reklama

Bývalý ragbista jako zjevení mezi šipkaři. Kdo je namakaný čerstvý mistr světa?

Bývalý ragbista Gerwyn Price se stal v neděli šipkařským mistrem světa.
Zdroj: Profimedia

Přezdívku „Iceman“ má sportovní komunita už pevně zažitou ve spojitosti s pilotem formule 1 Kimim Räikkönenem. Poslední roky na sebe ale upozorňuje také jiný „Ledový muž“. Šipkař Gerwyn Price dosáhl o víkendu vrcholu své kariéry, když získal titul mistra světa. Díky tomu bral prémii v hodnotě 500 000 liber (zhruba 14,5 milionu korun) a také post světové jedničky. O úspěšném pětatřicetiletém Velšanovi promluvil pro CNN Prima NEWS přední český hráč Adam Gawlas.

reklama

Ve finále v ikonické londýnské hale Alexandra Palace porazil Gerwyn Price „Létajícího Skota“ Garyho Andersona, který je sám už dvojnásobným světovým šampionem. Na sety zvítězil 7:3, na trůnu vystřídal Petera Wrighta a z pozice světové jedničky po dlouhých sedmi letech odsunul nizozemského hegemona Michaela van Gerwena.

K triumfu dokráčel i díky fantastickému počinu v šestém setu, který se zatím nikomu v historii mistrovství světa nepovedl. V této sadě dosáhl na průměrné skóre na tři šipky v hodnotě 136,64. Pokud jako rekreační hráči jednou várkou tří šipek „naházíte“ skóre přes 130 bodů, jde o velký úspěch. Zkuste ale tento výsledek neustále opakovat po dobu aspoň pěti minut. „To bylo něco neskutečného,“ popisuje pro CNN Prima NEWS osmnáctiletý český šipkař Adam Gawlas, který se postupně prokousává ke světové špičce.

To Price se dostal před mezinárodní terče výrazně později kvůli prostému důvodu. Až do roku 2014 byl totiž velmi úspěšným hráčem ragby. Pak ukončil kariéru. Už tou dobou si pro krácení dlouhých chvil občas zaházel šipkami, a jelikož nebyl úplně marný, začal „reprezentovat“ své domovské město Markham. Lokální úroveň byla pro Price zanedlouho málo, takže zkusil štěstí na oficiálních turnajích organizace PDC. Uspěl. A jeho progres byl bleskový.

Mezi naprostou většinou ostatních hráčů šipek od začátku působil trochu jako zjevení. Profesionálové stojící před terčem běžně svými postavami potvrzují, že u tohoto sportu není potřeba mít dokonalé tělo, ale hlavně odolnou psychiku.

K tématu

To Price skrze svoji minulost ve fyzicky náročném ragby disponuje v porovnání s konkurenty takřka až kulturistickou figurou. A kdyby svalů bylo na první pohled málo, na svém dresu má namalované „břišáky“.

Na okruhu a mezi fanoušky je známý jako „Iceman“. Stejně se říká také stálému členovi seriálu formule 1 Kimimu Räikkönenovi, u něhož je „Ledový muž“ celkem vypovídající. Finský závodník platí za málo hovorného muže, který emoce dává najevo, prakticky jen když se mu nelíbí práce jeho týmu. To šipkařský „Iceman“ Price je na pódiu s terčem spíše bouřlivou sopkou. Zaťatá pěst a nadšený výkřik provází takřka každý zdařilý trojhod velšského hráče.

Právě s tím mají někteří jeho kolegové problém a berou to jako dost rozptylující faktor. „Soupeře to může rozhodit, ale jemu gesta a výkřiky pomáhají. Je to zkrátka součást jeho hry,“ podotýká Gawlas. Ten dodává, že na menších turnajích s označením Players Championship, které nejsou umístěné na „stagi“, není podobné jásání povolené. Proto se Price cítí lépe na akcích odehrávajících se na pódiu (za normálních podmínek před diváky), kde může nechat naplno promluvit emoce.

Bývalý ragbista Gerwyn Price se v neděli stal šipkařským mistrem světa. Před terčem rád v plné parádě předvádí vítězná gesta.
Bývalý ragbista Gerwyn Price se v neděli stal šipkařským mistrem světa. Před terčem rád v plné parádě předvádí vítězná gesta.
Zdroj: Profimedia

Sám Gawlas sice proti Priceovi nikdy nehrál, ale zatrénoval si s ním před svým loňským finále mistrovství světa do 23 let. A navzdory nepříjemnému vystupování Velšana při zápasech český mladík říká: „Je to fajn chlap, hodně dobře se s ním dá pokecat.“

Price, narozený v Cardiffu, je po skalpu Andersona vůbec prvním velšským mistrem světa v šipkách. A teprve desátým hráčem vůbec, který vystoupal na vrchol žebříčku. Před ním byli světovými jedničkami Alan Warriner, Dennis Priestley, Rod Harrington, Phil Taylor, Peter Manley, John Part, Colin Lloyd, Raymond van Barneveld a už zmíněný Michael van Gerwen.

„Ten pocit nelze popsat slovy,“ uvedl novopečený šampion.

K tématu

Tagy: vítězství sport Kimi Räikkönen šipky Michael van Gerwen Adam Gawlas Gary Anderson Gerwyn Price mistrovství světa v šipkách
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Fotbal

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

To, co bylo poslední týdny takřka jisté, je nyní oficiálně potvrzené. Fotbalová Opava po třech letech opouští nejvyšší soutěž, rozhodla o tom remíza 1:1 na hřišti Zlína. Tým trenéra Radoslava Kováče získal v dosavadním průběhu Fortuna ligy pouhých 17 bodů, zvládl vyhrát pouze třikrát. V této sezoně výjimečně padají o patro níže hned tři týmy, dalšími „nejžhavějšími“ kandidáty jsou Příbram a Brno.

Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
Čeká tě tam peklo, naznačují odsouzenému Křížkovi. Kteří slavní skončili za mřížemi?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama