
Pomsta Maláčové? Bývalí sociální demokraté udělají vše, aby s kampaní neuspěla, míní politolog
Podíl učitelů s odbornou kvalifikací se od roku 2019 snížil z 93,4 procenta na současných 89,6 procenta. Průměrný věk učitelů se od té doby naopak zvýšil z 47,2 na 47,4 roku. Vyplývá to z průzkumu ministerstva školství, do kterého se zapojilo asi 8 700 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. V těchto školách učí asi 177 700 učitelů. Výsledky průzkumu v úterý novinářům představil ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství Václav Jelen.
Sociálními sítěmi se šíří video učitele, který v jedné ze tříd Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov v záchvatu vzteku křičí na studenty a sprostě jim nadává. Zatímco podle mnohých jde o neomluvitelné chování, najdou se i tací, kteří pro učitele mají pochopení. Podle ředitele školy Aleše Petráka je video vytržené z kontextu. Pro CNN Prima NEWS prozradil, že k incidentu došlo minulou středu a od té doby bylo na škole učiněno několik opatření, včetně zřízení etické komise.
Průměrný plat pedagoga poklesl od roku 2021 na 109 procent průměrné mzdy. Na vině je propad růstu reálného HDP, v němž doznívají epidemie covidu-19, energetická krize, inflace a další jevy, uvádí nová studie institutu IDEA. Výzkumníci navíc předpokládají, že dojde k dalšímu relativnímu poklesu. Varují, že v příštím roce se může výše jejich platů dostat pod historické minimum. Vláda přitom ve svém prohlášení garantuje učitelům až 130 procent průměrné mzdy.
Dusno v Poslanecké sněmovně doprovázelo rozpravu o novele školského zákona, která byla nakonec schválena. „Řešíte jen převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce,“ vyčetla poslankyně Renáta Zajíčková (ODS) opozici s tím, že se tak šíří jen panika a nejistota. Za tato slova se do ní pustila poslankyně Jana Berkovcová (ANO). „Závidím vám arogantní sebejistotu, že vše bude fungovat,“ pronesla. Vyčetla také ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN), že ředitelé škol budou muset žebrat u zřizovatelů, proti čemuž se šéf resortu ohradil.
V Česku můžeme mít mnohem více nadaných dětí, než kolik uvádějí oficiální statistiky. Vyplývá to z nové studie pod záštitou Ekonomického ústavu Akademie věd ČR. Výjimečné schopnosti v matematickém a logickém přemýšlení může podle autorek vykazovat až 13 procent žáků. Základní školy však uvádějí, že tento druh kvantitativního nadání zaznamenávají u pouhých 0,2 procenta dětí. Vědkyně rovněž upozorňují, že mezi přehlížené skupiny v tomto ohledu patří dívky a žáci ze znevýhodněného prostředí.
Čeští učitelé si stále častěji stěžují na chování některých rodičů. Postrádají jejich podporu a oproti dřívějšku je vnímají jako „mnohem agresivnější“. Práci pedagogů rodiče mnohdy rozebírají i na sociálních sítích, což vytváří velký tlak zejména na začínající kantory. Trend nezůstal bez povšimnutí politiků. Předsedkyně sněmovního podvýboru pro regionální školství Renata Zajíčková (ODS) usiluje o posílení legislativní ochrany vyučujících. Shoduje se v tom i s opozičními kolegy. Ministerstvo školství (MŠMT) však změny neplánuje, vyplývá z vyjádření resortu pro CNN Prima NEWS.
Místo aby hledal chyby u sebe a snažil se dokončit své studium, vinil ze svých neúspěchů učitele. Jaroslav Řehák se navždy zapsal do historie českého školství jako student, který mačetou zavraždil svého kantora. Motivem byla nedostatečná z předmětu sdělovací technika. Činu litoval až později u soudu, kdy s pláčem prosil, aby mohl za svými rodiči. Příběh redakce CNN Prima NEWS přináší v seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších kriminálních případech posledních desetiletí.
Na střední škole u západofrancouzského města Nantes jeden ze studentů ve čtvrtek zaútočil nožem a zabil spolužačku, další tři žáky zranil. V dalším řádění mu zabránili učitelé. Agentura Reuters s odkazem na policejního mluvčího uvedla, že nic nenasvědčuje teroristickému motivu. Patnáctiletého studenta později zatkla policie. Podle studentů domnělý pachatel před činem rozeslal hromadný e-mail o svých problémech, píše agentura AFP.
Pokud se nic nezmění, čeká české školství v příštích letech vážná personální krize, vyplývá z analýzy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (PedF UK). Co přesně by se mělo změnit, na to se redakce CNN Prima NEWS zeptala učitelů i politiků napříč politickým spektrem. Shodli se, že klíčem k řešení dlouhodobého nedostatku učitelů je zvyšování „mizerných“ platů. Upozornili však i na další problémy, kvůli kterým učitelé hojně opouštějí české školství.
Vláda se rozhodla odložit plánovaný začátek financování nepedagogických pracovníků obcemi a kraji z letošního září na leden 2026. Do konce letošního roku bude platit školníky, uklízečky a kuchařky stát z rozpočtu. Na síti X to ve čtvrtek uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Podle něj o úpravě návrhu novely školského zákona v tomto smyslu rozhodl kabinet na základě diskuse „s klíčovými aktéry“.
V úterý zasáhla Slovensko smutná zpráva. Po dlouhém a statečném boji s těžkou nemocí zemřel Anton Adamčík, dlouholetý redaktor zpravodajství televize JOJ. Televize o tom informovala na Instagramu. Jeho odchod znamená nejen ztrátu zkušeného novináře, ale také člověka, který se aktivně zasazoval o změny ve slovenském vzdělávacím systému.
Šikanu nezletilé dívky řeší celá republika, nyní i přípravu vraždy na stejné škole. A co na to hodonínská ulice? „No já vám nevím, jako děti jsme se ve škole pořádně řezali, kolikrát jsem domů přišel s monoklem,“ porovnává 80letý Květoslav Flašar, bývalý vojenský pilot. Zajímá mě reálný hlas Hodonína se skutečnými jmény občanů, nikoli anonymní výkřiky na sociálních sítích. „Jsem taky Romka, bohužel. A tvrdím, že v tom byl rasismus,“ je přesvědčena 30letá Viktorie Danielová. Redakce CNN Prima NEWS kontaktovala rovněž matku fyzicky napadené žákyně. K situaci se však nechce dále vyjadřovat.