reklama

Celá Francie je kvůli islamismu v nebezpečí, napsal učitel. Dostal policejní ochranu

Francii loni šokoval případ Samuela Patyho, učitele z pařížského předměstí, který zemřel proto, že žáky nabádal ke svobodě projevu. Nyní se do problémů dostal učitel filozofie Didier Lemaire, také z pařížského předměstí, který se Patyho zastal s tím, že jeho město i celá Francie je kvůli islamismu v nebezpečí. Výsledkem bylo, že dostal policejní ochranu.

reklama

Slova Didiera Lemaira, učitele z města Trappes, mnohé šokovala. Výhrůžky mu začaly chodit po zveřejnění článku, kde vinil stát, že neudělal dost na ochranu učitele Samuela Patyho. Toho zabil loni v říjnu čečenský mladík za to, že ukazoval žákům karikatury proroka Mohameda.

„Francie je v nebezpečí. Nechci, abychom tu měli za několik měsíců nebo let stovky nebo tisíce Samuelů Patyů,“ sdělil Lemaire.

V třicetitisícovém městě Trappes na západ od Paříže žije velká muslimská komunita. Pochází odtud i herec známý z filmu Nedotknutelní, Omar Sy nebo fotbalista Nicolas Anelka. Učitel filozofie se obává, že je město „pro republiku už ztraceno“, a to kvůli islamismu.

„Neměl by se vydávat za učitele filozofie, když je to aktivista. Jeho popis reality, to je výmysl,“ řekl k tomu trappeský starosta Ali Rabeh. I on ovšem už má policejní ochranu. Obává se totiž pravicových extremistů.

Zákon proti radikálnímu islámu

Smrt Patyho uspíšila přípravu zákona proti radikálnímu islámu, který už prošel Národním shromážděním. „Je to zákon o svobodě, o laicitě. Není naivní, ani hysterický, je věrný republice, jejím hodnotám,“ uvedl ministr vnitra Gérald Darmanin.

Tzv. laicita je ve Francii hodně vzývaná. Jde o odloučení státu od církve, zejména ve školách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Interview

Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů

Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů

Návrat monarchie do zemí jako Rakousko, Česko a další, které v minulosti spadaly pod Rakousko-Uhersko, by přinesl kontinuitu a stabilitu. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl potomek císařů z rodu Habsburků a nynější hlava rodu Karel Habsbursko-Lotrinský s tím, že právě kontinuitu lidé chtějí. Zároveň je však podle svých slov realistou a znovunastolení monarchie nyní nepovažuje za aktuální téma.

Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Nejlepší výsledek od roku 2007. Češkám se na lyžařském šampionátu povedla štafeta
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Lidé v karanténě dostanou navíc až 370 korun denně. „Izolačka“ prošla Senátem
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Blatný zvažuje nařídit pracovní povinnost některým studentům, rozhodne v pátek
Další články
reklama
reklama