

To Price skrze svoji minulost ve fyzicky náročném ragby disponuje v porovnání s konkurenty takřka až kulturistickou figurou. A kdyby svalů bylo na první pohled málo, na svém dresu má namalované „břišáky“.

Na okruhu a mezi fanoušky je známý jako „Iceman“. Stejně se říká také stálému členovi seriálu formule 1 Kimimu Räikkönenovi, u něhož je „Ledový muž“ celkem vypovídající. Finský závodník platí za málo hovorného muže, který emoce dává najevo, prakticky jen když se mu nelíbí práce jeho týmu. To šipkařský „Iceman“ Price je na pódiu s terčem spíše bouřlivou sopkou. Zaťatá pěst a nadšený výkřik provází takřka každý zdařilý trojhod velšského hráče.

Právě s tím mají někteří jeho kolegové problém a berou to jako dost rozptylující faktor. „Soupeře to může rozhodit, ale jemu gesta a výkřiky pomáhají. Je to zkrátka součást jeho hry,“ podotýká Gawlas. Ten dodává, že na menších turnajích s označením Players Championship, které nejsou umístěné na „stagi“, není podobné jásání povolené. Proto se Price cítí lépe na akcích odehrávajících se na pódiu (za normálních podmínek před diváky), kde může nechat naplno promluvit emoce.

Sám Gawlas sice proti Priceovi nikdy nehrál, ale zatrénoval si s ním před svým loňským finále mistrovství světa do 23 let. A navzdory nepříjemnému vystupování Velšana při zápasech český mladík říká: „Je to fajn chlap, hodně dobře se s ním dá pokecat.“

Price, narozený v Cardiffu, je po skalpu Andersona vůbec prvním velšským mistrem světa v šipkách. A teprve desátým hráčem vůbec, který vystoupal na vrchol žebříčku. Před ním byli světovými jedničkami Alan Warriner, Dennis Priestley, Rod Harrington, Phil Taylor, Peter Manley, John Part, Colin Lloyd, Raymond van Barneveld a už zmíněný Michael van Gerwen.

„Ten pocit nelze popsat slovy,“ uvedl novopečený šampion.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají
Média

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama