Na vánoční trhy jen s vakcínou. U našich sousedů oddělí očkované a neočkované plotem

Slavný vánoční trh Roncalli bude letos pro neočkované výrazně omezen

Německo a Rakousko utahují šrouby a neočkované čím dál více vytlačují z veřejného života. Některá města už oznámila, že pro lidi bez vakcíny výrazně omezí vánoční trhy. A například rakouský Amstetten je tam nepustí vůbec.

Slavnostní zahájení adventních trhů v dolnorakouském Amstettenu je naplánováno už na příští pátek. Ne všichni se ale na ně dostanou. „Máme jasná pravidla, která zajistí, že všichni návštěvníci budou splňovat 2G (genesen a geimpft, tedy v překladu uzdravený po prodělání nemoci a očkovaný, pozn. red.),“ řekl webu Kurier starosta města Christian Haberhauer.

Trhy na náměstí budou oplocené a vstup na ně bude kontrolovat ochranka. Do areálu pustí jen lidi, kteří budou mít náramek potvrzující bezinfekčnost. „Uděláme vše pro to, abychom našim hostům umožnili bezpečný advent v našem městě,“ dodal starosta. Neočkované tak čekají v Dolním Rakousku těžké časy. Kvůli zhoršující se situaci navrhuje ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein pro tuto spolkovou zemi a Salcbursko jakýsi lockdown pro lidi bez vakcíny. Definitivní rozhodnutí má padnout v pátek.

Omezení vánočních trhů pro neočkované se ale netýká jen Rakouska. S přísnými pravidly přišel i německý Hamburk. Tam se sice neočkovaní na historický trh Roncalli na náměstí Rathausmarkt dostanou, přijdou ale o jednu ze zásadních atrakcí, bez které si mnoho lidí nedokáže advent představit – svařené víno. Do gastro sekce se totiž opět dostanou jen ti, kteří splňují pravidlo 2G, informuje web deníku Bild.

Rekordní čísla v Rakousku i Německu

Také v Hamburku tak bude očkované a neočkované oddělovat plot a svařené víno, klobásy a další adventní pochutiny zůstanou přístupné pouze pro první jmenovanou skupinu.

Jak Německo, tak Rakousko se potýká s nárůstem nakažených koronavirem i pacientů v nemocnicích. U našich jižních sousedů přibylo za poslední den 11 975 nových případů, což je nejvyšší bilance od začátku epidemie. Rakouské ministerstvo zdravotnictví ve středu varovalo, že by jednotky intenzivní péče v nemocnicích mohly už za dva týdny narazit na systémově kritickou hranici. Také v Německu trhají čísla nakažených rekordy, za středu jich přibylo přes 50 000.

Tagy:
Německo Rakousko Hamburk očkování Vánoce kontrola plot vakcína vánoční trhy prodělání nemoci neočkovaní Amstetten