Zhruba třetina Čechů čeká, že konflikt Ruska a Ukrajiny skončí kompromisem. Vítězství Ukrajiny předpokládá 13 procent lidí, vítězství Ruska 15 procent. Na sousedním Slovensku očekává vítězství Ukrajiny 11 procent dotázaných, podle 18 procent Slováků pak zvítězí Rusko. Uprchlíky z Ukrajiny vnímá 35 procent Čechů jako hrozbu. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.
Statistici průzkum porovnali s lednovou studií ECFR, která se uskutečnila ve 12 dalších evropských zemích. Zjistili, že Češi jsou ohledně vítězství Ukrajiny čtvrtým nejoptimističtějším národem ze zkoumaných zemí. V Polsku, Švédsku a Portugalsku věří ve vítězství Ukrajinců shodně 17 procent lidí. Evropský průměr je deset procent, v případě vítězství Ruska je to 19 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Příležitost pro Rusko? Separatistická republika Podněstří ho žádá o ochranu před Moldavskem
„Zajímavostí je, že na Slovensku, v Česku a Polsku je nadprůměrný podíl obyvatel, kteří uvedli, že je vývoj konfliktu nezajímá,“ podotkli statistici. Na Slovensku vývoj války nezajímá sedm procent lidí, v Česku šest procent a v Polsku pět procent. Průměr v Evropě jsou tři procenta.
Z mladé baletky je nový postrach Ruska. Putin se mění ve vystrašeného diktátora, píše expertka
Ruské úřady v únoru zatkly Ksenii Karelinovou, bývalou baletku s ruským i americkým občanstvím. Podle komentáře Fridy Ghitisové publikovaném na webu CNN to ukazuje, že z Vladimira Putina se stal vystrašený diktátor, v jehož zemi nejsou vítáni žádní cizinci ze Západu. Moskva si navíc pro své nepřátele údajně chodí i do zahraničí.
Podle 38 procent Čechů by Evropa měla dál podporovat Ukrajinu v úsilí o získání celého okupovaného území zpět. Naopak 42 procent dotázaných soudí, že by Evropa měla vytvářet nátlak na Ukrajinu, aby přistoupila na vyjednávání o mírové dohodě s Ruskem. Česko se tímto postojem opět řadí na čtvrtou pozici za Švédsko, Portugalsko a Polsko. „Oproti třem zmiňovaným zemím se ale významně více Čechů kloní k podpoře mírových dohod, a to i ve srovnání se zeměmi, kde je celková podpora Ukrajiny menší. Příkladem je Francie, kde nižší procento obyvatel zastává mírové řešení ukrajinského konfliktu, ale zároveň jsou Francouzi menšími podporovateli Ukrajiny,“ uvedla agentura.
Ve srovnání s Českem je na Slovensku podpora Ukrajiny nižší. Necelá čtvrtina Slováků zastává názor, že by Evropa měla pokračovat ve svém úsilí podporovat Ukrajinu. Tento postoj je srovnatelný s míněním obyvatel Rakouska nebo Rumunska.
Jako hrozbu vnímá ukrajinské uprchlíky 35 procent Čechů, jako příležitost naopak 31 procent lidí. Na Slovensku zastává 30 procent veřejnosti názor, že uprchlíci jsou hrozba, čtvrtina je vidí jako příležitost. „Ve srovnání 14 zkoumaných zemí patří Česko i Slovensko mezi státy, v nichž vnímá ukrajinské uprchlíky jako hrozbu nadprůměrný podíl obyvatel. Mezinárodní srovnání rovněž ukazuje, že negativní vnímání uprchlíků z Ukrajiny je významně vyšší ve východní části Evropy,“ sdělili statistici.
Pokud by USA omezily svou pomoc Ukrajině, podle 26 procent Čechů by naopak měla Evropa zvýšit podporu v maximální možné míře. Opačný názor má 37 procent dotázaných. Na Slovensku by pro následování USA a omezení pomoci Ukrajině bylo 46 procent lidí. Vyšší podíl už byl pouze v Maďarsku, a to 54 procent.
VIDEO: Stačí jediná chyba Rusů a přijde tvrdý trest. CNN ukázala, jak funguje tajná zbraň Ukrajinců