CNN Prima News podpora

podpora

Výpis příspěvků ke štítku „podpora“

Boj s časem i agresivním nádorem mozku: Naději Svátě dává nová léčba, děti prosí o pomoc

Dnes 56letá Sváťa je maminkou dvou dětí, která od června bojuje s nejagresivnějším a nejzhoubnějším nádorem mozku. Za tu dobu prodělala několik operací, neúspěšné chemoterapie i radioterapie. Naději představuje jediná možnost léčby v Česku, kterou však nehradí zdravotní pojišťovna. Děti proto na platformě Znesnáze založili sbírku. Pomoc však potřebují sehnat co nejdříve, bojují proti času, který jim stanovuje velmi špatná prognóza nemoci.

Po zlých časech našla 15letá Leah oporu a lásku. Blízcí jí chtějí splnit sny, prosí o pomoc

Do péče Renaty se dnes patnáctiletá Leah dostala poté, co si prožila těžké chvíle ve své vlastní rodině. Dívka dokonce letos v létě skončila v psychiatrické léčebně. Před umístěním do dětského domova ji nakonec uchránili ti, u nichž našla oporu a lásku. Jedná se však o dočasnou péči, kdy blízcí zatím nemají nárok na příspěvky. Přesto by Leah rádi splnili sny. Z toho důvodu vznikla na platformě Znesnáze sbírka.

Přes 88 milionů pro oběti střelce na FF UK a emotivní vzkaz. Kde solidarita dosud pomohla?

Těsně před Štědrým dnem si Česká republika připomene první výročí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Osudné chvíle, které měly za následek smrt čtrnácti lidí a více než dvou desítek zraněných, zároveň dokázaly celou společnost semknout. Na pomoc pozůstalým a obětem se vybralo přes 88 milionů korun a přes 50 z nich již bylo vyplaceno. Na co byly finance konkrétně využity a jak solidarita lidí zasáhla pozůstalé prvních obětí střelce v Klánovickém lese, přibližuje platforma Znesnáze.

Před čtvrtými narozeninami si Elenka vyslechla krutou diagnózu. Boj nevzdává, vznikla sbírka

Elenka je čtyřletá bojovnice, která si těsně před svými posledními narozeninami vyslechla, že trpí akutní lymfoblastickou leukémií. Od osudného dne podstupuje náročnou léčbu, při níž je její největší oporou její maminka. Navzdory nemoci je dívenka usměvavá a těší se na moment, až bude zdravá. Na pomoc rodině vznikla na platformě Donio sbírka, která má za cíl vybrat dostatek financí na úhradu všeho potřebného, co Elenka potřebuje ke každodennímu životu.

PŘEHLEDNĚ: Dárky, které potěší nejen vaše blízké. Jak na Vánoce věnovat dvojí radost?

Čím pod stromeček obdarovat svého partnera, rodiče nebo kamarády? Otázka, která s blížícími se Vánocemi trápí nespočet lidí. V obchodech i na internetu si mohou vybrat z tisíců dárků, co ale pořídit takový, který udělá radost hned několikrát? V České republice funguje řada projektů, které mají za cíl podpořit ty nejvíce potřebné: osamělé děti, samoživitele, seniory, nemocné či zvířata v nouzi. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehledné tipy na dárky, které vykouzlí úsměv na rtech nejen blízkým, ale i zcela neznámým lidem. A to nejen na Vánoce.

Psychické obtíže v Česku? Experti hlásí enormní nárůst počtu pacientů, nejvíce je trápí úzkost

Česká asociace pro psychoterapii (ČAP) upozorňuje na nízkou dostupnost psychoterapie v Česku, přestože poptávka po ní stále roste. Z aktuálního průzkumu asociace vyplynulo, že významný nárůst zájemců hlásí až 79 procent expertů. Nejvíce je psychoterapie poskytována v soukromém sektoru. Ve státním – tam pomoc hradí zdravotní pojišťovny – se klienti musí připravit na dlouhé čekací lhůty. V oblasti psychických obtíží Čechy nejvíce trápí úzkost, a to ve všech věkových kategoriích. Proč tomu tak je?

Hádka o výdejní boxy: Vymkly se z rukou, zní od člena Zelených. Ozvali se Hraba či Nacher

Další věc, která se vymkla z rukou, jak typické pro tuto zemi. Tímto prohlášením na adresu samoobslužných výdejních boxů Filip Lachmann, sociolog a člen Strany zelených, rozpoutal na sociálních sítích vášnivou debatu. Své prohlášení směřoval zejména k absenci regulací těchto boxů – s ohledem na jejich vzhled, ekologii či nepraktické umístění. Poslanec Patrik Nacher (ANO) osočil Lachmanna z „brblání“. Posměšně reagoval i senátor Zdeněk Hraba (ODS). O svůj názor se podělily také desítky uživatelů, přičemž někteří dávají Lachmannovi za pravdu.

Objev českých vědců může pomoci Oliverkovi a tisícům dalších. Od léčby je však dělí miliony

Čeští vědci stojí před dalším milníkem, který by mohl znamenat zásadní změnu v léčbě vzácných genetických onemocnění. V rámci výzkumu Angelmanova syndromu navrhli terapeutický postup, který může pomoci stovkám tisícům pacientů po celém světě. Aby však mohl výzkum pokračovat a v budoucnu pomoci potřebným, je nutné získat 22 milionů korun. Částka je nyní cílem veřejné sbírky, kterou organizuje rodina malého bojovníka Olivera, která stála na počátku celého projektu.

Nejčastější úrazy v Česku: U dětí pády z postele, pro seniory je problém i banální zlomenina

Konec roku mají lidé spojený nejen s Vánocemi a svátky, ale také s riziky, které na ně zejména venku číhají. Řeč je o úrazech, k nimž dochází především na náledí. Obecně je v Česku úraz nejčastěji pojišťovanou událostí. V naprosté většině za nejrůznější zranění ve všech věkových kategoriích mohou pády: ať už jako u dětí z postele, při sportovních činnostech nebo na kluzkém povrchu. Jak jim předcházet, proč by si senioři měli budovat vlastní „sociální síť“ a existuje ideální pojistka? Na to odpovídali odborníci.

Češi se stávají „otroky nikotinu“ už v mládí. Při odvykání pak kuřáci dělají zásadní chybu

Polovina Čechů ve věku od 15 do 24 let podléhá zlozvyku ve formě užívání nikotinu. Roste přitom počet mladých, kteří vyhledávají alternativní formy kouření, jako jsou elektronické cigarety na bázi zahřívaného tabáku nebo ochucených liquidů. Vyplývá to z výsledků šetření o užívání tabáku a alkoholu v České republice (NAUTA), které uveřejňuje Státní zdravotní ústav. U příležitosti Mezinárodního nekuřáckého dne – který připadl na 21. listopad – experti připomněli rizika a odhalili, jak je možné s tímto zlozvykem definitivně skoncovat.

Hanička žije s epilepsií a mentální poruchou, vyžaduje celodenní péči. Rodina prosí o pomoc

Že něco není s Haničkou v pořádku, zjistila rodina v jejích devíti měsících. Konkrétně vše začalo epilepsií. Dnes devítiletá holčička bojuje nejen se zmíněnou nemocí, ale také s těžkou mentální poruchou spojenou s agresivitou a obezitou. Její stav vyžaduje celodenní péči. Rodiče Haničku dopravují do speciální školy a k lékařům, život by jim výrazně ulehčilo auto. Proto na platformě Znesnáze21 vznikla sbírka.

Vstříc přijíždějícímu vlaku čekala na smrt. Strojvůdce Charlottu vyslechl, dnes jsou svoji

Bylo letní odpoledne roku 2019, když se zdravotní sestra Charlotte Layová rozhodla ukončit svůj život. Vyrazila na koleje poblíž železniční stanice v hrabství West Yorkshire a vyčkávala. Přijíždějící vlak ji však neusmrtil. Z kolosu vystoupil strojvůdce Dave, který k ní přistoupil, představil se a nabídl jí, že ji vyslechne do doby, než se její stav zlepší. Pouhá laskavost Charlottě tehdy zachránila život. Zachránci chtěla poděkovat, pátrala po něm – a úspěšně. Pouto, které si na kolejích vytvořili, se rozrostlo ve vztah a v roce 2022 v manželství. Dnes jsou hrdými rodiči tří dětí. O svůj příběh se teď podělili s médii.