CNN Prima News učitel

učitel

Výpis příspěvků ke štítku „učitel“

TEST: Jak byste si vedli v přijímačkách na gymnázia? Letošní zkoušky mají žáci za sebou

Jednotnou přijímací zkoušku 2024 mají žáci pátých, sedmých a devátých tříd za sebou. Ve středu 17. dubna byl poslední testový den, kdy děti v řádných termínech usedly do lavic s cílem dostat se na vysněnou školu. Některé žadatele však přijímačky z matematiky a českého jazyka ještě čekají. Jedná se o ty, kteří se například ze zdravotních důvodů nemohli testů zúčastnit. Už nyní řada žáků tuší, nakolik uspěli, oficiální výsledky se však dozví až 15. května. Jak byste si vedli v přijímačkách na gymnázia? Otestujte své znalosti.

Domácí úkoly mají svůj důvod. Nesmí jít ale o buzeraci a musejí dávat smysl, zdůrazňují experti

Ačkoliv mnohým dětem připadají některé domácí úkoly zbytečné a otravné, mají své místo. Myslí si to psychologové Galina Jarolímková a Václav Mertin. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS zdůraznili, že v určité části života si děti musí nabyté informace ze školy doma procvičovat, aby si vytvořily návyk. Kriticky naopak hodnotí taková zadání, která mají suplovat výklad učitele. „Úkoly musejí mít hlavu a patu a nesmí jít o buzeraci,“ podotkl Mertin. Polskou cestou – kdy žákům základních škol u severních sousedů od dubna vypracovávání domácích úkolů odpadá – by se nevydávali.

Piknik na jezeře se změnil v tragédii: Loď se převrátila a utopilo se 12 žáků a dva učitelé

Nejméně 12 školáků a dva jejich učitelé se ve čtvrtek utopilo v západoindickém státě Gudžarát, když se převrátila loď, na které se při pikniku plavili po jezeře. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Záchranáři z jezera ve městě Vádódara vyprostili 20 přeživších dětí a pátrají po dvou, které se pohřešují. Někteří ze zachráněných skončili v nemocnici na jednotce intenzivní péče.

O peníze nejde, brání se učitelé. Před stávkou popisují chystané změny i obavu z propouštění

Stovky škol po celé republice zůstanou v pondělí 27. listopadu zavřené, učitelé budou stávkovat. Podle pedagogů oslovených CNN Prima NEWS ale tentokrát nejde primárně o peníze na platy, trápí je také návrh na omezení maximálního počtu vyučovacích hodin za týden, takzvaného PHmaxu. To podle nich zásadně ovlivní kvalitu výuky. S rozpočtem resortu školství přitom není spokojen ani ministr Mikuláš Bek (STAN). „Je ale potřeba být realisty v tom, co se dá pro školství získat,“ řekl ve čtvrtek u kulatého stolu společnosti EDUin.

Stávce učitelů nic nezabrání. S jídlem roste chuť, nebudou mít nikdy dost, varují ekonomové

Učitelé mají jako jedna z mála skupin pracujících navázaný plat na průměrnou mzdu, přesto jdou do stávky. Kantoři totiž nesouhlasí s vládními škrty v celém resortu a odmítají mimo jiné snížení úvazků. Ekonomové oslovení CNN Prima NEWS uvedli, že navázání platů na průměrnou mzdu je problémem. Učitelům totiž nyní roste s jídlem chuť a chtějí čím dál víc peněz. Oproti tomu kvalita vzdělání podle odborníků žádné zlepšení nevykazuje.

Školy vstoupí do výstražné stávky. Vláda si svými škrty bere děti jako rukojmí, tvrdí odbory

Školské odbory v úterý rozhodly, že 27. listopadu se uskuteční celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Hodinová stávka by podle nich nebyla dostatečná. Po rozšířeném jednání předsednictva odborů to uvedla místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová. Odboráři usilují o více peněz pro školství na příští rok. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) jim vzkázal, že dále hledá možnosti k posílení rozpočtu, a nabídl jim další jednání.

Učitelka popírala před žáky ruské zločiny na Ukrajině. Soud teď zrušil osvobozující verdikt

Odvolací soud ve středu zrušil osvobozující rozsudek nad učitelkou Martinou Bednářovou, která při výuce zpochybňovala ruské válečné zločiny na Ukrajině. Věc vrátil k dalšímu projednání a zkoumání, zda češtinářka nenaplnila skutkovou podstatu trestného činu popírání genocidia. Bednářová při odchodu z jednací síně odmítla žádost o reakci. Novinářům řekla, že by to bylo házení perel sviním. Základní škola Na Dlouhém lánu dala ženě po loňském incidentu výpověď.