reklama

Čekají nás drahé Vánoce i nedostatek zboží. Kdy a jak chytře nakupovat pod stromeček?

Letošní Vánoce budou jedny z nejdražších za poslední roky. Jak upozornil ekonom Pavel Peterka, nepůjde jen o ceny dárků, ale také o ceny energií, jídla a všeho, co je s nejpopulárnějším svátkem roku spojené. V pořadu Nový den proto poradil, jak se stavět k poukazům nebo půjčkám.

reklama

Oproti loňskému roku si v některých segmentech připlatíme i o deset procent. Podle ekonoma Pavla Peterky podraží prakticky vše. Dárky, ale i jídlo, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Zrovna tak nás vyjde dráž třeba cesta za příbuznými.

„Bude dražší maso, ovoce, zelenina, máslo, exotické plodiny, podraží alkohol a tabák. Zdraží i oblíbená kosmetika –⁠ jako třeba parfémy. Vše bude dražší,“ upozornil v pořadu Nový den ekonom.

To samozřejmě dopadá nejvíce na ty, kteří nemají naspořeno. „Není to ale jejich chyba, může za to vývoj globální situace,“ vysvětlil Peterka. Jenže mnozí se přesto nechtějí omezovat nebo si na Vánoce něco odepřít.

„Rozumím, že je to těžké. Řada spotřebitelů půjde cestou úvěru, i tam ale rostou úroky. Znovu zdraží i riziková přirážka, která se projeví kvůli obavám z akcelerace pandemie,“ předjímá ekonom.

On sám by proto úvěry na dárky nedoporučoval. „Lehko se říká, že půjčovat na okamžitou spotřebu, která není nutná, nelze doporučit. Rozumím tomu, že je těžké to vysvětlit dětem, které se na Vánoce těší,“ varoval s tím, že pokud někdo o půjčce uvažuje, měl by si alespoň důkladně prostudovat její podmínky.

Další komplikací může být pro Čechy i fakt, že některé zboží vůbec nebude k dostání. „Kvůli nedostatkům mikročipů nebude k dostání některá elektronika nebo spotřebiče. Třeba na myčku se může čekat i rok,“ varoval.

Lidé tak mohou využít poukázek. Ať už z důvodu nedostatku zboží, nebo zhoršující se pandemie. „Lze předpokládat, že postupem času dojde k omezení poskytování služeb. Poukázka „na lepší časy“ se může využít v momentě, kdy se pandemii podaří zkrotit,“ poznamenal.

A kdy je podle experta nejlepší doba na nákup dárků? „Ideální bylo léto letošního roku. Kdo doteď nenakoupil, doporučil bych začít teď. Nejen kvůli zásobám, ale i kvůli tomu, že velká část zboží se bude nakupovat on-line. Dopravci budou pod velkým tlakem,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama