reklama

Čekají nás nejdražší Vánoce v historii. Připlatíme si za stromečky, cukroví i dárky

Vánoční svátky se blíží a pro většinu z nás to znamená, že se blíží i předvánoční horečka. Odborníci se však shodují, že letošní Vánoce budou výrazně dražší než ty předešlé.

reklama

Velcí pěstitelé pomalu začínají chystat stromečky na předvánoční trh. Předtím je musí nechat takzvaně vydýchat. Letos se prý můžeme těšit na dostatek kvalitních stromků v dobré kondici. „Minulý týden už někteří lidé byli na plantáži vybírat, značili si stromečky, ale jinak samostatný prodej začne koncem listopadu,“ uvedl pěstitel stromků Jaroslav Batka.

Oproti loňsku si ale za stromky trochu připlatíme. „Bude to jenom v rámci desetikorun, já osobně budu zdražovat o 50 korun,“ doplnil.

Pěkný stromeček je pochopitelně nutné řádně ozdobit. Veškeré skleněné dekorace budou také o pár desítek korun dražší. „Letošní zdražování je hlavně o polotovarech, o převozu, dopravě a energiích,“ řekla obchodní zástupkyně výrobny vánočních dekorací Monika Pokorná.

Na vánoční stromek patří nejenom ozdoby, ale také světýlka. Proto se nabízí otázka, kolik při současných cenách energie zaplatíme za jeden den svícení. Pořídíme-li si pořádný velký strom, jeden den svícení vyjde zhruba na 11 korun, ovšem vystačíme-li si se stromečkem menším, jeden den vyjde na jednu korunu.

Logistická krize

Kromě stromečků podraží i samotné dárky. „Letošní Vánoce budou nejdražší v historii a také nejchudší. To z toho důvodu, že je vysoká inflace. Zároveň bude chabý sortiment z důvodu přepravní logistické krize,“ upřesnil ekonom Lukáš Kovanda. Jedním příkladem za všechny je hrozící nedostatek elektroniky napříč všemi kategoriemi. Může se proto stát, že elektronika nebude k mání anebo si za ni výrazně připlatíme. „Tablety třeba zdražují meziročně o 20 procent,“ doplnil.

Aby byl vánoční seznam kompletní, nesmíme opomenout ani cukroví. Kilové balení bude oproti loňsku o tři stovky dražší. Ceny všech důležitých ingrediencí totiž šplhají výrazně nahoru. „Každý týden jeden z dodavatelů volá, že různé suroviny zdražují,“ uvedl Lukáš Kopecký z Antonínova pekařství.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování
360°

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama