Čekají nás drahé Vánoce i nedostatek zboží. Kdy a jak chytře nakupovat pod stromeček?

Rozhovor s ekonomem Peterkou

Letošní Vánoce budou jedny z nejdražších za poslední roky. Jak upozornil ekonom Pavel Peterka, nepůjde jen o ceny dárků, ale také o ceny energií, jídla a všeho, co je s nejpopulárnějším svátkem roku spojené. V pořadu Nový den proto poradil, jak se stavět k poukazům nebo půjčkám.

Oproti loňskému roku si v některých segmentech připlatíme i o deset procent. Podle ekonoma Pavla Peterky podraží prakticky vše. Dárky, ale i jídlo, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Zrovna tak nás vyjde dráž třeba cesta za příbuznými.

„Bude dražší maso, ovoce, zelenina, máslo, exotické plodiny, podraží alkohol a tabák. Zdraží i oblíbená kosmetika –⁠ jako třeba parfémy. Vše bude dražší,“ upozornil v pořadu Nový den ekonom.

To samozřejmě dopadá nejvíce na ty, kteří nemají naspořeno. „Není to ale jejich chyba, může za to vývoj globální situace,“ vysvětlil Peterka. Jenže mnozí se přesto nechtějí omezovat nebo si na Vánoce něco odepřít.

„Rozumím, že je to těžké. Řada spotřebitelů půjde cestou úvěru, i tam ale rostou úroky. Znovu zdraží i riziková přirážka, která se projeví kvůli obavám z akcelerace pandemie,“ předjímá ekonom.

On sám by proto úvěry na dárky nedoporučoval. „Lehko se říká, že půjčovat na okamžitou spotřebu, která není nutná, nelze doporučit. Rozumím tomu, že je těžké to vysvětlit dětem, které se na Vánoce těší,“ varoval s tím, že pokud někdo o půjčce uvažuje, měl by si alespoň důkladně prostudovat její podmínky.

Další komplikací může být pro Čechy i fakt, že některé zboží vůbec nebude k dostání. „Kvůli nedostatkům mikročipů nebude k dostání některá elektronika nebo spotřebiče. Třeba na myčku se může čekat i rok,“ varoval.

Lidé tak mohou využít poukázek. Ať už z důvodu nedostatku zboží, nebo zhoršující se pandemie. „Lze předpokládat, že postupem času dojde k omezení poskytování služeb. Poukázka „na lepší časy“ se může využít v momentě, kdy se pandemii podaří zkrotit,“ poznamenal.

A kdy je podle experta nejlepší doba na nákup dárků? „Ideální bylo léto letošního roku. Kdo doteď nenakoupil, doporučil bych začít teď. Nejen kvůli zásobám, ale i kvůli tomu, že velká část zboží se bude nakupovat on-line. Dopravci budou pod velkým tlakem,“ dodal.

Tagy: