Petr Bartoň o nárůstu cen
Současnou inflaci z části způsobila současná vláda. Kdyby jí totiž lidé věřili, že žádné lockdowny už nebudou, neměli by tendenci nakupovat zboží do zásoby a ceny by rostly pomaleji. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.
Teplo, nebo potraviny. Volba, před kterou se mohou ocitnout mnozí Evropané. Kontinent čelí prohlubující se energetické krizi. Během předvolebních debat zaznívalo, že i to je důvodem současné inflace. „Na začátku šlo o importovanou inflaci, ale ne skrze ceny energií. Už rok sledujeme růsty cen materiálů. Obávám se, že hlavní část nákladové inflace teprve přijde,“ varoval Bartoň.
Podle něj ale je velká část inflace domácího původu. „Jde o následek lockdownu, kdy lidé neměli kde utrácet a naspořili si. Jakmile se na léto otevřely obchody, snažili si něco užít a vzhledem k tomu, že zásoby kvůli lockdownovým výpadkům nejsou, jediným řešením byl růst cen,“ vysvětlil Bartoň.
Inflace tu bude ještě dlouho
„Za komunismu by se to řešilo prodloužením front, ale dneska fronty nemáme, takže jsou vyšší ceny. Bohužel částečně na tom je vláda vina minimálně tím, že pozbyla důvěru. V zemích, kde vládě věří, když řekne, že na podzim lockdowny nebudou, se lidé nesnaží tolik předzásobit,“ doplnil ekonom.
Podle Bartoně u nákladové inflace vždy trvá, než se ke koncovým spotřebitelům „probublá“. „Jako první začaly růst ceny materiálů a chvíli trvá, než se z nich něco vyrobí a začne se to prodávat za vyšší cenu výroby. Poptávková inflace, tedy z našetřených peněz, se projevuje okamžitě,“ řekl.
„Vládní prognózy, že se za rok vrátíme do inflačního pásma České národní banky, tedy pod tři procenta, je nerealistická. Světová ekonomika je pomalejší a pomalejší a zlepšení nevidíme. Plošná pomoc se u nás dostala i k těm, co ji nepotřebovali, a i kvůli tomu tady inflace bude minimálně na léta. Česká národní banka dělá vše, co může. Teď jde o zabrzdění nárůstu,“ dodal Bartoň.