Vedoucí představitelé neuznané separatistické republiky Podněstří přijali ve středu rezoluci kritizující moldavské úřady a žádající ruský parlament o ochranu před tlakem Kišiněva. Informoval o tom moldavský web Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Moldavský kabinet předtím zasedání separatistů označil za podvod.
Rezoluci přijali takzvaní „volení představitelé na všech úrovních“, které svolal prezident samozvaného útvaru Vadim Krasnoselskij. Několik bodů z dokumentu, včetně toho, který požaduje po obou komorách ruského parlamentu „ochranná opatření“ pro region, na Telegramu zveřejnil Sputnik Moldova, který má do Podněstří přístup, píše RFE/RL.
ČTĚTE TAKÉ: Stačí jediná chyba Rusů a přijde tvrdý trest. CNN ukázala, jak funguje tajná zbraň Ukrajinců
Z dokumentu mimo jiné vyplývá, že sjezd se rozhodl obrátit na generálního tajemníka OSN, Evropský parlament, Společenství nezávislých států (SNS) sdružující postsovětské země i na další skupiny, aby požádali moldavské úřady o zastavení „ekonomické války“ proti regionu a o návrat k řádnému dialogu s Tiraspolem.
Z mladé baletky je nový postrach Ruska. Putin se mění ve vystrašeného diktátora, píše expertka
Ruské úřady v únoru zatkly Ksenii Karelinovou, bývalou baletku s ruským i americkým občanstvím. Podle komentáře Fridy Ghitisové publikovaném na webu CNN to ukazuje, že z Vladimira Putina se stal vystrašený diktátor, v jehož zemi nejsou vítáni žádní cizinci ze Západu. Moskva si navíc pro své nepřátele údajně chodí i do zahraničí.
Moldavské úřady na začátku tohoto roku zavedly celní předpisy, podle kterých musí firmy v separatistickém regionu odvádět dovozní clo do moldavského rozpočtu. Rozhodnutí v Podněstří vyvolalo protesty, které vyvrcholily středečním sjezdem, píše RFE/RL.
„Na Podněstří je vyvíjen společenský a ekonomický tlak, který je v přímém rozporu s evropskými zásadami a přístupy k ochraně lidských práv a k volnému obchodu,“ uvádí se podle agentury Reuters v textu rezoluce.
„Jedná se o propagandistickou akci, past, která si nezaslouží pozornost zahraničních novinářů ani senzační titulky ve zpravodajství,“ řekl před přijetím textu na adresu zasedání mluvčí moldavské vlády Daniel Voda.
V minulosti Podněstří žádalo o připojení k Rusku
Jediným zajímavým bodem celé rezoluce je podle bývalého náměstka moldavského premiéra zodpovědného za reintegraci Alexandra Flenche žádost o „ochranná opatření“ směřovaná k Rusku.
Rusko se chlubí první zničenou „obrněnou bestií“ z USA. Hoří stejně jako vše ostatní, vzkázalo
Zničili jsme první americký bitevní tank M1A1 Abrams, chlubí se vedení ruských sil bez dalších podrobností. Na sociálních sítích se vzápětí objevila fotografie hořícího vraku jednoho z nejobávanějších bojových strojů z USA. Zda přežila osádka tanku, není zřejmé. Okolnosti zničeného stroje nelze nezávisle ověřit, stejně tak není zřejmé, z jaké doby je zveřejněný snímek. Není to první stroj ze západních skladů, který padl za oběť ruským okupantům.
„I tak jde ale o mnohem umírněnější vzkaz v porovnání s tím, který přednesl podobný kongres v roce 2006 – tehdy žádali o uznání Podněstří jako samostatného státu,“ uvedl Flenchea. Vedení v Tiraspolu podle něj své požadavky zmírnilo za situace, „kdy se půlka světa spojila proti Rusku“ kvůli jeho invazi na Ukrajinu.
RFE/RL upozornila, že před středeční schůzí panovaly obavy, že Podněstří požádá o připojení k Rusku, které by o den později schválil ruský prezident Vladimir Putin. Ten ve čtvrtek vystoupí s každoročním projevem o stavu země před ruským parlamentem.
Mezinárodně neuznané Podněstří má zhruba 470 tisíc obyvatel a leží na hranici s jihozápadní Ukrajinou nedaleko černomořského přístavu Oděsa. Od Moldavska se odtrhlo po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let, když separatisty aktivně podpořili ruští vojáci. Dodnes je v regionu rozmístěno asi 1 500 ruských vojáků, které Moskva označuje za příslušníky mírových jednotek.
MOHLI JSTE PŔEHLÉDNOUT: Výhra Ruska by nás přišla draho. Náklady na obranu NATO by vzrostly až třikrát, varoval Žáček