reklama

Celá Francie je kvůli islamismu v nebezpečí, napsal učitel. Dostal policejní ochranu

Francii loni šokoval případ Samuela Patyho, učitele z pařížského předměstí, který zemřel proto, že žáky nabádal ke svobodě projevu. Nyní se do problémů dostal učitel filozofie Didier Lemaire, také z pařížského předměstí, který se Patyho zastal s tím, že jeho město i celá Francie je kvůli islamismu v nebezpečí. Výsledkem bylo, že dostal policejní ochranu.

reklama

Slova Didiera Lemaira, učitele z města Trappes, mnohé šokovala. Výhrůžky mu začaly chodit po zveřejnění článku, kde vinil stát, že neudělal dost na ochranu učitele Samuela Patyho. Toho zabil loni v říjnu čečenský mladík za to, že ukazoval žákům karikatury proroka Mohameda.

„Francie je v nebezpečí. Nechci, abychom tu měli za několik měsíců nebo let stovky nebo tisíce Samuelů Patyů,“ sdělil Lemaire.

V třicetitisícovém městě Trappes na západ od Paříže žije velká muslimská komunita. Pochází odtud i herec známý z filmu Nedotknutelní, Omar Sy nebo fotbalista Nicolas Anelka. Učitel filozofie se obává, že je město „pro republiku už ztraceno“, a to kvůli islamismu.

„Neměl by se vydávat za učitele filozofie, když je to aktivista. Jeho popis reality, to je výmysl,“ řekl k tomu trappeský starosta Ali Rabeh. I on ovšem už má policejní ochranu. Obává se totiž pravicových extremistů.

Zákon proti radikálnímu islámu

Smrt Patyho uspíšila přípravu zákona proti radikálnímu islámu, který už prošel Národním shromážděním. „Je to zákon o svobodě, o laicitě. Není naivní, ani hysterický, je věrný republice, jejím hodnotám,“ uvedl ministr vnitra Gérald Darmanin.

Tzv. laicita je ve Francii hodně vzývaná. Jde o odloučení státu od církve, zejména ve školách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Setkání Joea Bidena a Vladimira Putina ve švýcarské Ženevě bylo pod drobnohledem médií, která nešetřila kritikou a prezidenta USA si vzala pořádně na paškál. Ruský prezident ale s tvrzeními novinářů nesouhlasí a Bidena se zastal. Svůj americký protějšek nazval Putin profesionálem a řekl, že při jednání s ním je třeba dávat maximálně pozor, neboť mluví velmi obšírně. Reakci šéfa Kremlu zveřejnila ruská agentura RIA Novosti.

EURO 2021

Slováci pykali za penaltu. Švédsko má první vítězství na Euru od roku 2012

Slováci pykali za penaltu. Švédsko má první vítězství na Euru od roku 2012

Druhý zápas ve skupině E fotbalového Eura má za sebou slovenská a švédská reprezentace. „Bratři“ vedení trenérem Štefanem Tarkovičem nedokázali navázat na úvodní vítězství nad Poláky a Seveřanům podlehli 0:1. Zápas hraný v ruském Petrohradu rozsekla penalta v 77. minutě, kterou proměnil záložník Lipska Emil Forsberg. Švédsko slaví první výhru na Euru od roku 2012, kdy vyzrálo na Francii, a sahá po účasti v osmifinále.

K věci

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus aktivní politiku neplánuje, už tak má příliš hodně práce a měl by naopak zvolnit. Myslí si to Ladislav Jakl, jeho letitý spolupracovník a současný ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause. Představa, že by se exprezident znovu stal hlavou českého státu, „by se mu asi moc nelíbila“, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Zničíme ty anglický bastardy: Tisíce Skotů zaplavily Londýn. Zajímá je alkohol a fotbal
Mohl jsem za to já, přiznal Fenin k aférce s prostitutkami. Píše o tom knihu
Na skok Dominicem Torettem. Řídili jsme Toyotu Supru z filmu Rychle a zběsile 9
reklama
reklama
Přistání aktivisty na Euru mohlo skončit smrtí. Snipeři byli připraveni muže zastřelit

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
Počet nakažených klesl téměř o pětinu. Stoupá ovšem podíl pozitivních testů
Další články
reklama
reklama