reklama

Za vyšší ceny může i vláda. Lidé jí nedůvěřují a dělají si zásoby, říká ekonom

Současnou inflaci z části způsobila současná vláda. Kdyby jí totiž lidé věřili, že žádné lockdowny už nebudou, neměli by tendenci nakupovat zboží do zásoby a ceny by rostly pomaleji. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.

reklama

Teplo, nebo potraviny. Volba, před kterou se mohou ocitnout mnozí Evropané. Kontinent čelí prohlubující se energetické krizi. Během předvolebních debat zaznívalo, že i to je důvodem současné inflace. „Na začátku šlo o importovanou inflaci, ale ne skrze ceny energií. Už rok sledujeme růsty cen materiálů. Obávám se, že hlavní část nákladové inflace teprve přijde,“ varoval Bartoň.

Podle něj ale je velká část inflace domácího původu. „Jde o následek lockdownu, kdy lidé neměli kde utrácet a naspořili si. Jakmile se na léto otevřely obchody, snažili si něco užít a vzhledem k tomu, že zásoby kvůli lockdownovým výpadkům nejsou, jediným řešením byl růst cen,“ vysvětlil Bartoň.

Inflace tu bude ještě dlouho

„Za komunismu by se to řešilo prodloužením front, ale dneska fronty nemáme, takže jsou vyšší ceny. Bohužel částečně na tom je vláda vina minimálně tím, že pozbyla důvěru. V zemích, kde vládě věří, když řekne, že na podzim lockdowny nebudou, se lidé nesnaží tolik předzásobit,“ doplnil ekonom.

Podle Bartoně u nákladové inflace vždy trvá, než se ke koncovým spotřebitelům „probublá“. „Jako první začaly růst ceny materiálů a chvíli trvá, než se z nich něco vyrobí a začne se to prodávat za vyšší cenu výroby. Poptávková inflace, tedy z našetřených peněz, se projevuje okamžitě,“ řekl.

„Vládní prognózy, že se za rok vrátíme do inflačního pásma České národní banky, tedy pod tři procenta, je nerealistická. Světová ekonomika je pomalejší a pomalejší a zlepšení nevidíme. Plošná pomoc se u nás dostala i k těm, co ji nepotřebovali, a i kvůli tomu tady inflace bude minimálně na léta. Česká národní banka dělá vše, co může. Teď jde o zabrzdění nárůstu,“ dodal Bartoň.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíc za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama