Denní přírůstky nově nakažených atakují 10 tisíc, nemocnice se plní a vláda zpřísňuje některá opatření. Odborníci se přou, zda nás v nejbližších týdnech čeká lockdown podobný tomu z jara nebo minulého podzimu. Někdo dává za horšící se situaci vinu politikům, jiní svými ostrými výroky míří na dezinformátory a lidi, kteří se nechtějí nechat očkovat. Vláda ale prý tvrdá opatření zatím neplánuje.
Ve středu přibylo 9 460 nových případů covidu, hospitalizovaných je 2 300, nejvíc od 5. května. Incidenční číslo stouplo na 419. Podle epidemiologa Romana Prymuly by se jistá opatření měla zpřísnit. „Nárůst je v současné době zdaleka nejvyšší. Hledá se cesta, jak situaci vyřešit, aniž by se musel zavádět nějaký velký lockdown,“ podotkl.
K úplnému lockdownu například o Vánocích prý nedojde. „Budou se ale muset udělat opatření, která omezí kontakty. Ať se to líbí, nebo nelíbí, je to nepochybně otázka restaurací a především barů, nočních klubů, masových akcí. Také se bude muset vyřešit situace ve školách, protože se ukazuje, že tak, jak je to nastaveno, to efektivní není,“ upozornil bývalý ministr zdravotnictví.
Lockdownu o Vánocích se ale bojí například evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Při těchto nárůstech se začnou do 14 dnů plnit nemocnice. Ačkoliv věřím, že vláda lockdown opravdu nechce, bude ho muset udělat, nebo si ho lidé zařídí sami. Nemocnice se přeplní. Nemůže za to virus, ale my,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.
Ludwig varuje před desítkami tisíc mrtvých
V úterý zemřelo poprvé od půlky května více než 30 lidí s covidem za jediný den. Podle datového analytika Petra Ludwiga mohou za špatná čísla dezinformátoři, kteří šíří lživá fakta o očkování.
„V následujícím půlroce zemře na následky delty+ dalších 10 až 15 tisíc lidí. To je ten nejnižší odhad, reálně to může být v nadúmrtích klidně až 30 tisíc. Chápu, že lidé už jsou těmi čísly otupělí, ale existuje někdo, koho to štve stejně jako mě? Budou to zase desítky tisíc příběhů, kde někdo ztratí svého partnera, maminku, tatínka, babičku, dědu,“ napsal na sociálních sítích.
Lidskému utrpení jsme se prý mohli vyhnout jedinou cestou. „Stačilo se očkovat jako v Portugalsku či Španělsku,“ upozornil na státy, které mají aktuálně jednu z největších proočkovaností na světě.
Jenže tentokrát za zemřelé nemůže podle Ludwiga jen vláda, ale všichni bojovníci proti vakcíně, hlavně pak dezinformátoři. „Nechali jsme, aby dezinformace, konspirační videa a lži otrávily lidské mysli. Drtivá většina lidí, se kterými jsem za poslední dny diskutoval o vakcíně, má plné zdi dezinformačních webů. Svobodu nám tedy nebere vakcína, ale dezinformace. Je to mor horší než covid,“ prozradil analytik.
Hořejší doufá, že lockdown už nebude
Na situaci v Česku se nedívá příliš optimisticky ani imunolog Václav Hořejší. „Můžeme se dostat do situace, že počty letošních infekcí se budou blížit tomu, co jsme zažili na jaře,“ uvedl na konci října pro CNN Prima NEWS. Zároveň ale odhadl, že počet vážných případů, hospitalizací a úmrtí bude několikanásobně nižší. A to proto, že velká část rizikové populace je chráněna očkováním nebo proděláním nemoci.
Přes všechny rostoucí ukazatele věří, že k lockdownům ani k zavírání škol už znovu nedojde. „Leda by opravdu došlo ke kritické situaci v nemocnicích,“ řekl imunolog. Hrozí ale omezení ostatní zdravotnické péče.
Diskusi o lockdownu odstartoval pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví, poslanec a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. „Nechci přijít o další Vánoce, další Velikonoce. Teď to tím ale smrdí. Pokud budeme mít do konce listopadu 15 až 20 tisíc pozitivních denně a pokud budeme mít podle nejpesimističtějších predikcí v nemocnicích a na JIP polovinu čísel z nejhorších loňských měsíců, skutečně hrozí, že na Vánoce budou zase zavřené obchody a všechno,“ zhodnotil situaci pro Echo24.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová ale na čtvrteční tiskové konferenci po jednání centrálního řídícího týmu ujistila, že lockdown není v aktuálních plánech ministerstva zdravotnictví.
„Už jsem několikrát zdůrazňovala, že jakékoliv lockdowny v tom plánu zaujímají místo, až když bychom došli k nouzovému stavu,“ uvedla Svrčinová. Predikce pro vánoční období podle ní takové nejsou. „Ale bude to vyžadovat součinnost všech občanů,“ pronesla. Lidé se mají jít očkovat, nosit roušky, dodržovat rozestupy a dezinfikovat si ruce.
„Pouze v případě, že by došlo k vyhlášení nouzového stavu, máme v plánu omezení poskytování služeb jedna osoba na jednu osobu a omezení počtu návštěvníků na hromadných akcí a podobně. Lockdown rozhodně v našich plánech nehraje žádnou roli,“ ubezpečila.
Podle dat resortu zdravotnictví se nemocnice nejvíce plní v Královéhradeckém kraji, kde mají volných jen 10 procent standardních lůžek s kyslíkem. Naopak nejlépe je na tom Plzeňský kraj se 33 procenty volných lůžek.