Vedoucí představitelé neuznané separatistické republiky Podněstří přijali ve středu rezoluci kritizující moldavské úřady a žádající ruský parlament o ochranu před tlakem Kišiněva. Informoval o tom moldavský web Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Moldavský kabinet předtím zasedání separatistů označil za podvod.
Rezoluci přijali takzvaní „volení představitelé na všech úrovních“, které svolal prezident samozvaného útvaru Vadim Krasnoselskij. Několik bodů z dokumentu, včetně toho, který požaduje po obou komorách ruského parlamentu „ochranná opatření“ pro region, na Telegramu zveřejnil Sputnik Moldova, který má do Podněstří přístup, píše RFE/RL.
ČTĚTE TAKÉ: Stačí jediná chyba Rusů a přijde tvrdý trest. CNN ukázala, jak funguje tajná zbraň Ukrajinců
Z dokumentu mimo jiné vyplývá, že sjezd se rozhodl obrátit na generálního tajemníka OSN, Evropský parlament, Společenství nezávislých států (SNS) sdružující postsovětské země i na další skupiny, aby požádali moldavské úřady o zastavení „ekonomické války“ proti regionu a o návrat k řádnému dialogu s Tiraspolem.
Moldavské úřady na začátku tohoto roku zavedly celní předpisy, podle kterých musí firmy v separatistickém regionu odvádět dovozní clo do moldavského rozpočtu. Rozhodnutí v Podněstří vyvolalo protesty, které vyvrcholily středečním sjezdem, píše RFE/RL.
„Na Podněstří je vyvíjen společenský a ekonomický tlak, který je v přímém rozporu s evropskými zásadami a přístupy k ochraně lidských práv a k volnému obchodu,“ uvádí se podle agentury Reuters v textu rezoluce.
„Jedná se o propagandistickou akci, past, která si nezaslouží pozornost zahraničních novinářů ani senzační titulky ve zpravodajství,“ řekl před přijetím textu na adresu zasedání mluvčí moldavské vlády Daniel Voda.
V minulosti Podněstří žádalo o připojení k Rusku
Jediným zajímavým bodem celé rezoluce je podle bývalého náměstka moldavského premiéra zodpovědného za reintegraci Alexandra Flenche žádost o „ochranná opatření“ směřovaná k Rusku.
„I tak jde ale o mnohem umírněnější vzkaz v porovnání s tím, který přednesl podobný kongres v roce 2006 – tehdy žádali o uznání Podněstří jako samostatného státu,“ uvedl Flenchea. Vedení v Tiraspolu podle něj své požadavky zmírnilo za situace, „kdy se půlka světa spojila proti Rusku“ kvůli jeho invazi na Ukrajinu.
RFE/RL upozornila, že před středeční schůzí panovaly obavy, že Podněstří požádá o připojení k Rusku, které by o den později schválil ruský prezident Vladimir Putin. Ten ve čtvrtek vystoupí s každoročním projevem o stavu země před ruským parlamentem.
Mezinárodně neuznané Podněstří má zhruba 470 tisíc obyvatel a leží na hranici s jihozápadní Ukrajinou nedaleko černomořského přístavu Oděsa. Od Moldavska se odtrhlo po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let, když separatisty aktivně podpořili ruští vojáci. Dodnes je v regionu rozmístěno asi 1 500 ruských vojáků, které Moskva označuje za příslušníky mírových jednotek.
MOHLI JSTE PŔEHLÉDNOUT: Výhra Ruska by nás přišla draho. Náklady na obranu NATO by vzrostly až třikrát, varoval Žáček