reklama

Na vánoční trhy jen s vakcínou. U našich sousedů oddělí očkované a neočkované plotem

Německo a Rakousko utahují šrouby a neočkované čím dál více vytlačují z veřejného života. Některá města už oznámila, že pro lidi bez vakcíny výrazně omezí vánoční trhy. A například rakouský Amstetten je tam nepustí vůbec.

reklama

Slavnostní zahájení adventních trhů v dolnorakouském Amstettenu je naplánováno už na příští pátek. Ne všichni se ale na ně dostanou. „Máme jasná pravidla, která zajistí, že všichni návštěvníci budou splňovat 2G (genesen a geimpft, tedy v překladu uzdravený po prodělání nemoci a očkovaný, pozn. red.),“ řekl webu Kurier starosta města Christian Haberhauer.

Trhy na náměstí budou oplocené a vstup na ně bude kontrolovat ochranka. Do areálu pustí jen lidi, kteří budou mít náramek potvrzující bezinfekčnost. „Uděláme vše pro to, abychom našim hostům umožnili bezpečný advent v našem městě,“ dodal starosta. Neočkované tak čekají v Dolním Rakousku těžké časy. Kvůli zhoršující se situaci navrhuje ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein pro tuto spolkovou zemi a Salcbursko jakýsi lockdown pro lidi bez vakcíny. Definitivní rozhodnutí má padnout v pátek.

Omezení vánočních trhů pro neočkované se ale netýká jen Rakouska. S přísnými pravidly přišel i německý Hamburk. Tam se sice neočkovaní na historický trh Roncalli na náměstí Rathausmarkt dostanou, přijdou ale o jednu ze zásadních atrakcí, bez které si mnoho lidí nedokáže advent představit – svařené víno. Do gastro sekce se totiž opět dostanou jen ti, kteří splňují pravidlo 2G, informuje web deníku Bild.

Rekordní čísla v Rakousku i Německu

Také v Hamburku tak bude očkované a neočkované oddělovat plot a svařené víno, klobásy a další adventní pochutiny zůstanou přístupné pouze pro první jmenovanou skupinu.

Jak Německo, tak Rakousko se potýká s nárůstem nakažených koronavirem i pacientů v nemocnicích. U našich jižních sousedů přibylo za poslední den 11 975 nových případů, což je nejvyšší bilance od začátku epidemie. Rakouské ministerstvo zdravotnictví ve středu varovalo, že by jednotky intenzivní péče v nemocnicích mohly už za dva týdny narazit na systémově kritickou hranici. Také v Německu trhají čísla nakažených rekordy, za středu jich přibylo přes 50 000.

Tagy:
Německo Rakousko Hamburk očkování Vánoce kontrola plot vakcína vánoční trhy prodělání nemoci neočkovaní Amstetten

Hlavní zprávy

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama