CNN Prima News podpora

podpora

Výpis příspěvků ke štítku „podpora“

Kruté chvíle „horala“ Vaška: Svádí boj s nádorem mozku, přišel o otce a naděje stojí miliony

Dvojnásobný otec a milovník hor Vašek si až do loňského července užíval života plnými doušky. Vše ale změnila drastická diagnóza: nádor na mozku, konkrétně glioblastom IV. stupně. Za necelý rok Vašek podstoupil radioterapie, chemoterapie a čtyři operace. Právě v době, kdy se v nemocnici zotavoval ze druhého zákroku, mu po těžké mozkové příhodě zemřel otec. Navzdory veškerým ranám se Vašek ani jeho rodina nevzdávají. Existuje totiž terapie, díky níž by se šance na přežití zvýšila i o několik let – je však nesmírně nákladná. Z toho důvodu vznikla na platformě Donio sbírka.

Když je prosperita víc než štěstí: Jak si stojíte? Stačí si položit 12 jednoduchých otázek

Existuje štěstí, a pak je tu prosperita. Jak odhalil nejnovější výzkum, mít jedno neznamená vždy mít i to druhé. Prosperita, která je hodnocena na základě řady hledisek, včetně finančního zabezpečení či smyslu života, naznačuje, že žijete dobrý život – a podle posledních dat je dokonce důležitější než individuální štěstí. Z nedávného zjištění vědců navíc vyplývá, že si v této oblasti nejhůře vedou mladí. Jak „prosperujete“ vy? Položte si dvanáct základních otázek.

Po porodu přišla úzkost, výčitky a pláč, vzpomíná Kateřina. Za slzy ji v nemocnici kritizovali

Příchod prvního potomka na svět Kateřině z Liberecka před sedmi lety nevyšel podle plánu. Kvůli komplikacím musela podstoupit akutní císařský řez, přičemž měla pocit, že selhala. Mladou ženu pohltily výčitky a po šestinedělí ji doprovázel pláč. V nemocnici pochopení nenašla, personál ji za slzy kritizoval. Až později zjistila, že trpí poporodní úzkostí. Ta navíc není tak neobvyklá, jak by si lidé mohli myslet. Pocity smutku a úzkosti po porodu zažívá až 80 procent žen.

Tříletý Ondra se nenají, pocit hladu a žízně takřka nezná. Vše může změnit speciální terapie

Tříletý Ondra se narodil s předpokladem zdravého dítěte, od příchodu na svět se však neuměl přisát ani pít z lahve, navíc neustále zvracel. Dnes drobný chlapeček žije s PEGem, tedy s hadičkou, kterou je přes břišní stěnu přímo krmen do žaludku. Sám se nenají ani nenapije, pocit žízně a hladu u něj takřka vymizel. To by však mohla změnit speciální terapie v Rakousku, kterou však pojišťovna nehradí. Rodiče proto založili sbírku na platformě Donio.

„Sleva“ za dětský tábor: Pojišťovny nabízí příspěvek, výše se ale liší. Jak o něj zažádat?

Každoročně tisíce dětí tráví týden až čtrnáct dní na letních táborech. Ceny jednotlivých pobytů se různí, některé navíc každý rok lehce zdražují. Část z uhrazených peněz však rodiče mohou získat zpět, a to díky příspěvku od své zdravotní pojišťovny. Jeho výše se ale u každé instituce liší. Jak a kdy o něj zažádat?

Eliška v MHD trpí záchvaty, ohrožuje sebe i druhé. Auto dosloužilo, na nové vznikla sbírka

Eliška je třináctiletá slečna, které bylo diagnostikováno středně těžké mentální postižení, autismus a ADHD. Skutečnou výzvou pro ni je cestování MHD. Všední zvuky, pohyby i světla, která jsou pro ostatní běžnou záležitostí, u Elišky vyvolávají úzkostné stavy a záchvaty, při nichž může ublížit sobě i mamince Michaele. Řešením bylo vlastní auto, to však po 20 letech dosloužilo. Maminka samoživitelka se proto nyní obrací s žádostí o pomoc na druhé – na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

Pořád věřím, že dobro je, vzkazuje Soukalová. Žádá o pomoc pro „80milionového“ Willíka

S „malou prosbou“ se na své sledující na sociálních sítích obrátila bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová. „Nedávno mnou silně zarezonoval příběh jednoho malého chlapečka,“ líčí populární sportovkyně ve videích. Jedná se o malého Willíka, jehož příběh redakce CNN Prima NEWS přinesla již na začátku dubna. Rodina chlapce s Duchennovou svalovou dystrofií potřebuje vybrat zhruba 80 milionů korun na genovou terapii v USA. Do pomoci se zapojily i další osobnosti, podpořit rodinu však může každý.

Kačenku srazila dodávka, v kómatu byla tři měsíce. Život si vybojovala, teď potřebuje pomoc

Kačence bylo teprve devět let, když se jí 17. října 2022 obrátil život vzhůru nohama. Cestou ze školy dívenku srazila dodávka a dlouho bojovala o život. Dnes se již 12letá slečna znovu učí jíst, mluvit a pohybovat se. Každodenní rehabilitace jsou pro ni klíčové, zároveň však nejsou vždy plně hrazené. Pomoci Kačence se rozhodl nadační fond Nezávodím-Pomáhám a Linda Tekeliová. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

Současné sociální dávky nahradí jedna. Senát schválil i novou podporu studentů s dětmi

Aktualizováno

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, více se bude zohledňovat jejich majetek. Studenti a studentky vyšších odborných a vysokých škol s malými dětmi pravděpodobně budou moci získat od státu novou dávku na jejich hlídání ve výši třetiny minimální mzdy. Vysokoškoláci z chudších rodin budou mít nárok na další novou státní podporu v podobě příspěvku na studium. Změny ve středu schválil Senát.

CNN: Trump za 100 dní v úřadě dovedl USA na pokraj krize. V nejistotě nechává i své příznivce

Výrazné snížení cen, které sliboval po výhře americký prezident Donald Trump, se na pultech obchodů dosud nekoná. Šéf Bílého domu se naopak vydal ve svém celním boji cestou, která s největší pravděpodobností postaví amerického spotřebitele před další zdražení, uvádí analýza CNN. Z hlediska hodnocení prvních 100 dní v úřadě utrpěla popularita současného prezidenta historický pokles. Trump podle analýzy přivedl USA na pokraj krize a nadále riskuje jejich ekonomickou reputaci ve světě.

Rezignovali na život, aby se „24/7“ starali o blízké na ventilátoru. Jak pečující podpořit?

Nestíhají žít – starají se o nemocné blízké na domácí umělé plicní ventilaci (DUPV). Nikdy nekončící péče vyčerpává jejich síly a bere možnost vést svůj vlastní život. Právě z toho důvodu spustila nezisková organizace Dech života nový projekt s názvem „Nestíhám žít, pečuji 24/7“, jehož cílem je těmto pečujícím pomoci a dát jim šanci alespoň na chvíli vypnout a „dobít baterky“. Zapojit se může každý.

Jako jediná v Česku trpí vzácným syndromem. Malá Millinka i tak dělá pokroky, vznikla sbírka

Na světě je známo odhadem 40 případů pacientů se syndromem Cebalid, a jedním z nich je i Millinka. Dnes čtyřletá bojovnice je navíc jedinou Češkou s tímto vzácným genetickým onemocněním. Syndrom ovlivňuje sluch, zrak, řeč, svalový tonus i psychomotorický vývoj. Navzdory predikcím lékařů, že Millinka nebude chodit, dnes díky denním rehabilitacím dělá pokroky. Maminka však na péči o dceru s její sestřičkou zůstala sama a bez auta. Ve sbírce na platformě Znesnáze proto nyní žádá druhé o pomoc.