reklama

Ceny potravin rostou, jen vepřové zlevňuje. Živé prase stojí stejně jako v roce 1991

Cenová hladina v České republice roste stále rychlejším tempem. Míra inflace v září dosáhla v meziročním vyjádření 4,9 procenta. To je o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Nejvíce zdražily pohonné hmoty, skokově ale rostou i ceny potravin. V tomto ohledu je však anomálií vepřové maso. Třeba vepřová pečeně meziročně zlevnila až o 20 procent.

reklama

U drtivé většiny potravin v Česku výrazně rostou ceny. Skokově zdražuje mimo jiné zelenina, mléko, máslo, oleje i tuky. „Důvodů je mnoho. Například vyšší cena hnojiv, která se téměř zdvojnásobila. Je to ale i otázka pracovní síly, někteří zemědělci mají problémy vůbec sklidit úrodu. Dalším faktorem je počasí. Třeba Německo se potýkalo s obrovskými záplavami,“ zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Připomněl tím fakt, že je Česká republika v mnoha komoditách závislá na dovozu, čímž cenu příliš nemůže ovlivnit. Některé ceny se ale kvůli globálním vlivům naopak snižují, například vepřové maso. Podle Pýchy za to částečně může takzvaný africký mor prasat v Německu, což je velmi nebezpečné a nakažlivé onemocnění domácích i divokých prasat všech plemen a věkových kategorií.

Současné ceny jsou dlouhodobě neudržitelné

Německo tak nemůže prodávat maso Číně a z toho důvodu je nuceno s vepřovým obchodovat jen v rámci Evropy, tedy výrazně pod cenou. „Prodejci vepřového čelí naprosto nepředstavitelné krizi. V současnosti prodávají živé prase za ceny, které tu byly v roce 1991. Tehdy přitom průměrná mzda v Československu činila asi čtyři tisíce korun,“ uvedl šéf Zemědělského svazu.

Zmíněná cena vepřového masa je ale podle něj dlouhodobě neudržitelná. Kvůli globálním vlivům by se totiž měla zvyšovat cena všech komodit, a to nejen v oblasti potravin. „Ceny různých komodit jsou navzájem provázané, zvyšující se cena energií, plynu či pohonných hmot se logicky projeví v cenách potravin. K dalšímu propadu produkce povede mimo jiné i zelená dohoda,“ doplnil Pýcha.

Tagy:

Hlavní zprávy

Máte pevnou cenu, přesto vám chce dodavatel energii zdražit? Kývnout na to nemusíte
Rádce

Máte pevnou cenu, přesto vám chce dodavatel energii zdražit? Kývnout na to nemusíte

Prudce zdražující elektřina a plyn přiměly některé dodavatele k neobvyklému kroku. Přestože si jejich zákazníci cenu zafixovali na několik let, dostávají dopis s oznámením, že budou za energie platit více. Lidé tak často nevědí, jak mají na informaci reagovat a jaká jsou jejich práva. V takovém případě je totiž možné od smlouvy bez sankce odstoupit a přejít k jinému vybranému dodavateli. Někteří ale nové klienty nepřijímají.

Trestal bych ty, kteří šíří nesmysly o očkování a ničí kampaň, říká virolog Černý

Podle virologa Jiřího Černého není očkování na rozdíl od jiných opatření zásah do osobních práv. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Vláda prý udělala za poslední dva roky velké množství chyb. Černý předpověděl, že pokud by byla vakcína proti covidu dostupná už loni na jaře, Česko by mělo proočkovanost přes 90 procent. Důvěra v rozhodnutí ale postupem času razantně opadla.

Pospíšil: Vláda se za dva roky nenaučila napsat covidová opatření, je to katastrofa

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se ani po téměř dvou letech trvání pandemie koronaviru nenaučila vytvářet proticovidová opatření tak, aby uspěla před soudem. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle právníka Tomáše Nielsena, který patří mezi kritiky opatření, jsou vládní nařízení dávno za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Data ÚZIS nejsou relevantní. I očkovaní by se měli testovat, kritizuje Maříková z SPD

Poslankyně Karla Maříková (SPD) se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustila do ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten v úterý prohlásil, že se z epidemie covidu stala epidemií neočkovaných. Podle Maříkové však data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ze kterých Vojtěch vychází, nejsou relevantní. Vojtěchovi dal naopak částečně za pravdu poslanec KDU-ČSL Tom Philipp.

Nakažených bez očkování přibývá. Je jich už šestkrát více než lidí po vakcíně

Mezi lidmi, kteří byli očkovaní proti COVID-19, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz oproti neočkovaným. Na 100 tisíc očkovaných za týden připadá celkově 55 případů, mezi neočkovanými 214 případů. S růstem počtu nových případů v posledních dnech se rozdíl ještě zvyšuje, v úterý bylo z nových případů 66 za poslední týden mezi 100 tisíci očkovanými a 422 mezi neočkovanými, rozdíl je tedy více než než šestinásobný. Vyplývá to z úterních dat o šíření nákazy, která zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Odborníci upozorňují, že data o podílu očkovaných mezi nakaženými a hospitalizovanými se často vykládají chybně.

reklama