Čeho Putin dosáhl? Většina Rusů není schopna odpovědět, válku přesto podporují

Skoro tři pětiny Rusů nedokážou říct, jakých cílů ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině dosáhl, uvedl web The Moscow Times s odvoláním na průzkum, podniknutý společností RussianField před čtvrtečním Putinovým vystoupením o stavu země.

Rusové ve své většině vyjadřují podporu válce proti Ukrajině a tažení označují za úspěšné. Ale drtivá většina (58,9 procenta) nedokáže uvést ani jediný cíl, kterého za dva roky války prezident Putin dosáhl, napsal server o zjištěních sociologů.

ČTĚTE TAKÉ: Příležitost pro Rusko? Separatistické Podněstří ho žádá o ochranu před Moldavskem

Uvedený bezmála třípětinový podíl z účastníků průzkumu zahrnoval jednak ty dotázané (35,8 procenta), kteří „nedokázali odpovědět“, jednak ty (23,1 procenta), kteří rovnou řekli, že žádného cíle se dosáhnout nepodařilo.

Putin v únoru 2022 při ohlášení vpádu ruských vojsk do sousední země prohlašoval, že hodlá dosáhnout „denacifikace“ a „demilitarizace“ Ukrajiny, která se podle ruského prezidenta dopouští „genocidy“ v Donbasu na Ukrajině. O dva roky později cíl v podobě „denacifikace“ pokládá podle RussianField za splněný jen 0,9 procenta Rusů a „demilitarizaci“ pouze 1,5 procenta dotázaných. Dalších 2,3 procenta si myslí, že se Putinovi podařilo předvést sílu Ruska světu. Ale jen 2,2 procenta se domnívá, že „ochránil“ obyvatele Donbasu a méně než jedno procento přiznává Putinovi, že semkl národ.

Z průzkumu podle The Moscow Times vyplývá, že Rusové vnímají válku proti Ukrajině jako dobyvačnou – 17 procent dotázaných mezi dosaženými cíli uvedlo anexi ukrajinských území; 10,3 procenta hovořilo o „osvobození“ Donbasu a 6,7 procenta o jeho „připojení“ k Rusku.

Spojování dosažených cílů operace s územními zisky je typičtější pro ženy a seniory. Lidé středního věku hovořili častěji o demonstraci síly. Sociologové také zaznamenali, že o absenci úspěchu spíše hovoří muži, lidé s vyšším vzděláním a také ti, v jejichž okolí se vyskytují emigranti, nikoliv však účastníci války.

Podle stejného průzkumu si více než dvě třetiny Rusů (68 procent) myslí, že země kráčí správným směrem, a 56 procent pokládá vojenské operace za úspěšné. Současně 71 procent dotázaných připouští, že se válka protahuje. To je prudké zvýšení oproti předchozímu průzkumu – v červenci 2022 o protahování války hovořilo 59 procent dotázaných.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nechuť k odvodům? O bojovou morálku Čechů se nebojím, bránili bychom se jako Ukrajinci, říká Štefka

Tagy: