CNN Prima News podpora

podpora

Výpis příspěvků ke štítku „podpora“

Současné sociální dávky nahradí jedna. Senát schválil i novou podporu studentů s dětmi

Aktualizováno

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, více se bude zohledňovat jejich majetek. Studenti a studentky vyšších odborných a vysokých škol s malými dětmi pravděpodobně budou moci získat od státu novou dávku na jejich hlídání ve výši třetiny minimální mzdy. Vysokoškoláci z chudších rodin budou mít nárok na další novou státní podporu v podobě příspěvku na studium. Změny ve středu schválil Senát.

CNN: Trump za 100 dní v úřadě dovedl USA na pokraj krize. V nejistotě nechává i své příznivce

Výrazné snížení cen, které sliboval po výhře americký prezident Donald Trump, se na pultech obchodů dosud nekoná. Šéf Bílého domu se naopak vydal ve svém celním boji cestou, která s největší pravděpodobností postaví amerického spotřebitele před další zdražení, uvádí analýza CNN. Z hlediska hodnocení prvních 100 dní v úřadě utrpěla popularita současného prezidenta historický pokles. Trump podle analýzy přivedl USA na pokraj krize a nadále riskuje jejich ekonomickou reputaci ve světě.

Rezignovali na život, aby se „24/7“ starali o blízké na ventilátoru. Jak pečující podpořit?

Nestíhají žít – starají se o nemocné blízké na domácí umělé plicní ventilaci (DUPV). Nikdy nekončící péče vyčerpává jejich síly a bere možnost vést svůj vlastní život. Právě z toho důvodu spustila nezisková organizace Dech života nový projekt s názvem „Nestíhám žít, pečuji 24/7“, jehož cílem je těmto pečujícím pomoci a dát jim šanci alespoň na chvíli vypnout a „dobít baterky“. Zapojit se může každý.

Jako jediná v Česku trpí vzácným syndromem. Malá Millinka i tak dělá pokroky, vznikla sbírka

Na světě je známo odhadem 40 případů pacientů se syndromem Cebalid, a jedním z nich je i Millinka. Dnes čtyřletá bojovnice je navíc jedinou Češkou s tímto vzácným genetickým onemocněním. Syndrom ovlivňuje sluch, zrak, řeč, svalový tonus i psychomotorický vývoj. Navzdory predikcím lékařů, že Millinka nebude chodit, dnes díky denním rehabilitacím dělá pokroky. Maminka však na péči o dceru s její sestřičkou zůstala sama a bez auta. Ve sbírce na platformě Znesnáze proto nyní žádá druhé o pomoc.

Srazilo ho auto, život si ale Vladimír tvrdě vybojoval. Otec a policista teď potřebuje pomoc

Vzhůru nohama se 42letému Vladimírovi, čtyřnásobnému otci a policistovi, obrátil život loni v lednu. Poté, co ho srazilo auto, bojoval v nemocnici o život – při nehodě utrpěl traumatické poranění mozku. Lékaři ani nejbližší nevěděli, jaké budou prognózy. Vladimír je však bojovník, a tak se velmi pomalu vrací zpět do života. Jeho cesta k plnému zdraví bude velmi dlouhá a náročná, proto jeho manželka Drahomíra prosí ve sbírce na platformě Donio druhé o pomoc.

Alexovi v 15 letech selhalo srdce, pak přišel o ruku. Chce si plnit sny, pomoci může každý

Dnes sedmnáctiletý Alex Vondra se dosud potýkal již se dvěma životními ranami. Mladíkovi, který od dětství miluje pohyb, v patnácti letech selhalo srdce, díky transplantaci však dostal druhou šanci na život. Později ovšem přišla další rána: přišel o ruku. Navzdory okolnostem a všemu, čím si za svůj mladý život již musel projít, se ale nevzdává. Střední průmyslová škola (SPŠ) Žďár nad Sázavou, kam mladík dochází, a tamní Oblastní charita nyní vybírají finance na sportovní protézu, která by Alexovi výrazně ulevila. Zapojit do pomoci se může každý.

Vyšší plat? Šťastnější lidi činí laskavost, líčí experti. Radí, jak získat „příval radosti“

U příležitosti Mezinárodního dne štěstí, který každoročně připadá na 20. března, vyšla globální analýza vztahující se k tomuto tématu. Její autoři v ní například upozornili na to, že v posledním měsíci udělalo 70 procent světové populace alespoň jeden laskavý skutek. Doprovodné studie navíc poukazují na fakt, že daleko větší radost mají lidé z činů, při nichž myslí na druhé než na sebe. Peníze jdou přitom stranou. Experti pak lidem radí způsoby, kterými laskavé činy konat, aby z nich získali „příval radosti“.

Příprava na přijímačky: Jak zmírnit stres? Významnou roli mají rodiče, líčí experti a radí

Již 11. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s myšlenkou na budoucnost – čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Vedle obav z testových otázek mohou dětem situaci zhoršovat i sami rodiče, například přehnanými obavami nebo očekáváním. Významný vliv na úspěch má pak i schopnost dítěte zvládnout stres. Jak se na velký den ideálně připravit? Na to odpovídají psychologové.

Pohybem proti roztroušené skleróze. Pacienti budou sportovat celý týden, přidat se může každý

Kruhové tréninky, taiči nebo běh – tyto a řadu dalších fyzických aktivit si letos vyzkoušejí lidé s roztroušenou sklerózou (RS). Připojí se k nim jejich blízcí, lékaři a terapeuti. Tradiční akce MaRS se letos mění z původně 24hodinového maratonu na Týden pohybu pro RS. Startuje v pondělí 24. března a trvá až do soboty 29. března. Zájemci si budou moct zacvičit ve třech desítkách měst po celé republice. Smyslem akce je nejen podpořit pacienty v jejich boji s nemocí, ale také upozornit na zásadní roli pravidelného pohybu v léčbě nemoci.

Nekončící extrémní únava i mozková mlha. Neviditelná nemoc, na kterou neexistuje lék

Únava je běžnou součástí života. Pokud se však objevuje bez zjevné příčiny, neodezní ani po pořádném odpočinku a trvá déle než 6 měsíců, může se jednat o vážnější problém. Až 50 tisíc lidí v České republice může trpět chronickým únavovým syndromem – nemocí, o které se téměř nemluví, přestože zásadně ovlivňuje životy pacientů.

Vyděšené kotě na tři týdny uvízlo na nadjezdu. Po záchraně lidé plakali štěstím, popsali svědci

Minimálně tři týdny lidé v centru Las Vegas se zoufalstvím sledovali malé kotě, které uvízlo na nadjezdu. Když se ho hasiči snažili zachránit, vždy jim uteklo a schovalo se. Zpět do bezpečí se kocourka, který dostal jméno Helix, podařilo dostat až díky skupině Amor Peludo a zaměstnancům společnosti Helix Electric. Podle koordinátorky akce přihlížející ženy plakaly štěstím. Jeden ze zachránců nyní zvažuje adopci.

Po odpojení poloviny mozku měl být z Lukáška ležák. Dnes chodí, maminka však prosí o pomoc

Dnes devítiletý Lukášek se narodil jako zdravé miminko, alespoň to si jeho rodiče mysleli. Ve dvou měsících se u něj však začaly projevovat těžké epileptické záchvaty, načež vyšetření odhalilo, že pravá polovina mozku je „zcela zničená“. „Jako kdyby tam nic nebylo,“ vzpomínala maminka Lenka pro CNN Prima NEWS. Lékaři se proto rozhodli pro odpojení poškozené poloviny mozku a zavedení shuntu. Z chlapce měl být doživotní „ležák“, dnes však díky speciálním ortézám chodí. Jejich pořízení je však velmi nákladné, a tak maminka prosí o pomoc.